دستور ویژه رئیس جمهور برای کنترل آلودگی هوا

کد خبر: 1269714

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی گفت: در جلسه شورای‌عالی حفاظت محیط زیست در آذر ماه سال جاری به ریاست رئیس جمهور محترم، شاهد دغدغه ایشان در خصوص کنترل آلودگی هوا بودیم که دستور ویژه‌ای را برای پیگیری اقدامات اجرایی مؤثر دستگاه‌های متولی در حوزه کاهش آلودگی هوا صادر کردند.

دستور ویژه رئیس جمهور برای کنترل آلودگی هوا

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی گفت: در جلسه شورای‌عالی حفاظت محیط زیست در آذر ماه سال جاری به ریاست رئیس جمهور محترم، شاهد دغدغه ایشان در خصوص کنترل آلودگی هوا بودیم که دستور ویژه‌ای را برای پیگیری اقدامات اجرایی مؤثر دستگاه‌های متولی در حوزه کاهش آلودگی هوا صادر کردند.

جواد خدایی در هفتاد و دومین جلسه کارگروه اجرایی و اضطراری کاهش آلودگی هوای استان، اظهار کرد: کلیه ارگان‌های دخیل در کنترل آلودگی هوای مشهد بر اساس قانون هوای پاک، باید همراهی و هم‌افزایی لازم و پیگیری‌های قانونی بر اساس سهم منابع انتشار آلودگی هوا را در سطح استان داشته باشند و در صورت عدم اجرای تعهدات که بر عهده هر دستگاه در این زمینه گذاشته شده است، در فضای رسانه و کاملا شیشه‌ای، گزارش این موضوع را به مردم خواهیم داد.

دستور ویژه رئیس جمهور برای کنترل آلودگی هوا

وی  عنوان کرد: در جلسه شورای‌عالی حفاظت محیط زیست در آذر ماه سال جاری به ریاست رئیس جمهور محترم، شاهد دغدغه ایشان در خصوص کنترل آلودگی هوا بودیم که دستور ویژه‌ای را برای پیگیری اقدامات اجرایی مؤثر دستگاه‌های متولی در حوزه کاهش آلودگی هوا صادر کردند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی گفت: مسئله آلودگی هوا یک مسئله مشارکتی و چند وجهی است و تمامی دستگاه‌های وظیفه‌مند بایستی با یک برنامه مشترک در راستای حرکت به سوی هوایی پاک گام بردارند.

 خدایی افزود: حسب دستور وزیر محترم کشور این موارد پیگیری می‌شود و قرار است گزارش اقدامات تمامی دستگاه‌ها در استان در راستای سهم هر دستگاه از مسئله آلودگی هوا و نیز اقداماتی که نسبت به ماموریتی که دارند، برای وزارت کشور و سازمان حفاظت محیط زیست ارسال شود.

وی بیان کرد: در حوزه کشف رود عملکردها مشخص شد و اقدامات خوبی از جمله اصلاح مرز کشف رود با هدف بهبود شرایط رودخانه و نیز در جلسه شورای‌عالی محیط زیست مصوب شد، با محوریت استانداری خراسان رضوی با همکاری دستگاه‌های ذیربط اقدامات حفاظتی برای بهبود شرایط رودخانه انجام گیرد. در موارد متعدد شاهد آن بودیم که پیگیری‌های استانی می‌تواند، مواردی که در سطح ملی دنبال می‌شود را تقویت و سرعت بخشد.

به‌روز رسانی سیاهه انتشار آلودگی هوا به زودی انجام می‌شود

خدایی ادامه داد: سهم اصلی آلودگی‌ها بر اساس تردد خودروها و منابع متحرک و ثابت مشخص شده است و نیز به زودی سیاهه انتشار آلودگی هوا توسط شهرداری مشهد با همکاری دانشگاه فردوسی مشهد به‌روزرسانی خواهد شد.

تشدید برخورد با خودروهای آلاینده و خارج نمودن خودروهای دودزا از ناوگان حمل و نقل عمومی

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی بر تشدید برخورد با خودروهای دودزا و نیز آلاینده تاکید کرد و از شهرداران استان خواست، با توجه به تماس‌های مردمی در خصوص آلودگی اتوبوس‌های شهری، نسبت به خارج کردن خودروهای آلاینده از ناوگان حمل و نقل عمومی اقدام و اداره کل حفاظت محیط زیست نیز بر جایگاه‌های معاینه فنی استان نظارت‌ها را تشدید کند.

جایگزینی موتورهای برقی با بنزین‌سوز در تمامی دستگاه‌های اجرایی استان

خدایی عنوان کرد: تمامی دستگاه‌های دولتی بایستی ناوگان موتوری بنزین سوز را با موتورهای برقی جایگزین کنند و این فرصتی است در جهت پیشبرد اهداف استان در راستای رسیدن به هوایی پاک و عاری از هر گونه آلودگی و با تحقق این اقدام به این سمت خواهیم رفت.

وی  سازمان استاندارد را موظف به پیگیری موتورخانه‌های سطح استان و بازرسی از تمامی آن‌ها کرد و این دستگاه را مکلف نمود تا پایان سال جاری اقدامات صورت پذیرفته در این راستا را در قالب گزارشی به کارگروه اعلام کند.

مهدی اله‌پور، مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی نیز در این نشست ضمن تبریک هفته هوای پاک با شعار  هوای پاک، مسئول پاسخگو و شهروند مسئول، با مروری بر دستاوردهای کارگروه کاهش آلودگی هوای استان و ارائه گزارشی از روند اجرای مصوبات جلسات پیشین این کارگروه، به تبیین اقدامات مورد انتظار دبیرخانه از دستگاه‌های عضو این کارگروه برای کاهش آلودگی هوای استان پرداخت.

تجهیز ۴۲ جایگاه سوخت در مشهد مقدس به طرح کهاب

وی اظهار کرد: با توجه به اهمیت موضوع آلودگی هوا ناشی از سوخت‌های غیر استاندارد، طرح کهاب در ۴۲ جایگاه سوخت مشهد مجهز شدند و طبق اعلام شرکت پخش فراورده‌های نفتی ساتان تا پایان سال ۱۴۰۳ تمامی جایگاه‌ها به این سیستم مجهز خواهند شد.

اله‌پور هدف اصلی طرح کهاب را صرفه‌جویی اقتصادی در سوخت و پیشگیری از متصاعد شدن بخار بنزین در مراحل سوخت گیری و نیز جلوگیری از آثار نامطلوب آلاینده‌های زیست محیطی اعلام کرد و افزود: نصب این سیستم در جایگاه‌های سوخت موجب پالایش و مدیریت مصرف بنزین به صورت بهینه، جلوگیری از هدر رفت سوخت، افزایش بهره وری و حفاظت مطلوبتر از هوای کلانشهر مشهد خواهد شد.

دبیر کارگروه کاهش آلودگی هوای استان افزود : از آنجایی که مهمترین منبع آلودگی هوای مشهد وسایل نقیله هستند و خودروهای تک‌سرنشین نیز تاثیر بسیار زیادی در تشدید این پدیده دارد، بهبود وضعیت ناوگان حمل‌ونقل عمومی می‌تواند نقش موثری در کاهش آلودگی هوای مشهد داشته باشد.

وی اظهار کرد: در این جلسه مقرر شد شرکت نفت پیگیری‌های لازم را مبنی بر اجرائی شدن ماده ۱۸ قانون هوای پاک جهت عرضه سوخت استاندارد در مبادی عرضه استان انجام دهد و همچنین پایش سوخت نیز توسط اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی به صورت فصلی صورت پذیرد.

اله‌پور عنوان کرد: از ابتدای سال تا کنون ،۲۵۵ مورد بازدید از مراکز مراکز معاینه فنی سبک و سنگین انجام شده که این موارد در سامانه جامع حفاظت محیط زیست به ثبت رسیده است.

اعمال جریمه موضوع ماده ۶ قانون هوای پاک و برخورد با خودروهای دودزا توسط پلیس راهور

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، وی افزود: درحوزه برخورد با خودروهای دودزا توسط پلیس راهور، اقداماتی بسیار خوبی از قبیل تشدید برخورد با تخلفات کنترل آلودگی هوا به صورت روزانه پیرامون تخلفات وسایل نقلیه فاقد معاینه فنی و دودزا توسط ۷ تیم گشت خودرویی مشترک ویِژه با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست و شهرداری، کنترل خودورهای فاقد برگ معاینه فنی به صورت هوشمند، کنترل خودروهایی که آلایندگی قابل رویت دارند و تحویل پلاک تعمیری به این قشر از کاربران ترافیک جهت رفع عیب و نقص وسیله نقلیه، تشدید کنترل و برخورد با تردد کامیون‌های سنگین و نیمه سنگین و همچنین اتوبوس‌ها و مینی بوس‌های فاقد مجوز و جلوگیری از ورود این قبیل از خودروها به محدوده شهری، تشدید فعالیت واحد حمل ونقل بار درون شهری شهرداری پیرامون اجرای ماده ۳۱ قانون اخذ جرائم رانندگی جهت نظارت بر عملکرد حمل و نقل بار و مسافر و کلیه ۳۳ کاربران ترافیکی آلاینده، تشدید برخورد با تخلفات آلاینده‌های صوتی در معابر درون شهری انجام شده است.

پایش و نظارت واحدهای آلاینده هوا

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در خصوص پایش و نظارت بر واحد های آلاینده هوا اظهار کرد: در راستای نظارت بر واحدهای آلاینده استان، ۱۵۶۰ پایش‌های زیست محیطی، ۲۷۹ اخطاریه‌های زیست محیطی و ۱۵۴ واحد آلاینده (صنعتی، کارگاهی، خدماتی، تولیدی، عملیات معدنی، عمومی) در۹ ماهه سال جاری نظارت و پایش شده‌اند.

گفتنی است در این جلسه گزارشاتی از کیفیت هوای مشهد و وضعیت آلاینده‌های هوا از سوی مرکز پایش آلاینده‌های محیط زیست و گزارش دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دراجرای قانون هوای پاک از سوی اعضای حاضر ارائه شد.

/ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها