نوبخت: اعتدال و توسعه با احزاب همسو ائتلاف می‌کند

کد خبر: 1271548

دبیرکل حزب اعتدال و توسعه گفت: با هماهنگی‌ها و جلساتی که داشتیم، در هر حوزه اگر احزاب همسو فرد مطمئنی به‌عنوان کاندیدا داشته باشند، از آنها حمایت خواهیم کرد.

نوبخت: اعتدال و توسعه با احزاب همسو ائتلاف می‌کند

محمدباقر نوبخت دبیرکل حزب اعتدال و توسعه در نشست خبری که صبح امروز در دفتر این حزب برگزار شد، طی سخنانی اظهار داشت: 11 اسفند در شرایطی انتخابات مجلس و خبرگان رهبری  برگزار می‌شود که وضع موجود مطلوب نیست و نارضایتی هایی وجود دارد که گاهی در خیابان‌ها سرریز می‌شود که نمونه آن را در سال گذشته شاهد بودیم.

وی افزود: حزب اعتدال و توسعه برای کاستن از این نارضایتی‌ها در مرحله اول با توجه به مرامی که دارد نه روش انفعال و نه اعتراض را در پیش گرفت و ما به عنوان یک تشکل رسمی معتقدیم که باید از روش‌های مدنی استفاده کنیم؛ انتخابات می‌تواند فرصتی باشد که ما از ابزار قوه مقننه و مجلس برای پیگیری مطالبات به‌حق مردم برخوردار باشیم، از این جهت اعلام کردیم که در این عرصه حضور پیدا می‌کنیم منتها تاجایی که برای ما مقدور باشد در راستای تامین خواسته‌های ملت، از این فرصت استفاده می‌کنیم.

نوبخت در پاسخ به این سوال که تکلیف لیست تهران چه خواهد شد و آیا قرار است اعتدال و توسعه با احزاب اصلاح طلب از جمله حزب اعتماد ملی، ندای ایرانیان و کارگزاران سازندگی ائتلاف کند؟، گفت: حزب اعتدال و توسعه به عنوان یک حزب مستقل نظر خود را نسبت به انتخابات صریحا بیان کرده، با این حال ما قرار شد تا با هماهنگی‌ها و جلساتی که داشتیم، در هر حوزه اگر احزاب همسو فرد مطمئنی به‌عنوان کاندیدا داشته باشند، از آنها حمایت خواهیم کرد و با هم رقابتی در انتخابات نداشته باشیم؛ این روند حتی برای احزاب اصولگرای معتدل نیز قابل تعمیم است‌.  اگر چنین نشد روی یک فردی توافق می‌کنیم که همگرایی حداکثری با ما داشته باشد.

دبیرکل حزب اعتدال و توسعه درباره احتمال تغییر حوزه انتخابیه از تهران به شهرستان رشت، اظهار داشت: با مردم گیلان و رشت همواره رابطه عاطفی داشتم و طبیعی بود که مورد مطالبه مردم رشت برای حضور در انتخابات قرار بگیرم ولی با توجه به مسئولیت هایی که برای لیست تهران و سایر استانها در حزب دارم، برنامه‌ای برای تغییر حوزه ندارم.

نوبخت در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه آیا در جلساتی که با احزاب همسو داشتید، بحثی درباره سرلیستی شما هم مطرح شده است؟ گفت: ما نه تنها برای تهران بلکه برای سایر حوزه ها نیز هنوز به جمع بندی نرسیده‌ایم و جمع بندی ها درباره جزئیات بستن لیست را منوط به اعلام نهایی تایید صلاحیت کرده‌ایم.

وی افزود: برای سرلیستی به هر حال معیارهای وجود دارد که باتوجه به همین معیارها دوستان، عقلانی و منطقی نظر می‌دهند و هرکس که مقبول باشد سر لیست قرار می‌گیرد، بنابراین در این رابطه بعید است که مناقشه خاصی داشته باشیم.

دبیرکل حزب اعتدال و توسعه همچنین در پاسخ به سوال دیگر تسنیم درباره اینکه آیا در تایید صلاحیت‌های جدید، اعضایی از حزب شما هم حضور دارند، گفت: به غیر از بنده تاکنون خانم دکتر داداندیش نیز در روزهای اخیر از سوی شورای نگهبان تایید شدند و ما امیدواریم که سایر اعضای حزب از جمله آقای هروی سخنگوی حزب نیز تایید صلاحیت شوند.

وی تصریح کرد: البته 15 نفر از کادر مرکزی حزب اعتدال و توسعه در انتخابات مجلس ثبت نام کرده بودند که از این تعداد 6 نفر تایید صلاحیت شده‌اند و امیدواریم 9 نفر دیگر نیز در فاصله باقیمانده مورد تایید قرار گیرند.

نوبخت در بخش دیگری از سخنانی گفت: مجلس یک نماد جمهوریت است که نسبت به نماد دیگر یعنی ریاست جمهوری از اختیارات بیشتری برخوردار است. مجلس نه تنها می تواند همکاران رئیس جمهور را تایید کند بلکه قادر است وزرا و حتی رئیس جمهور را عزل کند. بنابراین از منظر قدرت ملی مجلس بر رئیس جمهور فائق است به همین دلیل نمیتوان از قدرت مجلس برای پیشبرد خواست مردم صرفنظر کرد. به همین جهت ما مسئله انتخابات را با جدیت دنبال می‌کنیم.

دبیرکل حزب اعتدال و توسعه با بیان اینکه به 3 دلیل جایگاه مجلس در دوره مورد خدشه قرار گرفته است، گفت: دلیل اول این است که به جهت عدم برخورداری از همه سلایق متنوع قانونمند کشور در مجلس، مطالبات مردم در مجلس به درستی پیگیری نمی‌شود. به همین جهت انتظار می‌رفت برای جبران کاستی‌ها، دستگاههای نظارتی افرادی که علیرغم تردیدهایی که داشتند در انتخابات ثبت نام کردند را مورد تایید صلاحیت قرار دهند.

وی افزود: بر همین اساس ما نسبت به این امر معترض هستیم و امروز انتظار داریم که شورای نگهبان در مرحله نهایی در راستای فراهم کردن شرایط رقابت که زمینه ساز مشارکت در انتخابات است، بازنگری در تایید صلاحیت‌ها داشته باشد تا بتوانیم مجلسی را در آینده تشکیل دهیم که در آنجا همه سلایق مردم نماینده داشته باشند.

نوبخت خاطرنشان کرد: یکی دیگر از عواملی که موجب تقلیل سطح جایگاه مجلس شده مسئله عدم نظارت است. مجلس بر اساس قانون‌ اساسی وظیفه نظارت بر دولت و دستگاه های اجرایی را دارد. بر همین مبنا انتظار ما از مجلس این بود که در راستای استیفای حقوق ملی از اختیارات نظارتی خود استفاده می کرد  نظارت می‌کرد  که آیا وعده 2.5 میلیون فرصت شغلی که دولت وعده داده بود محقق شد. آیا تورم که وعده داده شد که در نیمه عمر دولت به نصف و در پایان دولت به تک تورمی برسد محقق شد. آیا با خبرند که تورم سالانه گوشت و مرغ بیش از 94 درصد و تورم نقطه به نقطه بیش از 97 درصد  است.  

دبیرکل حزب اعتدال و توسعه گفت: اگر مجلسی با تمامی سلایق شکل بگیرد نظارت بر دولت برای استیفای حقوق مردم و رفع نارضایتی‌ها به ویژه در بخش اقتصاد قابل تحقق است‌.

نوبخت در ادامه خاطرنشان کرد: عامل سومی که موجب تضعیف جایگاه مجلس شده این است که  برخی دستگاه‌های کشور به طور موازی با مجلس قانونگذاری می‌کنند که این با تفسیر قانون اساسی قابل قبول نیست. به همین جهت حزب اعتدال و توسعه با آگاهی از این جایگاه که می‌تواند بخشی از مطالبات مردم را دنبال کند در چارچوب مرام خود در انتخابات حضور دارد و علاوه بر اعضای حزب، افراد همسو و همفکر با اعتدال و توسعه در سراسر کشور را حمایت خواهد کرد.

وی همچنین در واکنش به رد صلاحیت روحانی و برخی نامزدهای جریان اصلاحات و حزب اعتدال  و توسعه گفت: افزایش مشارکت مردم در انتخابات شاید برآیند دو مولفه باشد یک اینکه دستگاه‌های ذی ربط در خصوص فراهم کردن زمینه مشارکت وظیفه خود را انجام دهند‌ در این رابطه اگر برخی از جریان‌های سیاسی احساس کنند در میدان رقابت حضور ندارند بنابراین حامیان آن جریانها نیز در انتخابت شرکت نمی‌کنند.

وی افزود: علاوه بر این، خود احزاب و جریان‌های رسمی باید عملا وارد عرصه رقابت شوند که مشارکت بالا برود. در این رابطه حزب اعتدال و برخی احزاب اصلاح طلب و برخی تشکل های سیاسی اصولگرای معتدل برای نقش آفرینی وارد عرصه انتخابات شده‌اند.

دبیرکل حزب اعتدال و توسعه ادامه داد: اما در خصوص شخص آقای روحانی و رد صلاحیت ایشان برای انتخابات خبرگان متاسف و متعجب هستیم. با این حال همانطور که آقای روحانی هم اشاره کرد نباید مشارکت و حضور در انتخابات را که یکی از مولفه های قدرت ملی است از دست داد.

نوبخت در پاسخ به این سوال که آیا با جریان نزدیک به آقای لاریجانی هم ائتلاف خواهید کرد، گفت:  منظور بنده از  اصولگرایان معتدل، عزیزانی هستند که با آقای لاریجانی همراه هستند و 19 بهمن مشخص می‌شود که ائتلافی با این دوستان صورت می‌گیرد یا خیر./تسنیم

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها