«فردا» گزارش می‌دهد

وحشت نتانیاهو ازانتخابات زودهنگام / کابینه‌ای در چند قدمی سقوط

کد خبر: 1276182

نتانیاهو عملا برگزاری انتخابات زودهنگام و انحلال کنست را خط قرمز خود قلمداد کرد. دلیل این رویکرد مشخص است:نظرسنجی های صورت گرفته در اراضی اشغالی بیانگر برتری آشکار افرادی مانند بنی گانتز و لاپید بر نتانیاهو است.

وحشت نتانیاهو ازانتخابات زودهنگام / کابینه‌ای در چند قدمی سقوط

گروه بین‌الملل سایت فردا - حنیف غفاری: در حالی که هزاران صهیونیست  در تظاهرات ضد نتانیاهو  در شهر تل آویو تجمع کرده‌ بودند، نخست وزیر اسرائیل هرگونه ایده و درخواست مطرح شده برای برگزاری انتخابات زودهنگام در اراضی اشغالی  را رد کرد.به عبارت بهتر، نتانیاهو عملا برگزاری انتخابات زودهنگام و انحلال کنست را خط قرمز خود قلمداد کرد. دلیل این رویکرد مشخص است:نظرسنجی های صورت گرفته در اراضی اشغالی بیانگر برتری آشکار افرادی مانند بنی گانتز و لاپید بر نتانیاهو است. حتی برخی از اعضای حزب لیکود، حزب متبوع نتانیاهو نیز بیش از این حاضر به حمایت از وی نیستند.

نتانیاهو تصور می کرد با گذشت یک ماه از آغاز جنگ غزه و تحقق برخی اهداف میدانی وی، روند کاهشی محبوبیت وی از بین خواهد رفت اما اکنون پس از 4 ماه متوجه خطای محاسباتی خود شده است.در چنین شرایطی وی تلاش می کند از حداکثر اختیارات نخست وزیری خود جهت حفظ کابینه استفاده کند! با این حال شکل گیری دوباره تظاهراتها و تجمعات اعتراضی  در تل آویو و حیفا، بدترین خبر ممکن برای کابینه اضطراری محسوب می شود. معترضان دوباره  به خیابان‌های تل آویو آمده و خواستار برگزاری انتخابات مجدد شدند؛ این در حالیست  که انتخابات بعدی در اراضی اشغالی  برای سال  ۲۰۲۶ میلادی برنامه‌ریزی شده است.

از نتانیاهو در یک نشست خبری درباره درخواست‌های مطرح شده در درون حزب حاکم لیکود برای برگزاری انتخابات زودهنگام به محض پایان جنگ غزه سوال شد. او گفت: «آخرین چیزی که در حال حاضر به آن نیاز داریم، انتخابات و پرداختن به انتخابات است، چرا که بین ما تفرقه خواهد انداخت. ما در حال حاضر به وحدت نیاز داریم.»

این اظهارات نتانیاهو، ناظر بر نوعی شورش درون حزبی ( در حزب لیکود) علیه وی است. نظرسنجی ها نشان می دهد که حداقل 45 درصد از اعضای حزب لیکود بیش از این حضور نتانیاهو در مسند قدرت را به صلاح جریان سیاسی متبوع خود نمی دانند. حتی نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس چندین بار نگرانی خود را بابت تحرکات سیاسی( اشاره به احتمال کودتای درون حزبی در لیکود) بیان کرده است. 

یکی از مواردی که نتانیاهو را در وضعیت بحرانی و سخت قرار داده، مربوط به شکست مذاکرات آتش بس در قاهره است. نتانیاهو طرح پیشنهادی حماس برای متارکه جنگ را «توهم» خوانده بود. او می گوید   که این خواسته‌های مطرح شده شامل پایان دادن به جنگ ، بقای حماس و آزادی زندانیان فلسطینی است. بسیاری از تحلیلگران صهیونیستی و غربی معتقدند بر خلاف ادعای اولیه نتانیاهو، حماس حاضر نشده امتیازی به رژیم اشغالگر قدس بابت پایان دادن به جنگ دهد و خواسته های خود را به صورت قاطعانه و مستدل مطرح ساخته است. این صلابت حماس، منبعث از ناکامی صهیونیستها در میدان و عدم دستیابی آنها به اهداف سه گانه تعیین شده است. در این میان، آمریکا نیز قدرت مدیریت جنگ غزه را از دست داده و از سوی دیگر، خود را همچنان ملزم به حمایت از نسل کشی در غزه می داند! شورای امنیت سازمان ملل متحد احتمالاً روز سه‌شنبه در مورد طرح پیشنهادی الجزایر برای درخواست آتش‌بس بشردوستانه فوری در جنگ اسرائیل و حماس رأی خواهد داد، قطعنامه‌ای که لیندا توماس گرینفیلد، نماینده آمریکا در شورای امنیت می گوید آن را وتو خواهد کرد. 

الجزایر بیش از دو هفته پیش، پیش‌نویس این قطعنامه اولیه را ارائه کرده بود؛ اما لیندا توماس گرینفیلد، نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد در مواضعی کاملا دروغین مدعی شده است  که این متن می‌تواند «مذاکرات حساس» میانجیگری را به خطر بیندازد و به توقف درگیری‌ها در غزه و آزادی اسرا دست نیابد و چه‌بسا با آن منافات داشته باشد. لیندا توماس گرینفیلد، نماینده آمریکا در شورای امنیت گفت که کشورش از به‌رای گذاشتن پیش‌نویس قطعنامه الجزایر حمایت نمی‌کند و اگر به شکل کنونی به رای گذاشته شود آن را وتو خواهد کرد. پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی الجزایر برای اینکه در شورای امنیت تصویب شود به حداقل ۹ رأی موافق و عدم وتوی ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، چین یا روسیه نیاز دارد.

 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها