دریادار سیاری: توجه به توسعه دریا اقتدار کشور را در پی دارد

کد خبر: 1271829

معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی تجارت دریایی، مواد غذایی، حمل و نقل دریایی، انرژی‌های تجدیدپذیر، گردشگری را از جمله ظرفیت‌های مهم دریا برشمرد و گفت: توجه به توسعه دریا محور اقتدار و عزت بیشتر کشور را در پی دارد.

دریادار سیاری: توجه به توسعه دریا اقتدار کشور را در پی دارد

معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی تجارت دریایی، مواد غذایی، حمل و نقل دریایی، انرژی‌های تجدیدپذیر، گردشگری را از جمله ظرفیت‌های مهم دریا برشمرد و گفت: توجه به توسعه دریا محور اقتدار و عزت بیشتر کشور را در پی دارد.

امیر دریادار حبیب الله سیاری روز سه‌شنبه در دومین همایش بین‌المللی و چهارمین همایش ملی توسعه پایدار دریا محور در دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر، توسعه دریا محور را یکی از نیازهای اساسی کشور دانست و اظهار کرد:دریا با برخوداری از ظرفیت‌های خدادادی می‌تواند نقش مهمی را در اقتصاد کشور و رفع نیازهای مختلف کشور ایفا کند.

وی با اشاره به محورهای مختلف بهره‌گیری از ظرفیت‌ دریاها در دنیا گفت: در کشور آنطور که باید و شاید از این ظرفیت استفاده نشده است.

امیر دریادار سیاری به ابلاغ سیاست‌های کلی توسعه دریا محور از سوی مقام معظم رهبری به روسای قوا اشاره کرد و ابراز امیدواری کرد این سیاست در دستور کار قرار گیرد و با استفاده از ظرفیت‌های خدادادی موجب پیشرفت هر چه بیشتر کشور فراهم شود.

احیا فرهنگ دریایی مسیر توسعه دریا محور

وی اجرایی شدن توسعه دریا محور را منوط شناخت و تعریف اهمیت دریا، اقتصاد دریا و فرهنگ دریایی دانست و گفت: اگر آشنایی با فرهنگ دریایی صورت نگیرد نمی‌توان به توسعه دریا محور دست یافت.

امیر دریادار سیاری افزود: باید فرهنگ و تمدن دریایی با توجه به پیشینه کشور در این زمینه، در هفت استان کشور که در کنار ساحل هستند به ویژه استان‌های جنوبی که به دریاهای آزاد راه دارند احیا شود.

وی گفت: اگر فرهنگ در دریایی احیا شود توسعه اقتصاد دریایی، تامین امنیت دریایی، حفظ اقتدار دریایی، ایجاد دیپلماسی دریایی نیز معنا می‌یابد.

معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی با اشاره به اینکه چند درصد سبد غذایی و رفاه مردمی استان‌هایی که در کنار دریا زندگی می‌کنند از دریا فراهم می‌شود گفت: باید به سمت استفاده از منابع دریا برای رفاه مردم برنامه ریزی کرد و در این مسیر گام برداشت چرا که آینده کشور با توسعه دریا محور تامین خواهد شد.

وی یکی از وظایف اصلی ارتش در زمینه توسعه دریا محور را ابتدا امنیت دریا دانست و گفت: اگر امنیت دریا در برخی نقاط برقرار نباشد اقتصاد کشور با مشکل مواجه می شود در سایه امنیت و اقتدار می‌توان از عرصه دریا بهره برد.

امیر دریادار سیاری ادامه داد: بنا بر تدبیر مقام معظم رهبری نیروی دریایی راهبردی ارتش در سال ۸۷ در سواحل مکران استقرار پیدا کرد و با ایجاد پایگاه‌ها که شامل اسکله، موج شکن، اماکن بهداشتی و درمانی، تاسیسات دریای، منازل مسکونی حضوری فعال در منطقه دارد.

وی افزود: کار در مکران همچنان ادامه دارد و ارتش طلیعه حرکت توسعه سواحل مکران است.

به گزارش ایرنا همایش بین‌المللی و چهارمین همایش ملی توسعه پایدار دریا محور دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر امروز در استان خوزستان برگزار شد. ۲۴۳ مقاله در ۱۰ سرفصل به دبیرخانه همایش ۲سالانه بین‌المللی و ملی رسید.

مقالات رسیده از اساتید، دانشجویان و صاحب نظران در حوزه دریا است که با حضور ۱۵۲ نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه‌های داخلی و خارجی داوری و پذیرش شدند. این مقالات در حوزه‌های منابع طبیعی دریا، شیلات و محیط زیست دریا، علوم زیستی دریا، علوم غیر زیستی دریا، مهندسی دریا، ژئوپلیتیک دریا و بخش بین‌الملل است./ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها