آغاز ساخت راکتور تحقیقاتی ۱۰ مگاوات اصفهان

کد خبر: 1272979

همزمان با چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی عملیات بتن‌ریزی ساختمان اصلی راکتور تحقیقاتی ۱۰ مگاوات اصفهان با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و جمعی از مدیران ارشد صنعت هسته‌ای آغاز شد.

آغاز ساخت راکتور تحقیقاتی ۱۰ مگاوات اصفهان

همزمان با پنجمین روز از دهه فجر انقلاب اسلامی، عملیات بتن‌ریزی ساختمان اصلی راکتور تحقیقاتی ۱۰ مگاوات اصفهان (IRR-۱۰) با حضور معاون رئیس‌جمهور آغاز شد.

همزمان با چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی عملیات بتن‌ریزی ساختمان اصلی راکتور تحقیقاتی 10 مگاوات اصفهان با حضور محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، معاونان وی در این سازمان و جمعی از مدیران ارشد صنعت هسته‌ای آغاز شد.

راکتور تحقیقاتی اصفهان به عنوان یک راکتور تحقیقاتی چند منظوره از نوع استخری و با خنک‌کننده و کندکننده آب سبک با توان حرارتی 10 مگاوات بوده و سوخت این راکتور از نوع اکسید اورانیوم ـ آلومینیوم به‌صورت صفحه‌ای و با غنای 20 درصد است.

این راکتور تحقیقاتی به‌منظور ایجاد یک چشمه نوترونی قوی و با شار نوترونی بالا برای کاربری و اهداف مختلفی طراحی و ساخته خواهد شد.

مهم‌ترین اهداف و کاربری‌های اصلی این راکتور تحقیقاتی، انجام آزمون‌های عملکردی سوخت و مواد هسته‌ای، تولید رادیوایزوتوپ‌های صنعتی و رادیوداروها و توسعه بیم لاین‌های نوترونی برای کاربری‌های مختلف نظیر رادیوگرافی، پراش‌سنجی، آنالیز مواد، تولید سیلیکون نیمه هادی و چشمه نوترون سرد و آموزش و تحقیقات است.

این راکتورتحقیقاتی با دارا بودن شارنوترونی مناسب و طراحی تجهیزات متعدد پرتودهی در داخل و اطراف قلب راکتور، ظرفیت‌های تولیدی و تحقیقاتی بالایی را برای تست انواع سوخت و موادهسته‌ای و تولید انواع رادیوایزوتوپ‌های پرکاربرد در حوزه‌های مختلف صنعت (نظیر کبالت و ایریدیوم و...) و سلامت ( نظیر تکنسیوم، ید، ساماریوم، لوتسیوم و ...) در کشور ایجاد خواهد کرد.

ظرفیت‌های تولیدی این راکتور نه تنها کشور را در زمینه رفع نیازهای فعلی و آتی بی‌نیاز خواهد کرد بلکه می‌تواند ظرفیت‌های بسیار مناسبی را برای صادرات محصولات و خدمات در سطح منطقه و جهانی برای ایران ایجاد کند.

طراحی و ساخت این راکتور براساس آخرین استانداردها و ضوابط ملی و بین‌المللی در حوزه‌های مختلف ایمنی هسته‌ای، پرتوی و حوزه‌های گوناگون مهندسی و تحت نظارت مرکز نظام ایمنی هسته‌ای کشور و با استفاده از فناوری‌های پیشرفته و روز دنیا و نیز با تکیه بر دانش و تجربه متخصصان صنعت هسته‌ای کشور به‌صورت کاملا بومی انجام خواهد شد.

گفتنی است صبح امروز( دوشنبه) 16 بهمن 1402 و همزمان با سفر معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی به مناسبت چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به اصفهان، پروژه واحد نیمه صنعتی تولید «هگزا فلوراید تلوریم» نیز در سایت UCF راه‌اندازی شد./ تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها