دستور رئیس جمهور به وزارتخانه‌ها درباره جوانان نخبه

کد خبر: 1273041

معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت: آیت‌الله رئیسی وزارتخانه‌ها را مکلف کرده که از فعالیت‌های جوانان نخبه و محصولات فناورانه شرکت‌های دانش بنیان حمایت همه جانبه صورت گیرد.

دستور رئیس جمهور به وزارتخانه‌ها درباره جوانان نخبه

معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت:رئیسی وزارتخانه‌ها را مکلف کرده که از فعالیت‌های جوانان نخبه و محصولات فناورانه شرکت‌های دانش بنیان حمایت همه جانبه صورت گیرد.

سید‌محمد حسینی در مراسم کلنگ‌زنی و آغاز عملیات اجرایی احداث کارخانه تولید گاز طبیعی مایع ( ال ان جی) با فناوری بومی به منظور گازرسانی به دهها پایگاه مرزی شمال غرب کشور، اظهار داشت: این پروژه با سرمایه‌گذاری و اعتماد قرارگاه حمزه سیدالشهدا به شرکت دانش بنیان "امین فناور شریف" متشکل از 40 نخبه دانشگاه صنعتی شریف و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آغاز شده و با توجه به توفیق شرکت در تولید گاز طبیعی مایع که از آرزوهای چندین دهه کشور بوده و تجهیز یکی از پایگاه‌های اطراف سلماس به ال ان جی، این امیدواری را حاصل کرده که با احداث این کارخانه بتواند ده‌ها پایگاه مرزی دیگر را که در شرایط دوره سرما دسترسی به سوخت ندارند، تجهیز کند.

معاون رئیس جمهور با تبریک ایام فرخنده دهه فجر با بیان اینکه قبل از انقلاب، آمریکایی ها بر شئون مختلف کشور از جمله ارتش، صنایع، معادن، فرهنگ، آموزش، برنامه و بودجه کشور سیطره داشتند و اجازه نمی‌دادند مهندسان و متخصصان ایرانی به کارهای فنی سطح بالا ورود پیدا کنند، اظهار داشت: امام راحل، روحیه خودباوری و اعتماد به نفس را در جان و روح جوانان و نخبگان کشور دمید و  امروز قریب به 10 هزار شرکت دانش بنیان مشغول کار و تولید و تامین نیازهای مهم و ضروری کشورند.

حسینی گفت: دولت مردمی، توسعه کمی و ارتقای کیفی شرکت‌های دانش بنیان را با جدیت دنبال می‌کند و  آیت‌الله رئیسی وزارتخانه‌ها را مکلف کرده که از فعالیت های جوانان نخبه و محصولات فناورانه شرکت‌های دانش بنیان حمایت همه جانبه صورت گیرد که این حمایت تاکنون دستاوردهای قابل توجهی داشته است.

معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: برای سال‌های طولانی تولید گاز مایع در شمار آرزوها بود و همه تصور می کردند فقط با کمک شرکت‌های خارجی مثل توتال امکان دست‌یابی به این هدف میسر است اما با اعتماد به جوانان و نخبگان و با مجاهدت و تلاش بی‌ وقفه آنان، مرداد سال گذشته شرکت دانش‌بنیان امین فناور شریف به  فناوری نو و پیشرفته‌ی ال ان جی دست یافت.

معاون پارلمانی رئیس جمهور اجرای طرح گازرسانی به پایگاه‌های مرزی را اقدامی ارزشمند توصیف کرد و گفت:  گاز طبیعی مایع (ال ان جی) مزایای متعددی دارد از جمله حجم کم (600 برابر کمتر از گاز طبیعی)، آلایندگی بسیار اندک در مقایسه با سایر سوختهای فسیلی ، صرفه اقتصادی، امکان سهل‌تر انتقال، امکان ذخیره سازی برای زمانی که مصرف گاز افزایش پیدا می کند و بازار صادرات آن، می طلبد فعالیت‌هایی که در این حوزه در بوشهر، کیش و دیگر مناطق شروع شده به نتیجه برسد تا در آینده علاوه بر تامین نیازهای داخلی به ال ان جی، بتوان این محصول راهبردی را به دیگر کشورها صادر و درآمد ارزی قابل توجهی نصیب کشور کرد.

معاون رئیس جمهور در ادامه حضور در بازارهای جهانی و سبد انرژی دیگر کشورها را حائز اهمیت دانست و گفت: به عنوان دومین کشور دارای منابع و ذخائر گاز در جهان می‌توان با توسعه مراکز و کارخانه های تولید  ال‌ان‌جی و هلیوم که محصول جانبی آن است نه تنها نیاز به واردات هلیوم را برطرف کرد بلکه می توانیم در این زمینه صادر کننده باشیم و نکته حائز اهمیت دیگر در باره ال ان جی آن است که بخاطر نیاز روز افزون جهان، این محصول تحریم پذیر نخواهد بود و صادرات آن منبع درآمد پایداری برای کشور خواهد بود.

حسینی با اشاره به  کم‌کاری‌ها در دهه 90 اظهار داشت: دولت با عزم و اراده راسخ و روحیه جهادی، فعالیت‌های گسترده‌ای را برای جبران کمبودها با اجرای پروژه‌های مختلف برای افزایش درآمد کشور آغاز کرده ‌به نحوی که مناطق گوناگون کشور به میدان ساخت و ساز و عمران و آبادانی تبدیل شده ‌و بی تردید با استمرار این روند آینده روشنی فراروی ملت ایران است.

معاون پارلمانی رئیس جمهور در ادامه اهمیت حضور باشکوه مردم در انتخابات را مورد تاکید قرار داد و گفت: تشکیل مجلسی که پشتوانه قوی مردمی داشته باشد می‌تواند در حل مشکلات کشور بسیار مفید و موثر باشد لذا همه باید با احساس مسئولیت و در حد توان خود برای دعوت مردم به حضور در انتخابات وارد میدان شوند.

در این مراسم سردار پور جمشیدیان فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهدا ضمن ارائه گزارشی از اهداف و مزایای اجرای پروژه گازرسانی به پاسگاه های مرزی گفت:

همکاری با مجموعه های دانش بنیان یکی از راهبردهای مجموعه نیروی زمینی برای حل مشکلات است. این پروژه یک نمونه موفق از این همکاری است که با تلاش متخصصان و حمایت مجموعه  قرارگاه حمزه سیدالشهدا محقق شده است.

مدیرعامل  شرکت دانش بنیان امین فناور شریف نیز در سخنانی اظهار داشت: ما جمعی از فارغ التحصیلان دانشگاه‌های برتر کشور هستیم که از حدود یک دهه پیش در زمینه  فناوری‌های نو فعال هستیم.

ما موفق شدیم که زنجیره فناوری تولید تا انتقال و مصرف انرژی را بومی‌سازی کنیم و افتخار می‌کنیم این فناوری که با همت جوانان کشور محقق شده، توانسته است در خدمت مرزبانان عزیز و غیور کشور قرار بگیرد./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها