روح‌الامینی: در انتخابات 1402 شانس بانوان در کلانشهرها زیاد است

کد خبر: 1270903

عضو شورای مرکزی ائتلاف نیروهای انقلاب یادآور شد: به‌طور طبیعی احتمال اینکه در کلانشهرها مانند تهران، شیراز، اصفهان، مشهد و تبریز که تعداد کرسی نمایندگان آنها بیشتر است و رفتار جمعی و لیستی، مقبولیت بیشتری دارد شانس خانم‌ها بیشتر است اما ما در مجلس فعلی و در آینده حوزه‌هایی را داریم که زنان‌ یک‌تنه به رقابت می‌پردازند و آقایان را کنار می‌زنند. البته امیدواریم در مجلس آینده شاهد حضور بیشتر بانوان باشیم.

روح‌الامینی: در انتخابات 1402 شانس بانوان در کلانشهرها زیاد است

«عبدالحسین روح‌الامینی» در خصوص فرآیند تهیه فهرست نهایی شورای ائتلاف در انتخابات مجلس شورای اسلامی، عنوان کرد: اکنون حدود 2400 نفر از تهران برای ورود در فرآیند گزینش سراسری شورای ائتلاف، داوطلب انتخابات شده‌اند.

وی با بیان اینکه فرآیند نهایی شدن و رسیدن به نامزد نهایی را ابلاغ کرده‌ایم و در این راستا ۴ گام در کل استان‌ها و شهرستان‌ها تعریف شده است، افزود: گام نخست در کل استان‌ها، شهرستان‌ها و در همه حوزه‌های انتخابیه که به ما برای حضور در فهرست مراجعه کرده‌اند، دعوت به مصاحبه و امتیازبندی است.

روح‌الامینی همچنین یادآور شد: بعد از مصاحبه و امتیازبندی، ۵ نفر از برگزیدگان به مجامع انتخابیه شهرستان معرفی می‌شوند و در یک جمع الکترال که متشکل از شورای مرکزی و یک جمع برگزیده‌ای هستند، برنامه‌های خود را ارائه می‌دهند.

وی با بیان اینکه بعد از این ارزیابی‌ها، مجمع انتخاباتی استان با ترکیبی از شورای مرکزی شهرستان‌ها و شخصیت‌ها [با یک نصاب جمعیتی تشکیل می‌شود] و در آنجا به صورت مخفی رأی‌گیری می‌شود، گفت: اگر کسانی که داوطلب بودند دوسوم‌رای آن مجامع را کسب کنند، ما آنها را تنفیذ و به وزارت کشور برای استفاده از نام و نشان ائتلاف در انتخابات معرفی می‌کنیم.

معاون هماهنگی امور استان‌های شورای ائتلاف نیروی‌های انقلاب اسلامی یادآور شد: اما اگر دوسوم نصاب رأی که نصاب اجماع بالایی است کسب نشود، دونفر که بالاترین آرا را اخذ کرده‌اند به ما معرفی می‌شوند و از طریق بررسی، مصاحبه و نظرسنجی [به ازای هر کُرسی به یک نفر نامزد نهایی می‌رسیم] و او را به وزارت کشور معرفی می‌کنیم.

وی در گفت‌وگو با ایرنا با بیان اینکه این روند برای کل داوطلبان اعم از زنان و مردان اجرا می‌شود و تفاوتی با هم ندارند، اظهار کرد: این چهار گام باید در استان‌ها طی شود، گام نخست در شهرستان مصاحبه، گام دوم مجمع شهرستان، گام سوم مجامع استانی و اگر رأی نصاب دوسوم‌ اجماع محلی را اخذ نکنند؛ دو نفر که بیشترین آرا را کسب کرده‌اند در تهران پرونده آنها بررسی می‌شود.

روح‌الامینی در پایان تصریح کرد: به‌طور طبیعی احتمال اینکه در کلانشهرها مانند تهران، شیراز، اصفهان، مشهد و تبریز که تعداد کرسی نمایندگان آنها بیشتر است و رفتار جمعی و لیستی، مقبولیت بیشتری دارد شانس خانم‌ها بیشتر است اما ما در مجلس فعلی و در آینده حوزه‌هایی را داریم که زنان‌ یک‌تنه به رقابت می‌پردازند و آقایان را کنار می‌زنند. البته امیدواریم در مجلس آینده شاهد حضور بیشتر بانوان باشیم./ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها