حدادعادل: جهاد تبیین پادزهری در برابر توطئه تحریف دشمن است

کد خبر: 1270473

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: دشمنان برای مقابله با ایران اسلامی که منادی حکومت دینی است از دو سلاح تحریم و تحریف مثل دو لبه قیچی استفاده می‌کنند.

حدادعادل: جهاد تبیین پادزهری در برابر توطئه تحریف دشمن است

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: دشمنان برای مقابله با ایران اسلامی که منادی حکومت دینی است از دو سلاح تحریم و تحریف مثل دو لبه قیچی استفاده می‌کنند.

غلامعلی حداد‌عادل در آیین اختتامیه بیست و پنجمین کنگره ملی شعر دفاع مقدس و مقاومت ضمن تبریک ولادت امام جواد (ع) و امیر المومنین (ع) اظهار داشت: شیراز شهر شعر است و با حوادث اخیر تروریستی در حرم مطهر شاهچراغ (ع) باید این شهر را شعر شهر و شهادت دانست.

وی با بیان اینکه شیراز پایتخت شعر ایران اسلامی است، بیان داشت: تعداد آثار رسیده به بیست و پنجمین کنگره ملی شعر دفاع مقدس و مقاومت، که شمار آن چشمگیر است، گواه ادب‌پروری در این سرزمین شعر و شاعری است.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، شعر را از مشخصات فرهنگ ایران زمین دانست و تاکید کرد: اگر کسی جایگاه شعر را نزد ایرانیان نداند، فرهنگ ایران را نمی‌شناسد؛ چراکه شعر نشانه فرهیختگی در فرهنگ ایران است و از دیرباز هرکس با هر شغلی می‌خواست، اظهار فرهیختگی کند، یا شعر را می‌شناخت یا خودش شعر می‌سرود.

حداد‌عادل با اشاره به اینکه شعر گل درخت زبان فارسی است و جنس شعر از جنس زبان فارسی است، اضافه کرد: تالیف شعر آسان نیست؛ چراکه شعر یک هنر فاخر است و گل سرسبد ادبیات فارسی بوده و در اوج ادبیات قرار دارد.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با بیان اینکه شعر را معجزه روح و روان انسان می‌نامند، تاکید کرد: تفاوت شعر با سایر هنر‌ها این است که برای خرید ماده آن هزینه‌ای مصرف نمی‌کنیم و هر کس ماده هنر شعر را در اختیار دارد و در دسترس همگان است.

این استاد دانشگاه در ادامه انقلاب اسلامی را یک حادثه عظیم، جاری و مستمر دانست و اظهار داشت: شعر انقلاب خصوصیات محتوایی و سوری را در کنار یکدیگر دارد؛ چراکه اگر شعر انقلاب را با دوره قاجار و بعد از آن مقایسه کنیم، درخواهیم یافت که شعر انقلاب نه بازگشت به آن دوره و نه بعد از آن است.

وی گفت: دورن مایه شعر انقلاب سرشار از مضامین الهی و انسانی است و شعر انقلاب شعر ارزش‌ها، تعهد است و از نظر خصوصیات سوری این شعر از ذائقه طبیعی و سنتی ایران دور نیست.

حداد‌عادل ثبت خاطرات اسرای دفاع مقدس را گوشه‌ای از پهنه گسترده دفاع مقدس دانست و گفت: کنگره ملی شعر دفاع مقدس و مقاومت خود عظمتی است که هرچه درباره آن بسرایند و بگویند، این عظمت ناگفته می‌ماند. ثبت خاطرات اسرای دفاع مقدس نیز گوشه‌ای از پهنه گسترده دفاع مقدس است.

وی در ادامه مقاومت را امتداد انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در فراسوی مرز‌های ایران دانست و بیان داشت: امروز مقاومت مسئله روز جهان شده است؛ مقاومتی که ریشه آن را می‌توان در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ایران دید.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی به صبر، مقاومت و مظلومیت مردم فلسطین در غزه اشاره کرد و افزود: شهادت حاج قاسم سلیمانی، موج تازه‌ای از بیداری ایجاد کرد و غرب‌زدگی در عرصه سیاسی، فکری و فرهنگی در کشور با آن اقدام جنایت‌کارانه ترامپ در شهادت سردار دل‌ها رنگ باخت.

حدادعادل در ادامه جهاد تبیین را پادزهری در برابر توطئه تحریف دشمن دانست و گفت: دشمنان برای مقابله با ایران اسلامی که منادی حکومت دینی است از دو سلاح تحریم و تحریف مثل دو لبه قیچی استفاده می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه شاعران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس جهادگران میدان جهاد تبیین هستند، گفت: شعر سلاح و شمشیری بران در دست نیرو‌های انقلاب اسلامی در میدان جهاد تبیین است.

حدادعادل همراهی شعر با موسیقی را مورد توجه قرار داد و گفت: همانطور که شعر همراه با خوش‌نویسی است، صورت شنوایی شعر هم باید با موسیقی همراه باشد. خوش‌نویسی موسیقی مکتوب شعر است و تاثیر موسیقی شبیه خطاطی است. از ترانه‌سرایی و سرود نباید غفلت کرد؛ چراکه سرود و ترانه جوانان را به وجد می‌آورد.

وی گفت: در اوایل انقلاب اسلامی تشنه سرود‌های انقلابی بودیم. امروز در برابر تهاجم فرهنگی که بر بال شبکه‌های اجتماعی سوار شده و دل و جان مردم ما را برای تحریف حقایق انقلاب نشانه گرفته است، هر کسی که هنری دارد باید در راه بیان حقایق و دفاع از انقلاب اسلامی صرف کند. شعر انقلاب اسلامی و دفاع مقدس باید پویا و مبتکرانه باشد تا ادبیات فارسی در این تاریخ کهن بدرخشد./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها