جزئیات بررسی بودجه ۱۴۰۳ در شیفت شبانه مجلس | منابع بهینه‌سازی مصرف انرژی در سال ۱۴۰۳

کد خبر: 1270032

نمایندگان مجلس شورای اسلامی دولت را مکلف کردند تا در سال ۱۴۰۳ یک درصد از منابع حاصل از صادرات نفت خام، میعانات گازی و خالص صادرات گازی طبیعی و پنج درصد از سود شرکت‌های تابعه وزارتخانه‌های نفت و نیرو را به صورت ماهانه به حساب بهینه سازی مصرف انرژی واریز کند.

جزئیات بررسی بودجه ۱۴۰۳ در شیفت شبانه مجلس | منابع بهینه‌سازی مصرف انرژی در سال ۱۴۰۳

نمایندگان مجلس شورای اسلامی دولت را مکلف کردند تا در سال ۱۴۰۳ یک درصد از منابع حاصل از صادرات نفت خام، میعانات گازی و خالص صادرات گازی طبیعی و پنج درصد از سود شرکت‌های تابعه وزارتخانه‌های نفت و نیرو را به صورت ماهانه به حساب بهینه سازی مصرف انرژی واریز کند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی نوبت سوم امروز (یکشنبه) و در جریان بررسی گزارش کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۳ کل کشور در بخش درآمدی، بند الحاقی ۴ تبصره ۴ لایحه را به تصویب رساندند.

بر اساس بخش درآمدی بند الحاقی ۴ تبصره ۴ لایحه بودجه؛

۱. دولت مکلف است یک درصد از منابع حاصل از صادرات نفت خام، میعانات گازی و خالص صادرات گازی طبیعی و پنج درصد از سود شرکت های تابعه وزارتخانه های نفت و نیرو (به صورت علی الحساب) و نیز ده درصد از منابع حاصل از عواید فروش پروپان و بوتان (گاز مایع) و مایعات گازی شرکتهای تابعه وزارت نفت را به صورت ماهانه به حساب بهینه سازی مصرف انرژی واریز نماید. همچنین وزارت نفت مکلف است نسبت به پرداخت عوارض معادل پنج هزار(۵.۰۰۰) ریال به ازای هر مترمکعب گاز مشعل از محل منابع داخلی شرکتهای تابعه ذیربط خود به حساب بهینه سازی مصرف انرژی به صورت ماهانه اقدام نماید.

۲. به منظور شکل گیری بازار بهینه سازی مصرف انرژی، دولت مکلف است مطابق سازوکار مندرج در ماده (۴۶) قانون برنامه پنج‌ساله هفتم پیشرفت نسبت به صدور گواهی صرفه جویی انرژی، با اولویت گواهی های مربوط به صرفه جویی مردم و همچنین طرح(پروژه) های بهینه سازی انرژی به شرح زیر اقدام نماید:

-۲-۱ از طریق وزارت کشور (با همکاری شهرداری های کشور) تا سقف پنجاه هزار میلیارد (۵۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰) ریال در قالب ارتقاء و نوسازی ناوگان حمل و نقل درون شهری

-۲-۲ از طریق وزارت نیرو تا سقف چهل هزار میلیارد (۴۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰) ریال در طرح های تولید برق تجدیدپذیر و همچنین طرح های تعویض کولرهای آبی و گازی فرسوده با کولرهای کم مصرف

-۲-۳ از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت تا سقف سی هزار میلیارد (۳۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰)ریال در طرح های اسقاط خودروهای فرسوده و جایگزینی با خودروهای کم مصرف، هیبریدی و برقی

-۲-۴ از طریق وزارت راه و شهرسازی با همکاری وزارت کشور تا سقف پنجاه میلیارد (۵۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰) لایر در طرحهای نوسازی ناوگان فرسوده برون شهری

۲-۵- از طریق وزارت نفت تا سقف چهل هزار میلیارد (۴۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰) ریال در طرح های جایگزینی و نصب بخاری کم‌مصرف و بهسازی سامانه (سیستم) گرمایشی در موتورخانه های موجود. (با اولویت مدارس و مراکز نیروهای مسلح)

تکلیف مجلس به دولت برای واریز منابعی به صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان

نمایندگان مجلس شورای اسلامی دولت را مکلف کردند تا مبلغ ۷۰ هزار میلیارد ریال در سال ۱۴۰۳ به حساب صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان واریز کند.

به گزارش ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی نوبت سوم امروز (یکشنبه) و در جریان بررسی گزارش کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۳ کل کشور در بخش درآمدی، بند ت تبصره ۵ لایحه را به تصویب رساندند.

بر اساس این مصوبه؛ در اجرای ماده (۴) قانون تأسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی مصوب سال ۱۳۹۹، دولت مکلف است تا مبلغ هفتاد هزار میلیارد (۷۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰) ریال بابت حق بیمه پایه سهم دولت و همچنین کل حق بیمه پایه واحدهای مسکونی تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی یا سایر افراد ناتوان و رزمندگان معسر از پرداخت، از محل اعتبار ماده (۱۰) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب سال ۱۳۸۰ و اصلاحات بعدی آن و اعتبارات مواد ( ۱۶) و ( ۱۷) قانون مدیریت بحران  کشور مصوب سال ۱۳۹۸، تأمین و در ابتدای سال توسط خزانه داری کل کشور به حساب صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان واریز نماید.

مجوز مجلس به دولت برای اخذ ۲ میلیارد یورو کمک‌های بلاعوض بین‌المللی

نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای به دولت اجازه دریافت ۲ میلیارد یورو کمک‌های بلاعوض بین‌المللی دادند.

به گزارش ایسنا، نمایندگان مجلس در جلسه علنی نوبت سوم امروز یکشنبه و در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۳، بند پ تبصره ۵ این لایحه را تصویب کردند.

طبق این مصوبه، به دولت اجازه داده می‌شود تا سقف ۲ میلیارد یورو، کمک‌های بلاعوض بین‌المللی از سوی مؤسسات و سازمان‌های بین‌المللی دریافت کرده و پس از تسعیر و واریز آن به خزانه‌داری کل کشور صرف هزینه‌های مرتبط کند.

دولت مکلف به پرداخت ۷ هزار همت بابت حق بیمه افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی شد

نمایندگان مردم در مجلس دولت را مکلف به پرداخت ۷ هزار همت بابت حق‌ بیمه پایه سهم دولت و همچنین کل حق بیمه پایه واحدهای مسکونی تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی یا سایر افراد ناتوان و رزمندگان معسر کردند.

نمایندگان در نشست علنی نوبت سوم امروز (یکشنبه اول بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال 1403 کل کشور، با بند (ت) تبصره (5) ماده واحده این لایحه موافقت کردند.

دربند (ت) تبصره (5) ماده واحده آمده است؛ در اجرای ماده (4) قانون تأسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی مصوب سال 1399، دولت مکلف است تا مبلغ هفتاد هزار میلیارد (70،000،000،000،000) ریال بابت حق‌ بیمه پایه سهم دولت و همچنین کل حق بیمه پایه واحدهای مسکونی تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی یا سایر افراد ناتوان و رزمندگان معسر از پرداخت، از محل اعتبار ماده (10) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب سال 1380 و اصلاحات بعدی آن و اعتبارات مواد (16) و (17) قانون مدیریت بحران کشور مصوب سال 1398، تأمین و در ابتدای سال توسط خزانه‌داری کل کشور به‌حساب صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان واریز نماید.

 وزارت نفت مکلف به محاسبه سهمیه اعتباری گازوئیل همه وسایل نقلیه برون شهری بر اساس پیمایش شد

نمایندگان مردم در مجلس وزارت نفت را مکلف کردند سهمیه اعتباری گازوئیل همه وسایل نقلیه برون شهری را بر اساس پیمایش محاسبه کند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، نمایندگان در نشست علنی نوبت سوم امروز (یکشنبه اول بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال 1403 کل کشور، با بند الحاقی (3) تبصره (4) ماده واحده این لایحه موافقت کردند.

دربند (3) تبصره (4) ماده واحده آمده است؛ وزارت نفت مکلف است سهمیه اعتباری نفت گاز به کلیه وسایل نقلیه برون شهری را بر اساس میزان پیمایش هر وسیله نقلیه در دوره زمانی مشخص و متناسب با شرایط اقلیمی محاسبه و تعیین کند.

همچنین وزارت راه و شهرسازی و فرماندهی نیروی انتظامی مکلفند حسب مورد تمام تجهیزات مورد نیاز برای این اجرای حکم این بند را فراهم کنند.

تکلیف دولت برای اختصاص یک درصدی از منابع فروش نفت و گاز به حساب بهینه‌سازی مصرف انرژی

همچنین نمایندگان با بند الحاقی (4) تبصره (4) ماده واحده این لایحه موافقت کردند.

در بند الحاقی (4) تبصره (4) ماده واحده این لایحه آمده است:

1- دولت مکلف است یک درصد (1%) از منابع حاصل از صادرات نفت خام، میعانات گازی و خالص صادرات گاز طبیعی و مایعات گازی شرکتهای تابعه وزارت نفت را به صورت ماهانه به «حساب بهینه‌سازی مصرف انرژی» واریز نماید. همچنین وزارت نفت مکلف است نسبت به پرداخت عوارض معادل پنج هزار(5.000) ریال به ازای هر مترمکعب گاز مشعل از محل منابع داخلی شرکتهای تابعه ذی‌ربط خود به حساب بهینه‌سازی مصرف انرژی به صورت ماهانه اقدام نماید.

2- به منظور شکل گیری بازار بهینه سازی مصرف انرژی، دولت مکلف است مطابق سازوکار مندرج در ماده (46) قانون برنامه پنجساله هفتم پیشرفت نسبت به صدور گواهی صرفه‌جویی انرژی، با اولویت گواهی‌های مربوط به صرفه‌جویی مردم و همچنین طرح(پروژه)‌های بهینه‌سازی انرژی به شرح زیر اقدام نماید:

2-1- از طریق وزارت کشور (با همکاری شهرداری های کشور) تا سقف پنجاه هزار میلیارد (50،000،000،000،000) ریال در قالب ارتقاء و نوسازی ناوگان حمل و نقل درون شهری

2-2- از طریق وزارت نیرو تا سقف چهل هزار میلیارد (40،000،000،000،000) ریال در طرح‌های تولید برق تجدیدپذیر و همچنین طرحهای تعویض کولرهای آبی و گازی فرسوده با کولرهای کم‌مصرف

2-3- از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت تا سقف سی هزار میلیارد (30،000،000،000،000) ریال در طرح‌های اسقاط خودروهای فرسوده و جایگزینی با خودروهای کم‌مصرف، هیبریدی و برقی

2-4- از طریق وزارت راه و شهرسازی با همکاری وزارت کشور تا سقف پنجاه میلیارد (50،000،000،000) ریال در طرح‌های نوسازی ناوگان فرسوده برون شهری

2-5- از طریق وزارت نفت تا سقف چهل هزار میلیارد (40،000،000،000،000) ریال در طرح‌های جایگزینی و نصب بخاری کم مصرف و بهسازی سامانه(سیستم) گرمایشی در موتورخانه‌های موجود. (با اولویت مدارس و مراکز نیروهای مسلح).

تمامی واحدهای آموزشی و پرورشی مدارس دولتی از پرداخت هزینه‌های برق، گاز و آب تا سقف الگوی مصرف معاف شدند

نمایندگان با بندهای الحاقی (1) و (2) تبصره (5) ماده واحده این لایحه موافقت کردند.

در بند الحاقی (1) تبصره (5) ماده واحده آمده است؛ کلیه واحدهای آموزشی، پرورشی و ورزشی در مدارس دولتی وزارت آموزش  و پرورش و مراکز آموزشی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از پرداخت هزینه‌های مصرف برق، گاز و آب تا سقف الگوی مصرف، معاف هستند.    

همچنین در بند الحاقی (2) تبصره (5) ماده واحده نیز آمده است؛ به جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و سازمان اورژانس کشور اجازه داده می‌شود به ترتیب جهت خرید(1.500) دستگاه خودرو امداد و نجات و(1.500) دستگاه آمبولانس اقدام نمایند. اعتبار مورد نیاز از محل عوارض یک درصد(1%) از فروش خودرو و موتورسیکلت داخلی و وارداتی اخذ و به ردیف درآمدی مربوط نزد خزانه داری واریز می‌شود. و از محل ردیف هزینه ای مربوط به جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و سازمان اورژانس کشور اختصاص می‌یابد. این آمبولانس صرفاً در پایگاه‌های امداد جاده‌ای جمعیت هلال احمر و پایگاههای اورژانس(115) بکار گرفته می‌شوند.

 مراکز آموزشی از پرداخت هزینه‌های برق، گاز و آب تا سقف الگوی مصرف معاف شدند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی مصوب کردند تمامی واحدهای آموزشی و پرورشی مدارس دولتی از پرداخت هزینه‌های برق، گاز و آب تا سقف الگوی مصرف معاف شوند.

نمایندگان در نشست علنی نوبت سوم امروز (یکشنبه اول بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال 1403 کل کشور، با بندهای الحاقی (1) و (2) تبصره (5) ماده واحده این لایحه موافقت کردند. بر این اساس تمامی واحدهای آموزشی و پرورشی مدارس دولتی از پرداخت هزینه‌های برق، گاز و آب تا سقف الگوی مصرف معاف شدند.

در بند الحاقی (1) تبصره (5) ماده واحده آمده است؛ کلیه واحدهای آموزشی، پرورشی و ورزشی در مدارس دولتی وزارت آموزش  و پرورش و مراکز آموزشی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از پرداخت هزینه‌های مصرف برق، گاز و آب تا سقف الگوی مصرف، معاف هستند.    

همچنین در بند الحاقی (2) تبصره (5) ماده واحده نیز آمده است؛ به جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و سازمان اورژانس کشور اجازه داده می‌شود به ترتیب جهت خرید(1.500) دستگاه خودرو امداد و نجات و(1.500) دستگاه آمبولانس اقدام نمایند. اعتبار مورد نیاز از محل عوارض یک درصد(1%) از فروش خودرو و موتورسیکلت داخلی و وارداتی اخذ و به ردیف درآمدی مربوط نزد خزانه داری واریز می‌شود. و از محل ردیف هزینه‌ای مربوط به جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و سازمان اورژانس کشور اختصاص می‌یابد. این آمبولانس صرفاً در پایگاه‌های امداد جاده‌ای جمعیت هلال احمر و پایگاه‌های اورژانس (115) به‌کار گرفته می‌شوند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها

      تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد