در دیدار وزیر خارجه آفریقای جنوبی مطرح کرد؛

قدردانی مخبر از ابتکار شجاعانه آفریقای جنوبی علیه رژیم صهیونیستی

کد خبر: 1269791

معاون اول رئیس جمهور با تجلیل از مواضع قاطعانه آفریقای جنوبی در حمایت از مردم غزه و طرح شکایت از رژیم جنایتکار صهیونیستی به دادگاه بین المللی کیفری گفت: تجمع توان و ظرفیت کشورهای مستقل و آزاده در جهت توقف جنایتگری صهیونیستها در غزه تاثیر بسزایی خواهد داشت.

قدردانی مخبر از ابتکار شجاعانه آفریقای جنوبی علیه رژیم صهیونیستی

 معاون اول رئیس جمهور با تجلیل از مواضع قاطعانه آفریقای جنوبی در حمایت از مردم غزه و طرح شکایت از رژیم جنایتکار صهیونیستی به دادگاه بین المللی کیفری گفت: تجمع توان و ظرفیت  کشورهای مستقل و آزاده در جهت توقف جنایتگری صهیونیستها در غزه تاثیر بسزایی خواهد داشت.

«نالدی پاندور» وزیر خارجه آفریقای جنوبی در حاشیه اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد با محمد مخبر دیدار و بر علاقمندی کشورش برای ارتقای بیش از پیش روابط با جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد.

مخبر در این دیدار روابط ایران و آفریقای‌جنوبی را ریشه دار، تاریخی و منبعث از اشتراکات فرهنگی دو ملت عنوان کرد و با اشاره به علاقه وافر ملت ایران به شخصیت نلسون ماندلا رهبر فقید مردم آفریقای جنوبی دانست و گفت: وجود چنین اشتراکاتی روابط ایران و آفریقای جنوبی را متمایز و متفاوت تر کرده است.

معاون اول رئیس جمهور ضمن تجلیل از مواضع قاطعانه آفریقای جنوبی در حمایت از مردم این کشور و طرح شکایت از رژیم جنایتکار صهیونیستی به دادگاه بین المللی کیفری گفت: تجمع توان و ظرفیت کشورهای مستقل و آزاده در جهت توقف جنایتگری صهیونیستها در غزه تاثیر بسزایی خواهد داشت.

وی همچنین ضمن قدردانی از حمایت‌های این کشور از عضویت ایران در گروه بریکس و پشتیبانی از مواضع جمهوری اسلامی در دیگر مجامع بین المللی گفت: به‌رغم ارتباطات سیاسی بسیار خوب دو کشور، سطح روابط اقتصادی فیمابین همچنان به سطح مطلوب نرسیده و قطعا اراده مسئولان عالیرتبه ایران و آفریقای جنوبی در توسعه تعاملات تجاری و اقتصادی و تبادل ظرفیت‌ها تامین کننده منافع دو کشور و بر طرف کننده نیازهای دو ملت خواهد بود.

مخبر با بیان اینکه روابط عاطفی دو ملت ایران و آفریقای به ایجاد اعتماد متقابل منجر شده است بر بهره‌گیری از این پیوندهای فرهنگی در جهت توسعه مناسبات اقتصادی دو کشور تاکید کرد.

سفر آتی رئیس جمهور به آفریقای جنوبی می‌تواند نقطه عطفی در روابط فیمابین باشد

معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به سفر قریب‌الوقوع آیت الله رئیسی به آفریقای جنوبی پیشنهاد داد کمیته ای مشترک میان دو کشور تشکیل و فرصتها و ظرفیتهای توسعه همکاری فی‌مابین را احصا کند تا در سفر رئیس جمهور نسبت به آنها تصمیم گیری شود.

آفریقای جنوبی کشوری کوچک اما با آرمانهای بلند است/ مصمم و راسخ کنار ملت فلسطین می‌مانیم

«نالدی پاندور» وزیر خارجه آفریقای جنوبی نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از دیدار با مخبر روابط دو کشور ایران و آفریقای جنوبی را دارای پیوندهای عمیق تاریخی و فرهنگی توصیف کرد و با اشاره به دغدغه ها مشترک دو کشور نسبت به آرمان فلسطین به تشریح اقدامات صورت گرفته از سوی کشورش در حمایت از مردم فلسطین پرداخت و گفت: کشور آفریقای جنوبی کشوری کوچک اما با آرمانهای بلند است، ما مصمم و راسخ کنار ملت فلسطین می‌مانیم و مهمترین هدفمان رساندن صدای مظلومیت ملت فلسطین به گوش جهانیان است./ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها