نفع سالانه ۲۴ میلیون‌تومانی قانون کولبری به مردمان مرزنشین

کد خبر: 1271620

شهریار حیدری، رئیس کمیته مرز کمیسیون امنیت ملی مجلس ضمن اشاره به درآمد ماهیانه دو میلیونی و سالانه ۲۴ میلیون تومانی طرح ساماندهی معیشت مرزنشینان(کولبری) به نفع مردمان مناطق مرزی کشور، عنوان کرد: از آنجا که مراحل قانونی این طرح در مجلس طی و توسط شورای نگهبان تأیید و تصویب و آئین‌نامه اجرایی آن در دولت تنظیم شده؛ قابل اجرا است و امیدواریم قبل از اتمام سال جاری اجرایی شود.

نفع سالانه ۲۴ میلیون‌تومانی قانون کولبری به مردمان مرزنشین

شهریار حیدری، نماینده مردم قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب و رئیس کمیته مرز کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تشریح آخرین وضعیت قانون کولبری عنوان کرد: ما حدوداً سه سال پیش در قالب یک طرح در مجلس شورای اسلامی، قانون کولبری یا ساماندهی معیشت مرزنشینان را پیشنهاد کردیم و به موازات طرح کولبری دولت هم یک لایحه در همین چارچوب تنظیم کرد و طرح و لایحه با هم تلفیق شد؛ بنده به عنوان مسئول تلفیق طرح کولبری در مجلس به همراه بسیاری از همکاران دیگر پیگر آن بودیم و خوشبختانه سال گذشته به تصویب رسید.

حیدری ادامه داد: در سال جاری هم این طرح با دو فوریت در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، بعد از آن رفت و برگشتی بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان داشت که خوشبختانه دو ماه گذشته این طرح مجدداً با فوریت تصویب و برای اجرا به دولت ارسال شد.

رئیس کمیته مرز کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به اینکه طرح کولبری برای شهرستان‌های مرزی کشور است، اضافه کرد: این طرح تمام شهرستان‌ها در تمام مرزهای کشور را شامل می‌شود و درآمدهای خوبی برای مردمان مناطق مرزنشین دارد. طرح کولبری شامل تمام خانوارهای مرزنشین غیر از کارمندان رسمی است و براساس این طرح ماهی حدود 2 میلیون تومان از محل تخفیف سود بازرگانی به حساب سرپرست خانوارهای مشمول طرح واریز می‌شود. بنابراین از مزایای این طرح می‌توان به درآمد ماهیانه دو میلیونی و سالانه 24 میلیون تومانی به نفع مردمان مناطق مرزی کشور اشاره کرد.

حیدری درباره اجرای این طرح هم عنوان کرد: در مرحله اول در استان‌های کرمانشاه کردستان آذربایجان غربی و سیستان و بلوچستان به اجرا درخواهد آمد و در مرحله بعد در چند استان مرزی دیگر اجرایی خواهد شد که مزایای بسیار خوبی برای مرم مرزنشین دارد. از آنجا که مراحل قانونی آن در مجلس شورای اسلامی طی و توسط شورای نگهبان تأیید و تصویب شده و دولت هم آئین‌نامه اجرایی آن را تنظیم کرده است قابل اجرا است و امیدواریم قبل از اتمام سال جاری اجرایی شود./خانه ملت

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها