وزیر علوم: آموزش‌های دانشگاهی مهارت محور شوند

کد خبر: 1270450

وزیر علوم در همایش دانشگاه تراز انقلاب اسلامی، گفت: در برنامه هفتم توسعه حکمی را آورده‌ایم که وزارت بهداشت را برای رشته‌های غیربالینی و وزارت علوم را برای کل رشته‌ها مکلف کرده است دستور عملی بنویسند که بر اساس آن آموزش‌های دانشگاهی مهارت محور شوند.

 وزیر علوم: آموزش‌های دانشگاهی مهارت محور شوند

محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری صبح امروز (سه‌شنبه ۳ بهمن ماه) در همایش دانشگاه تراز انقلاب اسلامی که در دانشگاه جامع امام حسین(ع) برگزار شد، گفت: دانشگاه جامع امام حسین به عنوان یک دانشگاه مأموریت‌گرا و مأموریت‌محور دستاوردهای ارزشمندی به دست آورده که باعث افتخار نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

وی خطاب به رییس جمهور گفت: عمده‌ترین موفقیت این دانشگاه‌ها به خاطر این است که بستر عملی کار در اختیار آنها است. در وزارت بهداشت استاد با دانشجو می‌تواند بر تخت بیمار حضور پیدا کند و عملاً آموخته‌های کلاس درس را در میدان عمل هم تجربه کنند.

وزیر علوم تصریح کرد: در دانشگاه امام حسین نیز به واسطه اتصال با صنایع مختلفی که وجود دارد و اعتمادی که به اساتید و دانشجویان این دانشگاه است، صنایع مختلف امکانات را در اختیار آنها قرار می‌دهند و صنایع از آنها حمایت مالی و تجهیزاتی می‌کنند؛ به همین دلیل آنها توانسته‌اند الگوآفرین و کارآفرین باشند.

زلفی‌گل با طرح این سوال که در وزارت علوم چه نقصی داریم که نمی توانیم آنگونه که دوست داریم مهارت محور شویم، گفت: علت این است که صنایع در دست ما نیست. وزارت نفت، راه وشهرسازی و صنعت در دست ما نیست. بنابراین دانش آموختگان رشته مهندسی شیمی، پلیمر، نفت وزارت علوم نمی توانند کاربینی و کار آموزی داشته باشند و آنگونه که باید، وزارت خانه ها دانش آموزان ما را نمی پذیرند که در میدان عمل حضور پیدا کنند.

وی با اشاره به وجود این مشکلات در وزارت علوم عنوان کرد: توسعه با توصیه نمی‌شود. جوامع با قانون مدیریت می‌شوند. ما باید از ظرفیت قانون استفاده کنیم.

وزیر علوم با بیان اینکه جراحی ها و اصلاحات باعث دوام و قوام جمهوری اسلامی است، گفت: وزارت علوم تحقیقات و فناوری هم یک جراحی جدی لازم دارد که البته سعی کرده ایم از ظرفیت قانون برنامه توسعه هفتم استفاده کنیم.

وی افزود: در برنامه توسعه هفتم حکمی را آورده‌ایم که وزارت بهداشت را برای رشته‌های غیربالینی و وزارت علوم را برای کل رشته‌ها مکلف کرده است دستور عملی بنویسند که بر اساس آن آموزش‌های دانشگاهی مهارت محور شوند. البته این دستورالعمل باید به تصویب هیات وزیران برسد.

زلفی گل درباره ضرورت این دستورالعمل اظهار داشت: به دلیل اینکه وزارتخانه‌ها بر اساس تکلیفی که دولت مشخص می‌کند دانشجویان را بپذیرند و ایاب و ذهاب و خوابگاه آنها را تامین کنند.

وزیر علوم تاکید کرد: باید منافع صنایع خصوصی و دولتی را با منافع پذیرش دانشجو گره بزنیم. با اجبار نمی توان این کار را انجام داد، باید در این دستورالعمل مشخص کنیم به ازای پذیرش هر دانشجوی دانشگاه در صنایع مختلف، معافیت مالیاتی و امتیازاتی داشته باشند و بتوانیم از این ظرفیت مانند وزارت بهداشت و دانشگاه امام حسین(ع) استفاده کنیم.

زلفی‌گل، گفت: اگر امروز حرفی برای گفتن داریم و در زمین و فضا توانمند هستیم، این موفقیت ها بدون شک وابسته به وزارتخانه‌های متولی آموزش، پژوهش، علم و فناوری و دانشگاه‌ها است./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها