وزیر کشور: مایلیم افراد بیشتری احراز صلاحیت شوند

کد خبر: 1269618

همایش (آموزشی_ توجیهی) نمایندگان فرمانداران در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری با حضور وزیر کشور در سالن انقلاب اسلامی مجتمع فرهنگی آیه ها برگزار شد

وزیر کشور: مایلیم افراد بیشتری احراز صلاحیت شوند

وزیر کشور گفت: باید بدانیم انتخابات ما یک رزمایش سیاسی است، دوستان و دشمنان ما در ورای مرزها به این انتخابات چشم می دوزند، به همین دلیل ما وظیفه داریم همه بسترها را برای انتخابات عادلانه فراهم کنیم.به گزارش خراسان رضوی، وحیدی، وزیر کشور، با ابراز خرسندی از حضور در جمع نمایندگان فرماندار، ۱۱ اسفند را جشن ملی خواند و گفت: در انتخابات پیش رو، اولین مسئله این است که ما و شما امانتدار رای مردم هستیم، همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند رای را به سلامت اخذ، شمارش و اعلام کنید، این بسیار جایگاه مهمی است.وی با با بیان این که از ابتکارات فرماندار مشهد بسیار خوشحال شدم، افزود: از جمله گسترش شعبات، گاهی اتفاق می افتد، افراد دسترسی به شعبه ندارند؛ صندوق باید در دسترس باشد. همان طور که اشاره کردند در مشهد ۱۸ و در استان ۱۵ درصد شعب اضافه شده است. اگر صندوق سیار قبلا برای حمل و ... مشکل داشته است، باید قادر باشند هر کسی در هر جایی که آمادگی رای دادن داشته باشد در سلامت رای گیری شود. مورد دوم درباره دست اندرکاران شعب که از اقشار مردم هستند؛ این باعث افزایش مشارکت خواهد شد و بسیار کار خوبی است و از کسانی که این مسئولیت را پذیرفته اند، تشکر می کنم. مسئله سوم که در صحبت فرماندار اشاره شد، درگیر کردن نخبگان است؛ این بسیار ارزشمند است.

انتخابات یک رزمایش سیاسی است

وحیدی اظهار کرد: مسئله اول ما سلامت انتخابات است و کشور ما از حیث سلامت نمونه است؛ اگر دیگر کشورها از سلامت انتخابات در کشور ما رونمایی کنند، خواهند دید سلامت انتخابات ظرفیت مهمی در سیاست ماست، اما دشمن نمی خواهد انتخابات ما نمایش داده شود. در حالی که در کشور آن ها نتیجه انتخابات را از پیش تعیین کرده اند. نحوه انتخاب در کشور ما بسته به آرای مردم است. در بسیاری از کشورها، انتخاب ها خواست احزاب و کارتل های اقتصادی است.

وزیر کشور اضافه کرد: باید بدانیم انتخابات ما یک رزمایش سیاسی است. دوستان و دشمنان ما در ورای مرزها به این انتخابات چشم می دوزند به همین دلیل ما وظیفه داریم همه بسترها را برای انتخابات عادلانه فراهم کنیم. آموزش نمایندگان فرماندار، این را ایجاد می کند، یعنی فارغ از قومیت، جنسیت، مذهب و ... حتی محکومین قضایی امکان رای دارند و انتخابات عادلانه و بدون تبعیض از افتخارات ماست.

2 اتفاق جدید

وحیدی به دو اتفاق جدید در این دوره از انتخابات، یعنی فرصت برابر تبلیغات و شفافیت مالی اشاره و خاطرنشان کرد: همیشه عده ای منابع مالی داشته اند و عده ای نداشته اند، این باعث می شده است، مردم را از داشتن یک نماینده شایسته دور کند. این که ما بتوانیم امکانات دولتی را در اختیار نامزدها بگذاریم؛ ظرفیت خوبی است تا افرادی که فاقد منابع مالی هستند، بتوانند خود را معرفی کنند. بهره برداری مساوی از امکانات این فرصت را فراهم می کند. علاوه بر آن، شفافیت مالی، امری ارزشمند است به این معنی که سقف هزینه ها و حساب مالی مشخص است و دستگاه های نظارتی، نظارت خواهند داشت.

وی اضافه کرد: این که بخواهیم و زمینه سازی کنیم برای مشارکت بیشتر مردم نشان از مردم سالاری دینی در کشور ماست.اگر کسانی پیدا شوند که مردم را از مشارکت بازدارند؛ ضد مردم سالاری هستند. دشمنان که مشخص است، چون از مردم ما سیلی خورده اند، ولی امیدواریم کسی در داخل کشور نباشد که بخواهد مردم را از مشارکت باز دارد، چون می شود ضد مردم. نظام ما نظام مردمی است و مردم صاحبان کشور و نظام هستند.

وحیدی اعتقاد عمیق مردم به مقدسات، عشق بین مردم و رهبر و اعتماد مردم به خدمت گزاران را فرصتی بزرگ برشمرد و گفت: این که چه کسی انتخاب می شود، در درجه دوم اهمیت قرار دارد. آن چه مهم است تحقق رقابت، مشارکت و سلامت است. رقابت بین طرح ها و ایده هاست نه افراد. این که فردی مربوط به یک تشکیلات و حزب نباشد، در شایسته سالاری او نقشی ندارد. ما مایلیم تعداد بیشتری از افراد بتوانند احراز صلاحیت و به جمع تاییدشدگان اضافه شوند.

وی با تاکید بر اهمیت انتخابات مجلس خبرگان نیز افزود: مجلس خبرگان نماد پیوند اسلامیت و جمهوریت است.

یعقوبعلی نظری، استاندار که سخنران دیگر این همایش بود، با اشاره به این که در استان 4 میلیون و 700 هزار نفر واجد دادن رأی هستند، گفت: مسئولان شعب می توانند در ۴ راهبرد مشخص شده از سوی مقام معظم رهبری یعنی امنیت، سلامت، رقابت سالم و مشارکت نیز فعالیت داشته باشند و بناست با مدیریت درست، با احترام، سرعت و امنیت اخذ رای انجام شود. وی افزود: 780 داوطلب برای مجلس مورد تایید قرار گرفته اند و 4000 شعبه برای انتخاب 18 نماینده استان وجود خواهد داشت.

محسن داوری، فرماندار مشهد طی سخنانی گزارشی از اقدامات انجام شده مربوط به انتخابات را ارائه داد و از تغییر مکان شعبه سیار به شعبه ثابت در کلنی های جمعیت، افزایش ۱۸ درصدی شعب اخذ رأی، تلاش برای مردمی سازی و استفاده از معتمدان هر منطقه، استفاده از قهرمانان ورزشی و علمی به عنوان نماینده ویژه فرماندار، برگزاری تریبون آزاد در هر منطقه و جلسات نخبگانی به عنوان اقداماتی در راستای افزایش مشارکت مردم نام برد.

تغییرات قانونی

در این جلسه که نمایندگان فرماندار در دیگر شهرستان های استان از طریق ویدئو کنفرانس در آن شرکت داشتند، اسلامی، دبیر و سخنگوی انتخابات وزارت کشور با اشاره به این که استان خراسان، جزو 4 استانی که انتخابات به صورت کاملا الکترونیکی در آن برگزار می شود، نیست، بیان کرد: دیگر شناسنامه ها برای انتخابات مهر نمی خورد. وی با تشکر از مسئولان استان ادامه داد: خراسان رضوی اولین استانی است که شعب، عوامل و نماینده فرماندارش را مشخص کرده است.

یک تعرفه برای دو انتخابات

سرویها، رئیس هیئت نظارت انتخابات استان با بیان این که قرار است انتخابات متفاوتی را برگزار کنیم، اظهار کرد: پیشتر شاهد بودیم که مردم برای رای دادن به زحمت می افتادند، بناست در انتخابات پیشِ رو همه امکانات لازم را فراهم کنیم؛ مردم نباید در صف بایستند و باید بتوانند با حفظ کرامت رأی دهند.

خراسان

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها

      تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد