چرا آمریکا گزینه تهدید نظامی علیه ایران را رد کرد؟

کد خبر: 1271736

مقام‌های سیاسی امنیتی آمریکا در جلسه اضطراری شورای امنیت ملی کاخ سفید، تهدید حمله نظامی به ایران را به‌دلیل چالش‌های داخلی، جهانی و منطقه‌ای رد کردند.

چرا آمریکا گزینه تهدید نظامی علیه ایران را رد کرد؟

 مقام‌های سیاسی امنیتی آمریکا در جلسه اضطراری شورای امنیت ملی کاخ سفید، استدلال و فشار تندروهای جمهوری‌خواه و عملیات روانی شدید بنگاه‌های رسانه‌ای همسو با رژیم صهیونیستی برای متهم‌سازی ایران به انجام حمله به نیروهای نظامی‌شان در اردن و تهدید حمله نظامی به ایران را به‌دلیل چالش‌های داخلی، جهانی و منطقه‌ای رد کردند.

پس از این حملات جدی مقامات سیاسی-امنیتی کاخ سفید جلسه اضطراری در شورای امنیت ملی آمریکا به ریاست بایدن و به ۵ دلیل عمده تشکیل دادند.

دلایل پنج‌گانه شکل‌گیری این جلسه عبارت بودند از:

۱. عمق تلفات نیروهای آمریکایی

۲. موفقیت پهپادهای گروه‌های ضدآمریکایی برای نفوذ به راهبردی‌ترین پایگاه نظامی آمریکا در شمال شرقی اردن به نام برج ۲۲ آمریکا

۳. ناکارآمدی سیستم پدافندی ویژه و چندصد میلیون دلاری پنتاگون در اردن با اسم «سیستم امنیت مرزی»

۴. نگرانی جدی مقامات سنتکام از تزلزل در سیستم بازدارندگی منطقه‌ای

۵. بررسی و تنظیم‌گری راهبردهای پاسخ به تهدید

در جلسه فوری شورای امنیت ملی کاخ سفید اقدامات واکنشی به این حادثه در چند سطح اعلامی و اعمالی توسط مقام‌های سیاسی و امنیتی آمریکا جمع‌بندی شده است.

در سطح اعلامی، طراحی بیانیه رئیس‌جمهور آمریکا، طراحی کنفرانس خبری سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید و انجام مصاحبه چند نفر از مقام‌های سیاسی و نظامی آمریکایی با رسانه‌های مطرح برنامه‌ریزی شده که ۳ رویکرد اعلامی، «همدردی با خانواده‌های کشته‌شدگان، اعلام برنامه پاسخ سخت واشنگتن به مسببان حمله و رد اتهام حمله به پایگاه آمریکایی از سوی ایران» را اطلاع رسانی کنند.

«دنبال جنگ با ایران نیستیم» مهم‌ترین گزاره‌ای بود که از سوی سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید پس از این جلسه فوری مطرح و در سطح رسانه های جهانی بازتاب داده شد.

طرح گزاره‌های مشابه دیگر در مواضع رئیس کمیته نیروهای مسلح کنگره آمریکا مبنی بر اینکه «به نظر نمی‌رسد که ایران مستقیماً دستور انجام این حمله را صادر کرده باشد.» و همچنین اظهارات یک مقام عالی رتبه امنیتی آمریکا در گفتگو با «سی بی اس» مبنی بر اینکه «حمایت ایران از شبه ‌نظامیانی که به پایگاه آمریکا حمله کردند، به معنای حمله از سوی ایران نیست.» نمونه هایی از مستندات تصمیم مقامات آمریکایی برای رد اتهامات علیه ایران و رد امکان جنگ با ایران بوده است.

در سطح اعمالی البته آمریکایی ها برای جبران حداقلی خسارتهای اخیر و پیشگیری از تزلزل در سیستم بازدارندگی منطقه ای در پی ضربه زنی به نیروهای مقاومت در سطح منطقه بویژه در کشورهای عراق و سوریه در قالب الگوهای عملیاتی خاص هستند.

/تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها