«فردا» گزارش می‌دهد:

پشت پرده تخریب مجلس/ مشارکت حداکثری را نشانه رفته‌اند؟

کد خبر: 1271385

تخریب مجلس از سوی نیروهای رادیکال از هر جناحی که باشد، به اعتماد عمومی مردم به نهاد مجلس آسیب می‌زند.

پشت پرده تخریب مجلس/ مشارکت حداکثری را نشانه رفته‌اند؟

گروه سیاست سایت فردا: مجلس یازدهم در چهار سال فعالیت خود به گفته کارشناسان توانست در حوزه‌های مختلف دستاوردهای مهمی داشته باشد؛ از تصویب قوانینی اقتصادی برای بهبود اوضاع معیشتی مردم تا دقت فراوانی که هر ساله برای تصویب قانون بودجه به کار گرفت و تا قانون اقدام راهبردی که باعث افزایش قدرت دیپلماتیک دولت در مذاکره با غربی‌ها شد و تا بسیاری از مصوبات دیگر که همه برای رفاه حال مردم و توسعه و پیشرفت کشور بود. از سوی دیگر نظارتی که مجلس یازدهم بر عملکرد دولت داشت در کمتر مجلسی سراغ داریم و گرچه سر نزاع با دولت نداشت اما به دقت عملکرد همه وزرا و رئیس‌جمهور را بررسی می‌کرد و پرسش‌های متعدد و حتی استیضاح‌ها نشانگر تعارف‌نداشتن مجلس بر سر منافع ملی بود.

با این همه اما این روزها که نزدیک به انتخابات می‌شویم شاهدیم که برخی گروه‌ها و جناح‌های سیاسی مشغول سم‌پاشی علیه مجلس‌اند؛ اقدامی که البته از مدت‌ها پیش شروع کرده بودند؛ چه اصلاح‌طلبان که سعی می‌کنند با تخریب مجلس بر عملکرد بسیار ضعیف خود چه در دولت‌های یازدهم و دوازدهم و چه در مجلس دهم سرپوش بگذارند و چه سوپرانقلابی‌ها که با تخریب مجلس سعی در ایجاد رقابتی درون‌جناحی در جبهه اصولگرایی دارند.

اما از این رهگذر چه کسی متضرر می‌شود؟ تخریب‌ها از سوی چنین نیروهای رادیکالی از هر جناحی که باشند، در وهله اول به اعتماد مردم آسیب می‌زند آنها اعتماد عمومی را نشانه رفته‌اند تا در پی ناامیدکردن مردم، انتخاباتی حداقلی برگزار شود تا در صحنه‌ای خالی از مشارکت خودشان بتوانند وارد مجلس آینده شوند؛ سیاستی ماکیاولیستی که نه منافع ملی را لحاظ می‌کند نه آینده کشور را و فقط در اندیشه کسب قدرت خود است.

رهبر انقلاب بارها تأکید کرده‌اند که مشارکت بالا در انتخابات یک ضرورت است. ایشان مشارکت حداکثری را به عنوان یک راهبرد ملی مطرح می‌کنند. با این حال آنهایی که در صدد تخریب مجلس‌اند دقیقا در جهت مخالف منویات رهبر انقلاب اسلامی حرکت می‌کنند زیرا نتیجه کار آنها پایین آمدن مشارکت است.

از سوی دیگر آن سوپرانقلابی‌هایی که با تخریب مجلس می‌خواهند رقابتی درون‌جناحی را به وجود آورند شاید متوجه نباشند که با این کار عملا فضا را در اختیار اصلاح‌طلبان قرار می‌دهند زیرا اگر اصولگرایان به لیست واحد دست نیابند و در مقابل اصلاح‌طلبان با لیستی واحد وارد عرصه انتخابات شوند، آراء اصولگرایان دچار پراکندگی می‌شود و در این شرایط ممکن است کرسی‌هایی از مجلس در اختیار اصلاح‌طلبان قرار بگیرد. به این دلیل است که بسیاری از دلسوزان انقلاب اسلامی تأکید دارند اصولگرایان به عنوان حافظان ارزش‌های انقلاب و مروجان عقلانیت انقلابی باید بتوانند با یکدیگر به وحدتی کامل برسند تا از این رهگذر مجلسی انقلاب، متخصص، مقتدر و کارآمد تشکیل شود که هم اهل تخصص باشد و هم اهل تساهل و تسامح در برابر بیگانگان نباشد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها