امیرعبداللهیان: فلسطینی‌ها می‌توانند برای آینده خود تصمیم بگیرند

کد خبر: 1274250

وزیر خارجه ایران در دیدار رئیس‌جمهور سوریه با تاکید بر اینکه «رهبران گروه‌های فلسطینی و ملت فلسطین خود می‌توانند برای اداره غزه و کرانه پساجنگ تصمیم بگیرند» گفت آن‌هایی که به‌دنبال نابودی حماس بودند، اکنون حماس را به‌عنوان یک واقعیت در راهکارهای سیاسی خود و نیز مذاکرات آتش‌بس طرف مذاکره قرار داده‌اند.

امیرعبداللهیان: فلسطینی‌ها می‌توانند برای آینده خود تصمیم بگیرند

وزیر خارجه ایران در دیدار رئیس‌جمهور سوریه با تاکید بر اینکه «رهبران گروه‌های فلسطینی و ملت فلسطین خود می‌توانند برای اداره غزه و کرانه پساجنگ تصمیم بگیرند» گفت آن‌هایی که به‌دنبال نابودی حماس بودند، اکنون حماس را به‌عنوان یک واقعیت در راهکارهای سیاسی خود و نیز مذاکرات آتش‌بس طرف مذاکره قرار داده‌اند.

«حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه و دیدار با «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه در دمشق، با ابلاغ سلام و تحیات رهبری و رئیس‌جمهور ایران به رئیس‌جمهور سوریه، دعوتنامه «سید ابراهیم رئیسی» از بشار اسد جهت سفر به ایران را تسلیم او کرد.

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به روابط نزدیک میان ۲ رئیس‌جمهور، آن را یک ظرفیت بسیار خوب برای روابط ۲ کشور دانست و سفر آتی بشار اسد به ایران را زمینه ساز تقویت بیش از پیش روابط دانست.

دیپلمات عالی‌رتبه ایران، موضوع غزه را اصلی‌ترین موضوع در سطح منطقه و بین‌الملل دانست و افزود خوشبختانه ۲ کشور موضع و رویکرد عملی مشترکی در حمایت از مسئله فلسطین دارند و در این مدت چهار ماه نیز مشورت‌های میان ۲ کشور مستمر بوده است.

امیرعبداللهیان با اشاره به تلاش‌های گسترده دیپلماتیک ایران در چهار ماه گذشته در حمایت از ملت فلسطین و توقف جنگ علیه غزه، تاکید کرد: «ما موضع ثابت خود را در خصوص فلسطین و بحران جاری غزه همواره اعلام کردیم و در پاسخ به پیام‌ها و مواضع طرف آمریکایی و نیز در مذاکرات با وزیر خارجه انگلیس تاکید کردیم که جنگ در غزه راه حل نیست و نسل‌کُشی فلسطینیان باید فورا متوقف شود».

او افزود: «اگر آمریکا در ادعای خود صادق است که به‌دنبال توسعه دامنه جنگ در منطقه نیست، باید حمایت خود از رژیم صهیونیستی را متوقف کند و در صورت قطع حمایت آمریکا از رژیم صهیونیستی، این رژیم حتی یک روز نیز قادر به ادامه جنگ علیه غزه نخواهد بود».

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران با اشاره به اینکه آمریکا و برخی طرف‌ها همزمان با حمایت از رژیم صهیونیستی در جنگ علیه غزه، به‌دنبال برخی طرح‌های سیاسی برای غزه پساجنگ هستند، گفت: «ما معتقدیم که رهبران گروه‌های فلسطینی و ملت فلسطین خود می‌توانند برای اداره غزه و کرانه پساجنگ تصمیم بگیرند».

امیرعبداللهیان تاکید کرد: «مقاومت در فلسطین قوی و مقتدر است و آن‌هایی که به‌دنبال نابودی حماس بودند، اکنون حماس را به‌عنوان یک واقعیت در راهکارهای سیاسی خود و نیز مذاکرات آتش‌بس طرف مذاکره قرار داده‌اند».

امیرعبداللهیان مقاومت فلسطین را در میدان قوی و در حوزه سیاسی نیز دارای ابتکار عمل های سازنده دانست و گفت: «ارزیابی ما آن است‌ که‌ ملت و گروه‌های مقاومت فلسطین تسلیم فشارها و مطالبات زیاده‌خواهانه رژیم اسرائیل و هیچ طرفی نخواهند شد و فلسطینی‌ها برای غزه و کرانه غربی پساجنگ ایده‌هایی دارند و می‌توانند برای آینده خود تصمیم بگیرند».

وزیر امور خارجه ایران، سوریه را در خطوط مقدم محور مقاومت برشمرد و با تجلیل از نقش بارز بشار اسد در سوریه و منطقه و جهان عرب، حمایت تاریخی سوریه از فلسطین و مقاومت را شایسته تحسین و قدردانی دانست.

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه نیز در این دیدار سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران را به رهبری، دولت و ملت ایران تبریک گفت و با اظهار خرسندی از روابط رو به رشد ۲ کشور در زمینه‌های مختلف، از حمایت ایران از سوریه و ثبات و امنیت آن تشکر کرد.

او افزود آنچه جمهوری اسلامی ایران در ۴ ماه گذشته در حمایت از فلسطین انجام داد، بار دیگر به دنیا اثبات کرد ایران فقط سخن‌ نمی‌گوید بلکه عمل می‌کند.

رئیس‌جمهور سوریه همچنین گفت آنچه در فلسطین در این چند ماه رخ داد، روح مقاومت را در جهان عرب تقویت کرد.

اسد تاکید کرد حمایت سوریه از مقاومت و فلسطین، موضعی تاریخی است و مقاومت در سوریه ریشه دوانده و این سیاست تغییری نخواهد کرد.

رئیس‌جمهور سوریه با ابلاغ سلام گرم خود به رهبر معظم انقلاب و رئیس‌جمهور ایران، از دعوت رئیسی از او جهت سفر به ایران تشکر و استقبال کرد و با تاکید بر اهمیت بررسی آخرین وضعیت اجرای توافقات دو کشور به‌ویژه اسناد امضا شده در سفر قبلی رئیس‌جمهور به دمشق، بر زمینه‌سازی برای پرثمر بودن سفر آتی خود به ایران تاکید کرد./ایسنا

62917840

اسد: اسرائیل و غرب به بن‌بست رسیده‌اند

رئیس جمهور سوریه در سخنانی در جریان دیدار با وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در شهر دمشق، اقدامات فعلی آمریکا و رژیم صهیونیستی را تلاشی برای خروج از بن‌بستی ارزیابی کرد که گرفتار آن شده‌اند.

به گزارش ایسنا، «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه در دیدار با «حسین امیر عبداللهیان» وزیر خارجه ایران در دمشق عنوان کرد: رویکرد آمریکا نسبت به تجاوز مداوم اسرائیل به نوار غزه از طریق ارسال سلاح‌های کشنده برای رژیم صهیونیستی و انجام تجاوزات و حملات در مناطق مختلف خاورمیانه باعث گسترش دامنه درگیری می‌شود.

بر اساس گزارش خبرگزاری سانا، او خاطر نشان کرد: رژیم صهیونیستی و غرب امروز به بن بست رسیده‌اند و غرب در حال حاضر  به دنبال نجات رژیم صهیونیستی است و تشدید اوضاع در فلسطین و سوریه و لبنان توسط اسرائیل، تلاشی برای خروج از این تنگنا و بن‌بست است.

رئیس جمهور سوریه همچنین تأکید کرد: وظیفه ما ایستادگی با تمام ظرفیت‌های در اختیار در کنار ملت فلسطین است؛ زیرا آنچه ملت فلسطین در جریان تجاوز اخیر اسرائیل به غزه محقق کردند از زمان شروع مساله فلسطین به دست نیامده بود.

بشار اسد در ادامه گفت: رژیم صهیونیستی به جنایت‌هایی مرتکب شده علیه ملت فلسطین در تجاوز به غزه و طی دها جنایت و کشتار جمعی در گذشته اکتفا نکرد و برای ادامه دادن به جنایت‌های خود در شهر رفح آماده می‌شود.

وی ادامه داد: این درحالی است که سازمان‌های بین‌المللی ذیصلاح و در رأس آن‌ها شورای امنیت توانایی متوقف کردن این کشتارها را ندارند./ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها