واکنش تروئیکای اروپایی به پرتاب ماهواره «ثریا»

کد خبر: 1271043

انگلیس، آلمان و فرانسه: ما این پرتاب را محکوم می‌کنیم زیرا این ماهواره‌بر از فناوری‌های ضروری برای ساخت سامانه موشک‌های بالیستیک دوربرد استفاده می‌کند.

واکنش تروئیکای اروپایی به پرتاب ماهواره «ثریا»

 سه کشور اروپایی در بیانیه‌ای اقدام هفته گذشته ایران در پرتاب ماهواره «ثریا» با ماهواره‌بر «قائم ۱۰۰» به مدار ۷۵۰ کیلومتری را محکوم کردند.

ماهواره ثریا که یک ماهواره مخابراتی و از سری ماهواره های تحقیقاتی SRI ساخت پژوهشگاه فضایی ایران است هفته گذشته پرتاب شد.

تروئیکای اروپایی در این بیانیه مشترک ادعا کرده‌اند: «ما این پرتاب را محکوم می‌کنیم زیرا این ماهواره‌بر از فناوری‌های ضروری برای ساخت سامانه موشک‌های بالیستیک دوربرد استفاده می‌کند.»

تروئیکای اروپایی در این بیانیه نیز همانند بیانیه دو ماه پیش خود در واکنش به رونمایی ایران از «موشک هایپرسونیک فتاح ۲» از لحنی استفاده کرده‌اند که به تلویح نشان‌دهنده اذعان آنها به پایان محدودیت‌های بین‌المللی بر برنامه موشکی جمهوری اسلامی ایران است.

تروئیکای اروپایی در بیانیه‌های قبلی خود که قبل از  ۲۶ مهرماه (۱۸ اکتبر) علیه برنامه موشکی ایران صادر شده معمولاً ادعا می‌کردند فعالیت‌های موشکی ایران با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت مغایر یا ناهمخوان است.

با وجود این، انگلیس، آلمان و فرانسه در بیانیه جدید و در بیانیه نهم آذرماه از «چندین سال بی‌اعتنایی ایران به محدودیت‌های سازمان ملل» انتقاد کرده‌اند.

در بیانیه تروئیکای اروپایی آمده است: «ایران، علی‌رغم درخواست‌های مکرر بین‌المللی برای توقف برنامه موشکی خود و بعد از سال‌ها بی‌اعتنایی به محدودیت‌های سازمان ملل کماکان به توسعه برنامه موشکی خود ادامه می‌دهد.»

محدودیت‌های قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره برنامه موشک‌های بالیستیک ایران ۲۶ مهرماه سال جاری (مصادف با ۱۸ اکتبر ۲۰۲۳) به پایان رسید.

براساس مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که سال ۲۰۱۵ برای تأیید برجام به تصویب رسیده بود محدودیت سازمان ملل در برنامه موشک‌های بالستیک ایران و همچنین تحریم‌های نفتی، مالی و اشخاص مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران ۸ سال بعد از تصویب برجام در مهر ۱۴۰۲ (اکتبر ۲۰۲۳) بایستی برداشته شود.

با وجود این، کشورهای اروپایی قبل از فرا رسیدن این ضرب‌الاجل اعلام کرده بودند که تحریم‌های ملی خود علیه برنامه موشک‌های بالیستیک ایران را حفظ خواهند کرد. این کشورها مدعی شده بودند با توجه به «عدم پایبندی ایران به مفاد برجام»، ضرورتی برای برداشتن این محدودیت‌ها علیه ایران در تاریخ ۱۸ اکتبر نمی‌بینند.

در بخش دیگری از بیانیه سه کشور اروپایی آمده است: «پرتاب‌ [چنین ماهواره‌هایی] به ایران اجازه آزمایش فناوری‌هایی را خواهد داد که ممکن است برای توسعه بیشتر برنامه موشک‌های بالیستیک این کشور مورد استفاده قرار گیرند. این برنامه تهدیدی عمده برای صلح و امنیت بین‌المللی است.

سه کشور اروپایی در بخش پایانی این بیانیه تصریح کرده‌اند خود را به برداشتن تمامی گام‌های دیپلماتیک برای «جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای» متعهد می‌دانند.  / فارس

 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها