رایزنی وزیران خارجه ایران و مصر درباره اوضاع منطقه

کد خبر: 1272339

وزیران امور خارجه ایران و مصر درباره روابط تهران-قاهره، تحولات غزه و دریای سرخ رایزنی کردند.

رایزنی وزیران خارجه ایران و مصر درباره اوضاع منطقه

وزیران امور خارجه ایران و مصر درباره روابط تهران-قاهره، تحولات غزه و دریای سرخ رایزنی کردند.

«حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و «سامح شکری» وزیر امور خارجه جمهوری عربی مصر، پنجشنبه شب در یک تماس تلفنی، در خصوص روابط دوجانبه و تحولات منطقه با تمرکز بر جنگ غزه گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.

دو وزیر در این گفت‌وگو، تحولات اخیر در روابط دوجانبه از جمله مذاکرات روسای جمهور دو کشور در ریاض و تماس تلفنی اخیر ایشان را مورد توجه قرار دادند و برای ادامه تماس‌ها و دیدارها در آینده توافق کردند.

امیرعبداللهیان و سامح شکری در این تماس چگونگی پیگیری توافقات روسای جمهور مصر و ایران را مورد توجه قرار دادند.

وزیر امور خارجه کشورمان در بخشی از این گفت و گو، با اشاره به تشدید تنش‌ها در منطقه غرب آسیا و نگرانی نسبت به تداوم رویکرد تنش آفرین برخی کنشگران فرامنطقه‌ای، ریشه بحران را در ادامه جنگ علیه غزه، اشغالگری و جنایات رژیم صهیونیستی برشمرد و افزود: ایران به دنبال گسترش جنگ نیست؛ زیرا ما جنگ را راه حل بحران‌های فزاینده در منطقه نمی‌دانیم.

امیرعبداللهیان افزود: همه کشورها باید بر توقف فوری جنگ و جنایات علیه غزه و بر راهکار سیاسی برای حل بحران در غزه و کرانه باختری تمرکز نمایند.

وزیر امور خارجه کشورمان با تشکر از تلاش‌های دولت مصر در زمینه ارسال کمک‌های بشردوستانه به ساکنان غزه، از آمادگی ایران برای ارسال اقلام ضروری مورد نیاز مردم مظلوم فلسطین با مساعدت و هماهنگی دولت مصر و سازمان ملل متحد خبر داد.

طرفین در این گفت‌وگو بر ضرورت تداوم تحرکات دیپلماتیک برای توقف فوری جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم فلسطین، امدادرسانی به مردم فلسطین و مخالفت جدی و موثر با طرح‌های صهیونیستی برای کوچاندن اجباری فلسطینیان به مصر و اردن تاکید کردند.

وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی و مصر، در پایان بر اهمیت تلاش‌های جمعی کشورهای منطقه برای حفظ ثبات و آرامش  تاکید کرده و توقف جنگ علیه غزه را کلید برقراری آرامش و ثبات در کل منطقه دانستند.

در این گفت‌وگوی مفصل تلفنی همچنین بررسی تحولات در دریای سرخ از جمله موضوعات مورد گفت‌وگوی وزرای خارجه ایران و مصر بود./ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها