ابراهیم فیاض در گفت‌وگو با «فردا»:

امیدوار شدن جامعه به آینده عامل افزایش مشارکت می‌شود

کد خبر: 1273083

تحلیلگر مسائل سیاسی و اجتماعی گفت: امیدوار کردن جامعه به آینده کشور از طریق شانتاژ و شلوغ بازی سیاسی و ارائه تصویر خیالی و رنگی از آینده امکان پذیر نیست.

امیدوار شدن جامعه به آینده عامل افزایش مشارکت می‌شود

گروه سیاست سایت فردا: روال شکل گیری صحنه رقابت و معادلات انتخابات مجلس دوازدهم متفاوت از ادوار گذشته پیش می رود. مهمتر از هم مولفه ای این روزها بر میزان مشارکت مردم در انتخابات تأکید می شود و جریانات مختلف هر کدام تئوری را مطرح می کنند؛ اصلاح طلبان می گویند «چون انتخابات رقابتی نیست، مردم انگیزه ای برای حضور نشان نمی دهند و اگر شورای نگهبان چهره های بیشتری را تأییدصلاحیت کند، احتمال افزایش مشارکت وجود دارد» اما اصولگرایان نظرات دیگری دارند. یکی از آن نظرات این است که «مشکلات اقتصادی مردم را بی انگیزه کرده است اما اگر مردم بدانند مشارکت کم عامل افزایش تحریم ها و فشارهای اقتصادی بر ایران می شود، حتما پای صندوق های رأی می آیند».

ابراهیم فیاض در گفت‌وگو با خبرنگار فردا درباره میزان مشارکت مردم در انتخابات مجلس دوازدهم گفت: انتخابات بدون شرط نمی شود چون در آن صورت به آنارشیسم منتهی خواهد شد. چند هفته دیگر انتخابات است اما هیچ بحث جدی درباره آینده کشور و راهبردهای حل مشکلات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی مطرح نمی شود.

وی افزود: همه تبلیغات امروز متمرکز بر این شده است که مردم بیایند در انتخابات شرکت کنند. مردم هم اگر این وضعیت را ببینند که هیچ کس ایده و برنامه ای برای حل مشکلات آنها ندارد، نمی آیند. این دقیقا برعکس آن چیزی است که جبهه اصلاحات و خاتمی می گویند «چون امکان رقابت نیست، مردم تمایلی به مشارکت ندارند».

این تحلیلگر مسائل سیاسی و اجتماعی یادآور شد: انتخابات به جای آنکه عامل افزایش مشارکت و تقویت سبد سرمایه اجتماعی شود به عکس آن بدل شده است. به عبارت دیگر انتخابات عاملی برای کاهش سرمایه اجتماعی شده است چون مردم می گویند «انتخابات سرکاری است و قرار نیست مشکلات ما را حل کند».

این استاد دانشگاه ادامه داد: اگر مردم بحث های جدی و واقعی را درباره بهبود اوضاع کشور در آینده از زبان مجموعه های انتخاباتی بشنوند قطعا ترغیب به مشارکت و حضور در پای صندوق های رأی می شوند. البته این نکته هم باید مورد توجه قرار گیرد که امیدوار کردن جامعه به آینده کشور از طریق شانتاژ و شلوغ بازی سیاسی و ارائه تصویر خیالی و رنگی از آینده امکان پذیر نیست.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها