زلفی گل: ثبت ۱۲ هزار نیاز از سوی دستگاه‌ها در سامانه نان

کد خبر: 1276322

وزیر علوم از ثبت ۱۲ هزار نیاز از سوی دستگاهها در سامانه نان برای رفع این نیازها از سوی دانشگاهها خبر داد.

 زلفی گل: ثبت ۱۲ هزار نیاز از سوی دستگاه‌ها در سامانه نان

محمدعلی زلفی گل، وزیر علوم‌تحقیقات و فناوری در  جشنواره علمی شهید چمران که پیش از ظهر امروز در دانشگاه تهران برگزار شد، از جایزه وزارت علوم به برگزیدگان این  جشنواره خبر داد و اظهار داشت: از آقای مردانی درباره جوایز برگزیدگان سوال کردم و به ایشان هم‌ گفتم به میزان جوایزی که سازمان بسیج اساتید به برگزیدگان اعطا می کند، وزارت علوم نیز جوایزی را برای برگزیدگان در نظر خواهد گرفت.

وی با اشاره به عملکرد وزارت علوم دولت مردمی طی دو سال گذشته توجه به منویات و دغدغه های رهبری را از مهمترین محورهای تحول در برنامه هلی وزارت علوم دانست و گفت: شعار تحول اموزش عالی در این دوره را بر اساس شعار توانا بود، هر که دانا بود قرار دادیم. بر این اساس، دارایی، توانایی، مانایی و پویایی زاییده دانش دانایی و دینداری است.

زلفی گل خاطرنشان کرد: معتقدیم اگر نتوانیم با علم جلوی خام فروشی را بگیریم انگار آن محصول را نداریم و لذا باید از خام فروشی جلوگیری کرده و منابع خود را به محصولات دارای با ارزش افزوده تبدیل کنیم.

وزیر علوم با اشاره به اینکه دانایی به مرور ایجاد می شود و ناگهانی نیست، تاکید کرد: برای رسیدن به جامعه اگاه و دانا به برنامه میان مدت، کوتاه مدت و طولانی مدت و  بستر فرهنگی نیاز داریم، چون فرهنگ فکر را شکل می دهد و فکر عمل و احساس را ایجاد می کند. در این زمینه پویش، پالایش و بستر سازی را در دستورکار خود در حوزه وزارت علوم قرار دادیم.

وی تاکید کرد: استاد دانشگاه علاوه بر وظیفه علم و دانش باید برای فرهنگ دانشجویان نیز وقت بگذارد و شاگرد محور نگاه پدرانه به دانشجویان داشته باشد.

زلفی گل با اشاره به ظرفیت های علمی، صنعتی و معادن کشور تاکید کرد: برای استفاده بهینه و درست از این ظرفیتها باید بازیگرانی را در نظر گرفت و ذخایز انسانی در این خصوص مشخص باشد تا کنون به انواع مختلف پژوهش در کشور توجه نداشتیم. پژوهش های بنیادین را توجه کردیم که موفق هم بودیم اما باید به انواع پژوهش ها، کاربردی،  توسعه ای و بنیادین توجه و از تجربه دنیا استفاده کنیم.

وزیر علوم با اشاره به اینکه تعداد مجلات علمی و بین المللی وابسته به وزارت علوم 101 بود و با برنامه های ما 60 مقاله به انها اضافه شد، تاکید کرد:  این آمار به زودی دو برابر می شود. تاسیس سامانه دانا در این زمینه کمک کننده بود.  یکی از انتقادات به ما اشنا نبودن اساتید با مشکلات و نیازهای کشور بود که سامانه نان را تاسیس کردیم و تا کنون همه دستگاهها 12 هزار نیاز در آن ثبت کردند. فعالیت علمی و پژوهشی اساتید می تواند در این زمینه باشد. 22 طرح را تعریف کردیم تا در حوزه علمی کشور بر این اساس حرکت کنیم.

وی با اشاره به مشکلات دانشگاهها در بازگشایی انها پس از همه گیری کرونا و اعتراضات سال گذشته در دانشگاه تاکید کرد: مشکلات دانشگاهها در آستانه بازگشایی پس  از اپیدمی کرونا و مدیریت اعتراضات کار ما را چند برابر کرد ولی در همین حال اقداماتی صورت گرفت که نتایج و اثرات خوبی داشت.

وزیر علوم  ایجاد معاونت نوآوری و فناوری در وزارت علوم برای مدیریت پارک های علم و فناوری و  تاسیس صندوق علوم فناوری و نواوری را از جمله این دستاوردها دانست و گفت: طی چند روز گذشته اعتباراتی به این صندوق واریز شد بر این اساس اعتبارات پژوهشی دستگاهها به این صندوق می آید و بودجه پروژه های دستگاهها مدیریت می شود یعنی ما برای نیازهای آنها افرادیاز دانشگاه را مشخص می کنیم.

زلفی گل به سایر دستاوردها اشاره کرد و گفت: شاگرد پروری، امریه دکتری، امریه فناوری استفاده از ظرفیت بانوان خانه دار در پژوهش به عنوان پژوهشکران مستقل، آیین نامه سرامدان اموزشی، سامانه فرنما که مخصوص فعالیتهای فرهنگی دانشگاهها است که باید در این سامانه ثبت شود و آن را ملاک ارزیابی دانشگاهها و اعتبارات دانشگاهها کردیم اعطای کارنامه فرهنگی به دانشجویان، کارت اعتباری پژوهانه و اعتبار ویژه برای ازمایشگاههای دانشگاهها که با مجوز از رهبری اخذ شد از جمله این دستاورهاست.

وی تاکید کرد: دستیابی به مرجعیت علمی که رهبری  مطرح کردند و تامین  نیازهای کشور از دیگر مسائلی است که در این خصوص دنبال کردیم. معتقدیم باید برای تحقق مرجعیت علمی، فردی، گروهی و منطقه ای برنامه داشته باشیم. نمایه سازی مجلات علمی را دنبال کردیم و تیم متخصصی این کار را پیش می برد.

وزیر علوم اضافه کرد: تعداد دانشمندان بین المللی یک درصد کشور در سال دو هزار 4 نفر بود و این شاخص در سال 2022به 841 نفر رسید که حاصل زحمات همه عزیزان در سالهای گذشته و مدیریت های قبلی وزارت علوم است./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها