نامه‌ مهم امیرعبداللهیان به دبیرکل سازمان ملل متحد

کد خبر: 1270253

وزیر امور خارجه در پی ترور پنج مستشار نظامی ایران در سوریه، در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد تصریح کرد، رژیم اسراییل باید عواقب اقدامات تروریستی و سایر اقدامات تروریستی خود را علیه مستشاران نظامی ایران متحمل شود.

نامه‌ مهم امیرعبداللهیان به دبیرکل سازمان ملل متحد

 وزیر امور خارجه در پی ترور پنج مستشار نظامی ایران در سوریه، در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد تصریح کرد، رژیم اسراییل باید عواقب اقدامات تروریستی و سایر اقدامات تروریستی خود را علیه مستشاران نظامی ایران متحمل شود.

حسین امیرعبداللهیان در نامه به آنتونی گوترش، با یادآوری حمله موشکی رژیم صهیونیستی در ۲۰ ژانویه ۲۰۲۴ که منجر به شهادت پنج مستشار نظامی ایرانی شد، افزود، این اقدام شنیع بار دیگر ماهیت واقعی تروریستی رژیم اسراییل، نقش بی ثبات کننده آن در منطقه و خطری که برای صلح و امنیت منطقه و فراتر از آن ایجاد می کند، را آشکار کرد.

وزیر امور خارجه همچنین در بخش دیگری از این نامه از شورای امنیت سازمان ملل خواست در انجام وظایف خود بر اساس منشور ملل متحد، اقدامات تروریستی رژیم اسرائیل و دیگر استفاده غیرقانونی از زور را به شدت محکوم کند، زیرا چنین اقدامات تحریک آمیزی تهدیدی جدی برای صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی است.

مشروح کامل نامه امیرعبداللهیان با گوترش در پی می آید:

مایلم توجه شما را به نقض مداوم اصول و هنجارهای اساسی حقوق بین الملل و همچنین منشور سازمان ملل توسط رژیم اسرائیل از طریق استفاده غیرقانونی از زور و اقدامات نظامی تحریک آمیز که به طور جدی صلح و امنیت منطقه و بین المللی را به خطر می اندازد جلب کنم.

نمونه فعلی، هدف قرار دادن عمدی مستشاران نظامی ایرانی در خاک جمهوری عربی سوریه است که به طور قانونی به درخواست رسمی جمهوری عربی سوریه برای حمایت و کمک به آن کشور در مبارزه با تروریسم در سوریه حضور دارند.

در ۲۰ ژانویه ۲۰۲۴، رژیم اسرائیل یک ساختمان مسکونی در دمشق را با حملات موشکی هدف قرار داد که در نتیجه آن تعداد زیادی غیرنظامی و همچنین پنج مستشار نظامی ایرانی به نام‌های حجت‌الله امیدوار، علی آقازاده، حسین محمدی، سعید کریمی و محمدامین صمدی به شهادت رسیدند. این اقدام تروریستی مذموم سومین اقدام از این نوع در ماه های اخیر علیه مستشاران نظامی ایران بود.

جمهوری اسلامی ایران این اقدام شنیع و بزدلانه تروریستی را که با هدف منحرف کردن توجهات از جنایات رژیم اسرائیل علیه مردم فلسطین به ویژه غزه انجام می شود، صریحا و قویا محکوم می کند.

این اقدام تروریستی شنیع بار دیگر ماهیت واقعی تروریستی رژیم اسرائیل، نقش بی ثبات کننده آن در منطقه و خطری که برای صلح و امنیت منطقه و فراتر از آن ایجاد می کند، را آشکار کرد.

رژیم اسرائیل باید عواقب این اقدامات تروریستی و سایر اقدامات تروریستی خود را علیه مستشاران نظامی ایران متحمل شود. جمهوری اسلامی ایران بر اساس حقوق بین الملل و منشور ملل متحد، حق ذاتی خود را برای پاسخ قاطع و متناسب به این گونه اقدامات در زمان و مکان انتخابی خود محفوظ می دارد.

انتظار می رود شورای امنیت سازمان ملل در انجام وظایف خود بر اساس منشور ملل متحد، اقدامات تروریستی رژیم اسرائیل و دیگر استفاده غیرقانونی از زور را به شدت محکوم کند، زیرا چنین اقدامات تحریک آمیزی تهدیدی جدی برای صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی است. این رژیم همچنین باید مجبور شود که دیگر فعالیت های بی ثبات کننده خود در منطقه را کنار بگذارد./ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها