شاهچراغی: نرخ میل به مشارکت در انتخابات، صعودی است

کد خبر: 1272820

معاون سیاسی وزیر کشور گفت: در دو ماه گذشته در نظرسنجی‌هایی که داشتیم مشخص شد میل مردم نسبت به مشارکت در انتخابات ۱۱ اسفند سیر صعودی داشته است.

شاهچراغی: نرخ میل به مشارکت در انتخابات، صعودی است

معاون سیاسی وزیر کشور گفت: در دو ماه گذشته در نظرسنجی‌هایی که داشتیم مشخص شد میل مردم نسبت به مشارکت در انتخابات ۱۱ اسفند سیر صعودی داشته است.

سیدمحمد تقی شاهچراغی معاون سیاسی وزیر کشور در نخستین همایش ملی نمایندگان سازمان‌های مردم نهاد در دوره‌های توسعه و حمایت از تشکل‌های سراسر کشور که با عنوان «رویداد ملی به توان مردم نهادها» در محل وزارت کشور برگزار شد، گفت: تاکنون تقریباً ۵۹ هزار شعبه اخذ رأی در کشور ایجاد شده و ۸۰۰ هزار نفر در شعبات برای دریافت رأی مردم حضور خواهند داشت که این تعداد به جز نیروی انتظامی است و بقیه افراد حاضر نیز به نوعی در حقیقت همت مردمی قلمداد می‌شوند.

وی با اشاره به این‌که «جمعیت مردمی متشکل از نمایندگان استان‌ها، رأی اولی‌های آموزش دیده و علاقه‌مندان، دانشجویان، معلمان، روحانیون و کشاورزان» است ادامه داد: از همه اقشار ۸۰۰ هزار نفر مشارکت دارند که مجری عملیات انتخابات در کشور هستند. ناظرین انتخابات از بازرسین و شورای نگهبان نیز همه مردمی هستند و کسی در قالب سازمان دولتی تکلیف ندارد که تقسیم کار کرده باشند بلکه مردم ثبت نام می‌کنند و پای کار می‌آیند. حتی اگر قرار بود حق الزحمه‌ای به آنها پرداخت شود این کار هم در حق آنها انجام نشده است ولی باز هم پای کار بودند.

ستاد انتخابات کشور تاکید کرد: قطعاً مشارکت با مردم است و الزام و اجبار ندارد. با توجه به شرایط کشور و شرایطی که در منطقه و سطح بین المللی حاکم است در هر مقطعی که حضور مردم پررنگ‌تر بوده دشمنی‌ها نیز بیشتر بوده است. هرچند که علیرغم تمام گلایه‌مندی‌ها مردم همیشه حاضر هستند. اصولاً مردم طبقه متوسط به پایین نقش بیشتری در مشارکت ایفا می‌کنند. این یعنی مردم حتی با وجود مشکلات باز هم علاقه‌مند به مشارکت هستند.

شاهچراغی ادامه داد: ما امروز در جنگ رسانه‌ای هستیم و عده‌ای مدام بر طبل یأس و ناامیدی می‌کوبند. برخی می‌گفتند رقابت نیست، اما در حال حاضر ۱۳ هزار واجد شرایط در فضای رقابت قرار گرفتند و میدان رقابت فراهم شده است. حلقه‌های میانی مؤسسات، سازمان‌های مردم نهاد و… می‌توانند برای مشارکت بیشتر تلاش کنند. بی‌تردید مشارکت قوی، مجلس قوی را به همراه خواهد داشت.

رئیس ستاد انتخابات کشور تأکید کرد: انتخابات و مشارکت همیشه رشد و توسعه را به همراه دارد. در همین دو سالی که مردمی‌سازی بیشتر بود رشد و توسعه علمی گسترده‌ای داشتیم که پرتاب سه ماهواره یکی از دستاوردهای آن است.

وی با اشاره به محله محوری شدن بررسی مسائل و تعیین جغرافیای خدمت برای تشکل‌ها گفت: در این مواجهه و تلاش نیاز به پیگیری چهره به چهره است. برای قوی شدن به انسجام ملی و وحدت جمعی نیاز داریم و تشکیل مجلس و مشارکت قوی این امر را محقق می‌کند. مجموعه کشور هر اقدامی که برای انتخابات و اجرای درست آن لازم بود انجام داده است./مهر

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها