غیبت دانش‌آموزان برای شرکت در اعتکاف موجه است

کد خبر: 1269750

مدیرکل فرهنگی هنری، اردوها و فضای پرورشی گفت: غیبت دانش‌آموزان برای شرکت در مراسم اعتکاف موجه تلقی می‌شود.

 غیبت دانش‌آموزان برای شرکت در اعتکاف موجه است

مدیرکل فرهنگی هنری، اردوها و فضای پرورشی گفت: غیبت دانش‌آموزان برای شرکت در مراسم اعتکاف موجه تلقی می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین پورثانی؛ مدیرکل فرهنگی هنری، اردوها و فضای پرورشی درباره اعتکاف دانش‌آموزی امسال اظهار کرد: تقویت و توسعه معنویت و اخلاق اسلامی در بین دانش‌آموزان، آشنا کردن دانش‌آموزان با مباحث و معارف اسلامی و تقویت ارتباط و همدلی بین آنان را از مهم‌ترین اهداف این برنامه معنوی است.

وی افزود: برای دستیابی به این اهداف و اجرای مناسب این مراسم معنوی، با تاکید بر مشارکت فعال دانش‌آموزان و فرهنگیان در برنامه‌ریزی و اجرای فعالیت‌ها، شیوه‌نامه برگزاری مراسم معنوی اعتکاف دانش‌آموزی به استان‌های سراسر کشور ابلاغ شده است.

پورثانی با اشاره به انواع اعتکاف عنوان کرد: اعتکاف امسال به صورت اردویی یعنی با اخذ مجوز از شورای مدرسه برای شرکت اکثر دانش‌آموزان، تشکلی توسط تشکل‌های دانش‌آموزی، متمرکز توسط ادارات آموزش و پرورش برنامه ریزی می‌شود.

مدیرکل فرهنگی هنری، اردوها و فضای پرورشی با تاکید بر اینکه غیبت دانش‌آموزان برای شرکت در مراسم اعتکاف موجه تلقی می‌شود به اقدامات اجرایی قبل از برگزاری مراسم اشاره و بیان کرد: تشکیل ستاد اجرایی برگزاری مراسم اعتکاف، مجوز برگزاری اعتکاف دانش‌آموزی، انتخاب مکان‌های اعتکاف دانش‌آموزی و برنامه‌ریزی به ازای هر 15 نفر دانش‌آموز با به‌کارگیری یک مربی، از جمله اقدامات مورد توجه خواهد بود.

وی همچنین اقدامات اجرایی حین مراسم اعتکاف دانش‌آموزی را برشمرد و گفت: اجرای برنامه‌های روزهای مراسم اعتکاف مانند نماز جماعت، مناجات هرروز، مراسم میلاد امام علی (ع)، مراسم برگزاری وفات حضرت زینب (س)، سخنرانی تخصصی، کرسی آزاداندیشی، رفیق شهیدم، مسابقات قرآن و محفل انس با قرآن، پخش کلیپ، همخوانی و بیان احکام و ایده‌های خلاق از جمله این موارد به شمار می‌آید.

پورثانی تشکیل گروه خادمین دانش‌آموز در حین مراسم همچنین اجرای آیین اختتامیه و بدرقه مراسم و اهدای بسته‌های فرهنگی به معتکف را از دیگر اقدامات اجرایی حین مراسم اعتکاف دانش‌آموزی دانست.

وی گفت: این وزارتخانه تلاش می‌کند تا حضور دانش‌آموزان در اعتکاف را تسهیل کند. در سال جاری 720 مراسم اعتکاف دانش‌آموزی دخترانه و 720 اعتکاف دانش‌آموزی پسرانه خواهیم داشت و امیدواریم استقبال دانش‌آموزان از فضای اعتکاف امسال بیشتر از سال گذشته باشد.

وی در ادامه بیان کرد: باید تلاش کنیم اعتکاف دانش‌آموزی به عنوان یک حرکت تربیتی قلمداد شود و دانش‌آموزان از این برنامه تربیتی به نحو احسن استفاده کنند.

پورثانی ادامه داد: از جمله نهادهای برگزار کننده اعتکاف دانش‌آموزی، بسیج دانش‌آموزی و بسیج مستضعفین سازمان تبلیغات اسلامی و ستاد ملی اعتکاف هستند که پای کار آمدند. موضوع اعتکاف فرصت مغتنمی است که باید هیئت‌های مذهبی، مساجد، تشکل‌های دانش‌آموزی و مدارس از این ظرفیت تربیتی استفاده کنند.

وی با بیان اینکه مدارسی که اعتکاف را به عنوان نقطه تربیتی و محور شدن در فعالیت‌های مدرسه، قرار می‌دهند، تشویق می‌شوند بر استفاده از ظرفیت تشکل‌های دانش‌آموزی، جریان‌های انقلابی و جهادی برای اجرای برنامه‌ها و فعالیت‌ها پیرامون برگزاری اعتکاف دانش‌آموزی امسال تاکید کرد.

    بیشتر بخوانید

        شیوه‌نامه بهداشتی برگزاری مراسم اعتکاف 1402 اعلام شد

مدیرکل فرهنگی هنری، اردوها و فضای پرورشی افزود: با توجه به ضرورت زمینه‌سازی برای بهره‌مندی تمام دانش‌آموزان و فرهنگیان علاقه‌مند به استفاده از فرصت مراسم معنوی اعتکاف، لازم است مدارس اقدامات لازم را در این باره انجام دهند.

به گفته وی، در سال گذشته بیش از 200 هزار دانش‌آموزی در اعتکاف شرکت داشتند که پیش‌بینی می‌شود امسال این عدد به 500 هزار نفر در سراسر کشور برسد.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها

      تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد