حدادعادل تشریح کرد: سازوکار انتخاب نامزدهای مجلس برای ارائه لیست تهران

کد خبر: 1272626

رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در گردهمایی داوطلبان نمایندگی تهران در مجلس شورای اسلامی سازوکار انتخاب نامزدهای مجلس برای ارائه لیست تهران را تشریح کرد.

 حدادعادل تشریح کرد: سازوکار انتخاب نامزدهای مجلس برای ارائه لیست تهران

رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در گردهمایی داوطلبان نمایندگی تهران در مجلس شورای اسلامی سازوکار انتخاب نامزدهای مجلس برای ارائه لیست تهران را تشریح کرد.

غلامعلی حدادعادل رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در گردهمایی داوطلبان نمایندگی تهران در مجلس شورای اسلامی که شامگاه امروز (شنبه 14 بهمن) در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، طی سخنانی اظهار داشت: مهمترین دستاورد جمهوری اسلامی ایجاد حکومت دینی است. در عالم سیاست در دنیای غرب پرونده حکومت دینی را بسته بودند و دنیای غرب از رنسانس به این سو به این جمع بندی رسید که باید به سوی جامعه ای سکولار حرکت کند که در عرصه سیاست لازمه آن جدایی دین از سیاست باشد.

وی افزود: امام راحل با انقلاب اسلامی در مقابل این تصمیم ایستادند و با رجوع به فطرت الهی مردم و ایمان اسلامی مردم آنها را برای تشکیل حکومت اسلامی به میدان آوردند و مردم نیز با جان و دل اطاعت کردند تا انقلاب اسلامی به پیروزی رسید.

حداد عادل گفت: اگر می‌خواهید بدانید حکومت جدای از خدا با بشر چه می‌کند باید به دنیای امروز نگاه کرد. به ادعاها، فلسفه بافی ها و مکتب ها نگاه نکنید و به نتایج رویکرد غربی ها در اخلاق توجه کنید‌. این ددمنشی هایی که در غزه از امریکایی رقم می‌خورد،  خود، اتّم تمدن غربی است. این نتیجه جدایی از دین و دین داری است که اخلاق و اخلاق مداری را به اضمحلال کشانده است.

رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب خاطرنشان کرد: ما با ایمان و امید حرکت می‌کنیم. این دو کلیدواژه را رهبر انقلاب در 14 خرداد در مراسم سالروز ارتحال امام خمینی مطرح کردند. همین پیشرفت های جمهوری اسلامی ایران و ماندگاری در برابر تحریم، تحریف و انواع تلاش ها برای براندازی نشان از صلابت ما است. جمهوری اسلامی اگرچه از این توطئه ها صدمه می بیند اما مثل سرو ایستاده و پیشرفت می‌کند و کشور اداره می شود.

حداد عادل یا طرح این سوال که آیا اگر یک صدم این فشارها را بر ملت دیگری تحمیل کرده بودند، می‌توانست دوام بیاورد، گفت:  کافی است نگاهی به کشورهای اطرافمان بندازیم. مقامات بالای یک کشور در همین منطقه خودمان خلاف میل آمریکا گفتند و کمتر از دو هفته کنار زده شدند اما ما 45 سال است به آمریکا و متحدان و اذناب او نه گفته ایم و با شعار نه غربی و نه شرقی به پیروزی رسیده ایم و امروز کشور سربلند است از این که به دست خود مردم اداره می شود.

رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب با بیان اینکه  استقلال در مقیاس فردی می شود آزادی و آزادی در مقیاس جمعی می شود استقلال، عنوان کرد: جمهوری اسلامی در جمهوریت خودش احترام به رای مردم را ارجح می‌داند. احترام به رای مردم جزو آموزه های دینی ما است. وقتی رهبری می فرمایند رای مردم حق الناس است یعنی اعتبار دادن به رای مردم.

وی خطاب به کاندیداهای حاضر در نشست متذکر شد:  من 4 دوره سابقه نمایندگی مجلس را داشته ام و اوج و حضیض مجلس را تجربه کردم. یک دوره رئیس مجلس بودم و  در سه دوره ریاست فراکسیون را برعهده داشتم و یک دوره نیز رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس بودم. من قصد ناامید کردن هیچ کس را ندارم ولی یک واقعیت این است که تهران 30 نماینده می‌خواهد و امروز 2 هزار نفر داوطلب ورود به مجلس شدند و تقریبا به ازای هر کرسی تهران 80 نفر داوطلب هستند. یعنی اگر صرفا میخواستیم قرعه کشی کنیم احتمال ورود هر فرد به مجلس یک به 80 بود.

حداد عادل گفت: هر یک از شما خواهران و برادران از خودش بپرسد که چه کسی صلاحیت نمایندگی مردم تهران در مجلس را دارد. شباهت جایگاه نمایندگان مجلس در تهران به نسبت سایر شهرها مانند جایگاه شهر تهران در مقایسه با شهرهای دیگر کشور است‌ و در دوره های مختلف نمایندگان تهران همواره پیشران و هویت بخش مجلس بودند‌.

 وی افزود: کسی که نماینده تهران می‌شود در درجه اول باید واجد دانش بالا باشد. امروز در هر موضوعی از مسائل اساسی وارد می شویم باید آگاهی به آن مسئله داشته باشیم از جمله اقتصاد که از موضوعات اصلی کشور است‌. نمایندگی مستلزم دارا بودن تجربه است. نماینده باید یک چشمش به امکانات دولت و چشم دیگرش به نیازها و مشکلات مردم باشد. نماینده  نمی‌تواند بدون توجه به امکانات دولت به شکل رویایی قانون بنویسد. ضمن اینکه یک نماینده وقتی قانون می‌نویسد در حال ایجاد الزامات برای زندگی مردم است.

رییس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در تشریح سازوکار انتخاب کاندیداهای نهایی لیست تهران شورای  ائتلاف عنوان کرد: ما در قدم اول گفتیم 1200 نفری که در وبگاه شورای ائتلاف ثبت نام کردند بر حسب تخصص ها از هم تفکیک شوند و حدود 14 کانون تخصصی تشکیل دادیم که هر فرد را بر اساس تخصصش به این کانون‌ها معرفی میکنیم.

وی افزود: در طول دو روز ما ترتیباتی را دادیم که دوستان متخصص ما که دید سیاسی هم دارند با نامزدها مصاحبه کنند و از آنها خواسته ایم که اعضای کانون‌ها بیشتر شنوده باشند.

حداد عادل تاکید کرد: این مصاحبه ها از فردا آغاز می شود و در نهایت 20 درصد از افرادی که بالاترین امتیاز را در این کانون ها به دست می‌آوردند به مرحله بعدی گزینش راه پیدا می‌کنند.  

وی افزود: البته جامعه از ما انتظار دارد که حتما تعدادی خانم به مجلس راه پیدا کند. این نه فقط در پی غوغای دروغین زن زندگی آزادی بود بلکه باور ما بود. ما همچنین ملاحظاتی در خصوص موزون بودن تخصص ها داریم. مثلا ما لازم داریم که در مجلس افرادی را داشته باشیم که در حوزه سلامت یا اقتصاد یا حقوقدانی تخصص داشته باشد. /تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها