«فردا» گزارش می‌دهد

ناتوانی دبیر کل ناتو در کنترل بحران جدید / کابوس بازگشت ترامپ بر سر آتلانتیکی ها

کد خبر: 1275271

اعضای ارشد پیمان آتلانتیک شمالی همچنان نسبت به بازگشت ترامپ به کاخ سفید نگران هستند. اظهارات سلبی اخیر ترامپ در قبال برخی اعضای ناتو که تعهدات مالی خود را در تامین هزینه های دفاعی مشترک این پیمان آماده نساخته اند، مولد منازعه ای جدید در دو سوی آتلانتیک بوده است.

ناتوانی دبیر کل ناتو در کنترل بحران جدید / کابوس بازگشت ترامپ بر سر آتلانتیکی ها

گروه بین‌الملل سایت فردا - حنیف غفاری: اعضای ارشد پیمان آتلانتیک شمالی همچنان نسبت به بازگشت ترامپ به کاخ سفید نگران هستند. اظهارات سلبی اخیر ترامپ در قبال برخی اعضای ناتو که تعهدات مالی خود را در تامین هزینه های دفاعی مشترک این پیمان آماده نساخته اند، مولد منازعه ای جدید در دو سوی آتلانتیک بوده است. در مقابل، ینس استولتنبرگ ، دبیر کل ناتو به مانند همیشه یک تاکتیک را در پیش گرفته است :طبیعی و آرام جلوه دادن اوضاع! استولتنبرگ در دوران حضور ترامپ در مسند قدرت ( در بین سالهای 2016 تا 2020 میلادی) نیز تلاش کرد تا اختلافات شدید ماهوی و ساختاری شکل گرفته میان کاخ سفید و ناتو را لاپوشانی کند اما مواضع افرادی مانند مکرون و مرکل، جایی برای استمرار این بازی تبلیغاتی باقی نگذاشت! اکنون بار دیگر دبیر کل ناتو همان دستور العمل منسوخ را تبدیل به یک مدل رفتاری ساخته ، غافل از اینکه اینک دیگر"اختلاف"میان اعضای ناتو تبدیل به "شکاف"شده و قطعا حضور مجدد ترامپ در کاخ سفید نقش به سزایی درتبلور عینی تر آن ایفا خواهد کرد. 

ناتو می‌گوید که ۱۸ کشور عضو این سازمان دفاعی امسال به هدف تعیین شده برای هزینه کردن دو درصد تولید اقتصادی خود برای امور دفاعی دست خواهند یافت.ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، گفت که این جهش قابل توجهی نسبت به سال قبل است که ۱۱ عضو از ۳۱ عضو ناتو به این مقصود رسیدند.آلمان قرار است برای اولین بار پس از چند دهه به این هدف برسد.اعلامیه ناتو پس از آن بود که دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا، گفت که روسیه را تشویق می‌کند تا به آن دسته از اعضای ناتو که به اندازه کافی هزینه نمی‌کنند، حمله کند.رهبران ناتو در سال ۲۰۱۴ توافق کردند که حداقل ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی (جی دی پی) خود را به امور دفاعی اختصاص دهند که بعد از آن بود که روسیه به رهبری ولادیمیر پوتین کریمه را از اوکراین گرفت و نیروهای نیابتی روسیه مناطق وسیعی از شرق اوکراین را اشغال کردند.با این حال ترامپ روایتگری استولتنبرگ را از این ماجرا قبول ندارد! رئیس جمهور آمریکا می گوید در قبال آنچه میان اعضای ناتو می گذرد( در قبال تعهدات مالی آنها ) ، اساسا اغماضی صورت نخواهد گرفت و دفاع واشنگتن از اعضا، بر اساس انجام تعهدات مالی آنها صورت می گیرد! بسیاری از اعضای ناتو این باج خواهی ترامپ را محکوم کرده و تاکید نموده اند که بر اساس ماده 5 پیمان آتلانتیک شمالی، حمله به هر یک از 29 عضو ناتو ( فارغ از آنکه به تعهد مالی جمعی خود عمل کرده باشد یا خیر) مصداق حمله علیه همه کشورهای مذکورمحسوب می شود.به عبارت بهتر، اعضای اروپایی ناتو می گویند بر اساس قواعد و ملزومات مندرج در متن پیمان ناتو، رئیس جمهور سابق آمریکا نمی تواند از تعهدات کشورش در دفاع از اروپاییان( اعضای اروپایی ناتو) طفره برود اما ترامپ نشان داده است که حتی تابع صریح ترین قوانین و قواعد حقوقی و امنیتی نیست! 

حمله روسیه به اوکراین در سال ۲۰۲۲ به شدت بر میزان هزینه‌های دفاعی غرب در سال گذشته تاثیر گذاشت و انتظار می‌رفت که ۱۱ کشور در سال ۲۰۲۳ به هدف ۲ درصدی دست پیدا کنند.به گزارش خبرگزاری «دی پی اِی» در آلمان احتمالا هفت کشور دیگر در سال ۲۰۲۴ از این روند پیروی خواهند کرد و مخارج دفاعی پیش‌بینی شده آلمان هم به بیش از ۷۳ میلیارد دلار خواهد رسید.به این ترتیب برای اولین بار از اوایل دهه ۱۹۹۰ این کشور ۲ درصد تولید اقتصادی خود را صرف امور دفاعی می‌کند که رشدی قابل توجه برای کشوری است که پیش از عملیات  روسیه  در اوکراین عمدتا بر دیپلماسی و گفتگو متمرکز بود.بر اساس آمار ناتو، در سال ۲۰۲۳، ایالات متحده و کشورهای هم مرز با روسیه مانند لهستان، بیشترین کسر درآمد ملی خود را صرف امور دفاعی کردند.با این حال، قطعا این روند، آن چیزی نیست که منجر به رضایت ترامپ شده باشد......

 

 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها