«فردا» گزارش می‌دهد

توهم پردازی به سبک بورل! / مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا چه می گوید؟

کد خبر: 1270598

بورل و همراهانش درکنار نتانیاهو و بایدن متهمان نسل کشی و جنگ غزه هستند و حق اظهار نظر در خصوص راهکارهای پایان دادن به این جنایت خودساخته را ندارند.

توهم پردازی به سبک بورل! / مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا چه می گوید؟

گروه بین‌الملل سایت فردا - حنیف غفاری: جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روزهای بسیار سختی را سپری می کند! پیش بینی های او و دیگر سیاستمداران اروپایی در خصوص شکست حماس در نوار غزه به وقوع نپیوسته و درمقابل، هزینه های شکست مشترک اروپای واحد، تل آویو و واشنگتن را در این آوردگاه افزایش داده است. در این میان بورل به جای بازگشت از مشی ضد انسانی خود و همراهانش در اتحادیه اروپا، به فکر ارسال آدرسهای نادرست و متوهمانه  افتاده است! 

مسئول سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا در اظهاراتی ، رژیم صهیونستی را متهم کرده است  که برای تضعیف تشکیلات خودگردان فلسطین، سازمان حماس را به وجود آورده و آن را از نظر مالی تأمین کرده است! این توهم پردازی در حالی صورت می گیرد که حماس مولود گفتمان مقاومت بوده و از ابتدا، رژیم صهیونیستی به همراه آمریکا و حامیان اروپایی خود نهایت تلاش خود را جهت جلوگیری از تشکیل و استقرار آن در نوار غزه به کار بستند. حتی در سال 2007 میلادی، پس از آنکه حماس در یک انتخابات کاملا آزادانه به پیروزی رسید، صهیونیستها و اتحادیه اروپا در کنار آمریکا از هیچ گونه اقدامی در راستای کنار زدن آن از معادلات غزه دریغ نکردند و البته در این مسیر بارها با شکست و تباهی مواجه شدند.در چنین شراطی اظهارات بورل را باید محصول بار روانی شدید ناشی از شکست در جنگ غزه تلقی کرد. 

جوزپ بورل  که– در دانشگاه وایادولید در اسپانیا سخن می‌گفت، مدعی شد که حماس برای تضعیف تشکیلات خودگردان به وجود آمده است! این ادعای بورل به اندازه ای مضحکانه است که حتی اکثر سیاستمداران اروپایی نیز در قبال آن سکوت کرده اند! جوزپ بورل که دکترای افتخاری دانشگاه وایادولید را دریافت کرد، چند روز قبل در یادداشتی در روزنامۀ لوموند نیز نوشته بود که باید راه‌حل دو کشور در کنار هم را بعد از پایان جنگ غزه به اجرا گذاشت. به عقیدۀ او برای این کار نباید منتظر موافقت اسرائیل و فلسطینیان ماند، بلکه جامعۀ جهانی باید این راه‌حل را حتی با وجود مخالفت‌ها، به عمل در آورد.در هر حال، بورل نباید فراموش کند که واقعیات فلسطین در گذشته، حال و آینده تحت نظر و توهم پردازی وی و همراهانش کلید نخواهد خورد! 

روزنامۀ لوموند می‌نویسد که سخنان اخیر بورل در دانشگاه وایادولید احتمالاً در اسرائیل جنجال به پا خواهد کرد.با این حال اساسا ادعاهای بورل در خصوص ماهیت حماس، کمترین ارزشی به لحاظ سندی و حقیقی ندارد. بهتر است بورل در چنین وضعیتی، به فکر پرداخت هزینه های مشترک اروپای واحد ، تل آویو و واشنگتن در قبال شکست در جنگ غزه باشد. همگان به یا دارند که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و همراهانش در هفته های ابتدایی جنگ غزه، بارها از نسل کشی کودکان بیگناه فلسطینی حمایت کرده و آن را مصداق دفاع مشروع رژیم صهیونستی تلقی کردند! اکنون نیز اتحادیه اروپا مخالف ارجاع پرونده نسل کشی غزه به دادگاه لاهه است! در چنین شرایطی بورل و همراهانش درکنار نتانیاهو و بایدن متهمان نسل کشی و جنگ غزه هستند و حق اظهار نظر در خصوص راهکارهای پایان دادن به این جنایت خودساخته را ندارند. 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها