سخنگوی ستاد انتخابات کشور:

تبلیغات نامزدهای انتخابات مجلس امشب آغاز می‌شود

کد خبر: 1276346

سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: از ساعت یک دقیقه بامداد فردا پنجشنبه رقابت‌های انتخاباتی دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی آغاز خواهد شد و تا ۸ صبح روز دهم اسفند ادامه خواهد داشت.

تبلیغات نامزدهای انتخابات مجلس امشب آغاز می‌شود

سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: از ساعت یک دقیقه بامداد فردا پنجشنبه رقابت‌های انتخاباتی دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی آغاز خواهد شد و تا ۸ صبح روز دهم اسفند ادامه خواهد داشت.

محسن اسلامی دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: تاکنون تخلفی که مربوط به بازه زود هنگام تبلیغات انتخاباتی باشد، نداشته‌ایم. کار نظارت بر تبلیغات انتخاباتی از سوی هیات‌های اجرایی، هیات‌های بررسی استانی، پلیس فتا از فردا (پنجشنبه سوم اسفندماه) آغاز  می‌شود و گزارش‌ها در نشست‌های هیات‌های اجرایی و نظارت بررسی و رسیدگی خواهد شد.

وی با اعلام اینکه امروز اسامی حدود 15 هزار نامزد تایید صلاحیت شده براساس قانون به فرمانداری‌ها ابلاغ و آگهی آن منتشر خواهد شد، گفت: از ساعت یک دقیقه بامداد فردا پنجشنبه رقابت‌های انتخاباتی دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی آغاز خواهد شد و تا 8 صبح روز دهم اسفند ادامه خواهد داشت.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: در بررسی تخلفات، جهت رفع تخلف به نامزدها تذکر داده می‌شود و در صورتی که ابعاد تخلفات شدید باشد، در صورت لزوم به ستاد پیشگیری از جرایم انتخاباتی در معاونت اجتماعی قوه قضاییه ارجاع داده می‌شود.

اسلامی با اشاره به اهمیت رصد هزینه‌های مالی رقابت‌های انتخاباتی برای این دوره، از نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی خواست همه منابع و هزینه‌های انتخاباتی خود را در سامانه مالی انتخابات که از آن رونمایی شده است، ثبت کنند. هزینه‌هایی که نامزدها باید در سامانه ثبت کنند، منابع مالی، هزینه‌های برپایی ستادهای تبلیغاتی مجاز، حق‌الزحمه نیروهای اجرایی و ... را شامل می‌شود.

وی با اشاره به جلسات توجیهی برگزار شده با نامزدهای تایید صلاحیت شده در خصوص قانون جدید انتخابات و دستورالعمل تبلیغاتی، گفت: جلسات مفصلی با نامزدها برای توجیه قانون جدید برگزار شده، با اینحال تاکید داریم قانون و دستور العمل تبلیغاتی را که در مجموعه ستادهای استانی در دسترس است و  در پورتال وزارت کشور قرار دارد، نامزدان مطالعه کنند.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور در خصوص امکانات تبلیغاتی این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی، گفت: براساس ماده 74 قانون جدید، دستگاه‌های اجرایی مکلف شده‌اند، فهرست امکانات و ظرفیت‌ها، اعم از سالن‌های همایش و تجمعات را از فردا در اختیار نامزدها (در چارچوب جدول زمانبندی) به صورت رایگان و یا شبه رایگان (حداقل هزینه) قرار دهند.

به گفته اسلامی قرار دادن امکانات دستگاه‌های اجرایی برای تبلیغات انتخاباتی کاری نوآورانه است که برای اولین بار در تاریخ انتخابات در جمهوری اسلامی ایران و در پی رهنمودهای رهبر معظم انقلاب محقق شده است، بطوری که براساس آئین نامه مصوب هیات وزیران، صدا و سیما و شهرداری‌ها نیز باید امکانات خود را در اختیار تبلیغات انتخاباتی نامزدها قرار دهند. صدا و سیما در همین چارچوب، 200 کانال استانی ویژه انتخابات راه اندازی کرده است که هر نامزد 20 دقیقه فرصت و امکان ارائه اهداف و برنامه‌های خود جهت نامزدی را خواهد داشت.

وی، قراردادن امکانات دستگاه‌ها برای تبلیغات انتخاباتی را بخشی از سیاست دولت جهت کاهش هزینه‌های تبلیغات و تجمعات دانست و اضافه کرد، پیام‌رسان‌های داخلی مانند بله، ایتا و روبیکا و ... نیز فضای کافی در اختیار نامزدها قرار خواهند داد که بخشی از آن رایگان خواهد بود و البته نامزدها فقط در حوزه انتخابیه خود می‌توانند استفاده کنند.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور در عین حال با اشاره به دستورالعمل تبلیغات انتخاباتی، تاکید کرد که نامزدها در آثار تبلیغاتی خود، اندازه‌های اعلامی یعنی 100 در 70 را رعایت کنند.

اسلامی آمادگی‌های پیشاانتخابات پیش‌بینی‌های لازم برای مواجهه با احتمالات طبیعی و جوی و غیره گفت: پیش‌بینی حوادث غیر مترقبه مربوط به فرآیند اجرایی انتخابات است که براساس آن در طول یک سال گذشته جلسات متعددی با ستادهای انتخاباتی برگزار شده است.

وی افزود: در این نشست‌ها همه موارد لازم بحث و بررسی و درباره آنها تصمیم‌گیری شده است؛ از محل استقرار شعب تا پوشش آنتن‌دهی و امکانات و تجهیزات پیش‌بینی‌ها صورت گرفته است؛ شعبی که برای روز رای‌گیری در نظر گرفته شده‌اند، حتما باید شرایط لازم را در همه زمینه‌ها داشته باشند، بطور مثال پوشش آنتن‌دهی شعبه‌ها، یکی از شرایطی است که توسط مرکز فناوری استانداری محل باید تایید شود و اگر شعبه‌ای آنتن‌دهی نداشته باشد، به آن مجوز نمی‌دهیم.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت، امسال برای اولین بار سامانه‌ای طراحی و نرم افزار آن در همه 59 هزار شعبه اخذ رای در کشور نصب و تست آن نیز انجام شده است.

اسلامی با بیان اینکه در مناطق صعب العبور و کوهستانی کشور که ممکن است آنتن‌دهی پایینی داشته باشند، شعب سیار در نظر گرفته‌ایم، گفت: البته وزارت ارتباطات نیز با تقویت دکل‌ها و بی‌تی‌اس‌های خود تلاش کرد تا مناطق فاقد پوشش را کاهش دهیم، بطوری که می‌توان گفت این دوره بالاترین نصاب آنتن‌دهی را خواهیم داشت.

به گفته وی، برای ایجاد تسهیل جهت حضور مردم مناطق صعب‌العبور برای شرکت در انتخابات این دوره، با هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح، برای هر استان ، یک فروند بالگرد پیش‌بینی شده است.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور، ضمن تاکید بر آمادگی فراجا جهت تامین امنیت شعبات اخذ رای در روز 11 اسفند، افزود: همه احتمالات مانند بارش برف و مسدود شدن راه‌ها پیش‌بینی شده است.

اسلامی، درخصوص آمادگی نهایی برای برگزاری انتخابات در روز جمعه 11 اسفند گفت: جای هیچ دغدغه و نگرانی نیست و 800 هزار نفر به‌عنوان عوامل اجرایی اصلی و ذخیره، آماده برگزاری انتخابات هستند و همچنین کلیه تجهیزات، لوازم و نیز تعرفه‌ها از 15 روز پیش در اختیار ستادهای استانی قرار گرفته و حتی جهت احتیاط، پیش‌بینی‌های لازم صورت گرفته است.

وی با یادآوری اینکه مردم عزیزمان، در این دوره با 5 مدرک، شناسنامه، کارت ملی، گواهینامه، گذرنامه و کارت پایان خدمت، می‌توانند آرای خود را به صندوق‌ها بریزند، گفت: برای تسهیل در امر شرکت در انتخابات همکاران من موظف هستند در روز رای‌گیری،صندوق‌های سیار را به مراکز ازدحام مانند بوستان‌ها و بیمارستان‌ها ببرند.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور در پایان پیش بینی کرد با توجه به تعداد صلاحیت‌های احرازشده نامزدها و حضور متنوع طیف‌های سیاسی در این دوره، انتخابات باشکوهی را شاهد باشیم./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها

      تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد