سفر وزیر خارجه سودان به تهران

کد خبر: 1272799

علی الصادق علی وزیر خارجه سودان در پاسخ به دعوت همتای ایرانی خود و به منظور دیدار و گفت‌وگو با مقامات جمهوری اسلامی ایران به تهران سفر می‌کند.

سفر وزیر خارجه سودان به تهران

 «علی الصادق علی» وزیر خارجه سودان در پاسخ به دعوت همتای ایرانی و به منظور دیدار و گفت‌وگو با مقامات جمهوری اسلامی ایران به تهران سفر می‌کند.

این نخستین سفر وزیر خارجه سودان به تهران بعد از قطعی روابط دو کشور در سال ۱۳۹۴ است. سودان در پی حمله به سفارت عربستان در تهران و سرکنسولگری این کشور در مشهد در دی ماه ۱۳۹۴ که به قطع روابط یک طرفه عربستان با ایران منجر شد، در تبعیت از عربستان اقدام به قطع روابط دیپلماتیک با ایران کرد.

جمهوری اسلامی ایران و سودان ۱۷ مهر ماه در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که روابط دیپلماتیک خود را از سر می‌گیرند.

در بیانیه آمده بود: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری سودان، متعاقب تماس‌های صورت گرفته بین مقامات عالی دو طرف در ماه‌های اخیر، تصمیم گرفتند در راستای خدمت به منافع دو کشور، روابط دیپلماتیک خود را از سربگیرند. براساس این بیانیه، دو دولت توافق کردند روابط دوستانه فیمابین را بر اساس احترام متقابل به حاکمیت، برابری، منافع مشترک و همزیستی مسالمت‌آمیز توسعه دهند. دو طرف همچنین توافق کردند همکاری خود را در زمینه‌های مختلفی که می‌تواند منافع ملت‌های دو کشور را محقق کند و امنیت و ثبات منطقه را تامین کند، گسترش دهند. دو طرف توافق کردند اقدامات لازم را برای گشایش سفارتخانه‌های دو کشور در آینده نزدیک، انجام داده و هماهنگی‌های لازم را برای تبادل هیأت‌های رسمی برای بررسی راه‌های گسترش همکاری بین دو کشور انجام دهند.

توافق برای از سرگیری روابط دیپلماتیک ایران و سودان در پی دیدار امیرعبداللهیان با همتای سودانی برای نخستین بار بعد از قطعی روابط دیپلماتیک دو کشور و در حاشیه نشست وزرای خارجه عدم تعهد در تیرماه ۱۴۰۲ در باکو حاصل شد. حسین امیرعبداللهیان در حاشیه این نشست با «علی الصادق علی» همتای سودانی دیدار و گفت‌وگو کرد. در همین ارتباط حسین امیرعبداللهیان عنوان کرد: در حاشیه اجلاس‌ جنبش‌عدم‌ تعهد با سرپرست وزارت امور‌ خارجه ⁧سودان⁩ دیدار و نحوه از سرگیری قریب‌الوقوع مناسبات دیپلماتیک سودان و ایران را بررسی کردیم./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها