سید حسن خمینی: امروز تبلور فرهنگ قرآنی شورا را در مجلس شورای اسلامی می‌بینیم

کد خبر: 1273477

تولیت حرم مطهر امام خمینی(ره) در مراسم تجدید میثاق رئیس و جمعی از نمایندگان مجلس با آرمان‌های امام(ره) با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های انصار این بود که امورات خود را شورایی انجام می‌دادند که یک صفت پسندیده است و قطعاً کار جمعی دارای اکثریت و اقلیت است و اینکه چرا اقلیت باید تن به نظر اکثریت بدهند نیز از تمهیدات قرآن است گفت: امروزه تبلور آن را در مجلس شورای اسلامی می‌بینیم.

سید حسن خمینی: امروز تبلور فرهنگ قرآنی شورا را در مجلس شورای اسلامی می‌بینیم

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در مراسم تجدید میثاق جمعی از نمایندگان مجلس با آرمان‌های امام خمینی(ره) که به‌مناسبت ایام الله دهه فجر در مرقد مطهر ایشان حضور پیدا کرده بودند، ضمن تبریک سالروز بعثت پیامبر اکرم(ص) و دهه مبارک فجر، با بیان اینکه پیامبر اکرم(ص) در ابتدای بعثت بسیار آزار دید اما امروز می‌بینیم که نام او بر سر همه گلدسته‌ها فریاد زده می‌شود، گفت: روزی که پیامبر(ص) مبعوث شد، این وضعیت نبود و ایذایی که ایشان از دوران بعثت تا هجرت دیدند بسیار دردآور است. نقل می‌شود زمانی که ایشان در مسجد الحرام به نماز می‌ایستاد، کفار کودکان را تحریک می‌کردند تا روی گردن حضرت بنشینند که باعث می‌شد صورت ایشان به سنگ‌های داغ بچسبد و جای آن بماند حتی برخی اعمال ایشان را به جادو و سحر نسبت می‌دادند.

تولیت حرم مطهر امام خمینی(ره) در ادامه با بیان اینکه در آن زمان افراد معدودی همچون امام علی(ع)، حضرت خدیجه(س) و یاران ایشان، از حضرت(ص) حمایت می‌کردند، اظهار داشت: این وضعیت تا زمان هجرت پیامبر(ص) ادامه داشت. خداوند در سوره شوری 7 صفت را برای انصار بر می‌شمارد که از جمله اجتناب از گناهان کبیره و فواحش و پاس داشتن اخلاق بود.

وی افزود: مدینه شهری از طوایف مختلف است که عمده آنها از کوچ نشینان یمن بودند که مسیر تجارت آنها به شامات از مدینه می‌گذشت. ساکنان این طوایف و قبایل کوچک از جمله اوسی‌ها و خزرجی‌ها علیرغم اینکه از یکدیگر عصبانی می‌شوند، به سرعت یکدیگر را می‌بخشند.

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی ادامه داد: ابوسفیان نماد جنگ با پیامبر بود اما حضرت محمد(ص) فرمودند هرکس در منزل ابوسفیان هم باشد در امان است و همین باعث شد که همان‌ها نیز معتقد باشند که پیامبر(ص) از راه دل‌ها وارد خانه مردم شده است.

نوه امام خمینی(ره) در ادامه به بیان بخش‌های دیگری از صفات انصار پرداخت و افزود: انصار به پیامبر(ص) جواب محکم و از عمق جان دادند و نخستین نماز جمعه را برگزار کردند. تا پیش از آن اقامه نماز در مکه به صورت فرادی بود که انصار از پیامبر خواستند تا شخصی را برای آنها بفرستد تا نماز را به جماعت برگزار کنند.

وی افزود: ششمین اخلاق پسندیده انصار این بود که امورات خود را با شورا پیش می‌بردند. موضوع دعوت از پیامبر(ص) نیز با شور و مشورت در منزل یکی از انصار شکل گرفت که در نهایت جمع‌بندی آنها ختم به دعوت از حضرت(ص) شد. آخرین ویژگی آنها نیز کمک و دستگیری از فقرا است.

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی با بیان اینکه موضوع شورا در جای دیگری از قرآن نیز آمده که مربوط به مقام مشورت است که نباید آن را با شورا یکسان دانست، گفت: مشورت یعنی قصد داری کاری را برای خود انجام دهی که برای آن از دیگران نیز مشورت می‌گیری که کسی که اهل مشورت باشد کمتر دچار گرفتاری می‌شود.

تولیت حرم مطهر امام(ره) در ادامه به تبیین واژه شورا پرداخت و افزود: ویژگی انصار این بود که امورات خود را شورایی انجام می‌دادند که یک صفت پسندیده است. قطعاً کار جمعی دارای اکثریت و اقلیت است و اینکه چرا اقلیت باید تن به نظر اکثریت بدهند نیز از تمهیدات قرآن است که امروزه تبلور آن را در مجلس شورای اسلامی می‌بینیم.

وی در ادامه با بیان اینکه زمانی بردن نام امام(ره) هم جرم محسوب می‌شد، گفت: آیت الله صانعی به من می‌گفت روزهایی بود که من و پدرت چشم به در می‌دوختیم تا یک نفر داخل شود اما کسی نمی‌آمد. چه افرادی بودند که به خاطر بردن نام امام(ره) شکنجه شده و به زندان می‌افتادند.

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی ادامه داد: بعد از آن که انقلاب پیروز شد، نام امام(ره) بر در و دیوار نقش گرفت و دوران جنگ تحمیلی که آغاز شد، خانواده‌ها با نام و یاد او بود که فرزندان خود را به جبهه اعزام می‌کردند.

نوه امام خمینی(ره) در ادامه با تأکید بر اتحاد و با هم بودن که خواسته امام(ره) نیز بود، گفت: اگر دل‌های یک قوم در هم گره بخورد و همه با هم باشند، پیروز می‌شوند از این رو نباید جریانات قصد غلبه بر یکدیگر را داشته باشند.

وی همچنین با اشاره به نزدیک بودن 22 بهمن که یوم الله است، گفت: راهپیمایی این روز می‌تواند محلی برای پاسداری ارزش‌های انقلاب اسلامی باشد تا در دل نسل‌های آینده نیز نهادینه شود. امروز نام امام(ره) نیز به عنوان یک نماد باید تکرار شود و رهبر معظم انقلاب نیز بر آن تأکید دارند که امام را فراموش نکرده و به ایشان توجه داشته باشیم.//خانه ملت

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها

      تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد