مخبر: دولت آماده ارائه مجوزهای لازم برای مشارکت دانشگاه‌ها در حل مسائل کشور است

کد خبر: 1273314

معاون اول رئیس‌جمهور، گفت: دولت آمادگی دارد مجوزها و بسترهای لازم را برای مشارکت دانشگاه‌ها در حل مشکلات و مسائل کشور مهیا کند.

مخبر: دولت آماده ارائه مجوزهای لازم برای مشارکت دانشگاه‌ها در حل مسائل کشور است

 جلسه دیدار اعضای هیأت‌رئیسه و رؤسای دانشکده‌های دانشگاه صنعتی شریف با محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور عصر امروز (سه‌شنبه) برگزار و تصمیماتی در جهت مشارکت فعال دانشگاه‌ها برای حل مسائل کشور اتخاذ شد.

مخبر در این جلسه با اشاره به توانمندی و جایگاه علمی دانشگاه صنعتی شریف و وجود اساتید مجرب و دانشجویان نخبه در این دانشگاه، گفت: دانشگاه صنعتی شریف و همه دانشگاه‌ها باید به کانونی برای شناسایی و حل مسائل کشور تبدیل شوند.

معاون اول رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به مسائل و مشکلات مختلف کشور نظیر آلودگی هوا، ناترازی و مصرف بالای انرژی و بهره‌وری پایین در بخش کشاورزی و صنعت، تصریح کرد: دولت آمادگی دارد مجوزها و بسترهای لازم را برای مشارکت دانشگاه‌ها در حل مشکلات و مسائل کشور مهیا کند.

مخبر از رئیس دانشگاه صنعتی شریف خواست کارگروه‌هایی را جهت بررسی و رصد مشکلات این حوزه‌ها تشکیل دهد تا راهکارهای فناورانه و طرح‌های عملیاتی برای حل مسائلی همچون صرفه‌جویی انرژی و افزایش بهره‌وری در کشور تدوین شود.

وی گفت: انتظار می‌رود که دانشگاه صنعتی شریف یک سامانه برای رصد چالش‌های فناورانه ایجاد کند تا دولت با تمرکز بیشتری به حل گلوگاه‌های فناورانه بپردازد.

معاون اول رئیس‌جمهور با یادآوری اینکه ایران از نظر ذخایر نفت و گاز جزو برترین کشورهای دنیاست، افزود: مدیریت و اکتساب فناوری دو مؤلفه راهبردی برای استفاده از این دارایی بزرگ هستند که دانشگاه‌ها و به ویژه دانشگاه صنعتی شریف می‌توانند نقش مؤثری در تثبیت و به‌کارگیری آن‌ها ایفا کنند.

در این جلسه، رئیس دانشگاه صنعتی شریف گزارشی از وضعیت فعالیت‌های آموزشی، پژوهش‌های کاربردی، پارک علم و فناوری صنعتی شریف و رتبه این دانشگاه در نظام‌های ارزیابی بین‌المللی ارائه کرد و گفت: هدفگذاری ما این است که طی ۵ سال آینده جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان باشیم.

سید عباس موسوی همچنین با اشاره به طرح تکریم استعدادهای درخشان (تاد)، افزود: اجرای این طرح منجر به کاهش مهاجرت نخبگان این دانشگاه شده است، ضمن آنکه بسیاری از اساتید بازنشسته دانشگاه نیز همچنان در امر پژوهش و آموزش با دانشگاه در ارتباط و تعامل هستند.

وی گزارشی نیز در خصوص پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف ارائه و اظهار کرد: در حال حاضر ۶۷۰ شرکت دانش‌بنیان در این پارک مستقر هستند و برای ۱۵ هزار نفر از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های برتر در این پارک اشتغالزایی شده است.

در این جلسه گزارشی از دستاوردها و تولیدات دانشگاه صنعتی شریف نظیر سامانه‌های دوربین‌های ترافیکی، سامانه ثبت اسناد ملی، سامانه نظارت هوشمند، پرینتر سه بُعدی زیستی، سامانه کارت سوخت، تصفیه آب و پساب و شیرین‌سازی گازی و سامانه داده‌های ترافیکی ارائه شد و مسائل دانشگاه همچون موضوعات مربوط به بودجه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

در ادامه این نشست مقرر شد مسائل و مشکلات مرتبط با بودجه دانشگاه صنعتی شریف و همچنین مشکلات پیش روی توسعه مسکن اساتید و خوابگاه‌های متأهلی با قید فوریت مرتفع شود./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها

      تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد