سازمان ملل: غزه به منطقه مرگ تبدیل شده است

کد خبر: 1276472

چند نهاد وابسته به سازمان ملل با هشدار درباره سوءتغذیه حاد و گرسنگی و بیماری در سراسر غزه در پی تداوم تجاوزات صهیونیست‌ها اعلام کردند که غزه به منطقه مرگ و گرسنگی تبدیل شده و مردم این منطقه حتی نمی‌توانند به حقوق ابتدایی خود برسند.

 سازمان ملل: غزه به منطقه مرگ تبدیل شده است

 در پی فراگیر شدن گرسنگی و قحطی در سراسر غزه که با تعلیق کمک‌های برنامه جهانی غذا به شمال این منطقه وضعیت بدتر هم شده است، 4 نهاد وابسته به سازمان ملل از جمله سازمان جهانی بهداشت، آکسفام، یونیسف و برنامه جهانی غذا اعلام کردند که در سایه تجاوزات مستمر اسرائیل از 7 اکتبر تاکنون، غزه تبدیل به منطقه مرگ و گرسنگی شده است.

غزه به منطقه مرگ تبدیل شده است

«تدروس آدهانوم گبریسیون» مدیرکل سازمان جهانی بهداشت گفت: غزه به منطقه مرگ تبدیل شده است و وضعیت بهداشتی و انسانی در این منطقه همچنان رو به وخامت است. ما اکنون به آتش بس و امدادرسانی سریع و بدون محدودیت به نوار غزه نیاز داریم.

رنج و بدبختی در غزه قابل مقایسه با هیچ جای دیگر در جهان نیست

«متیو هولینگورث» مدیر برنامه جهانی غذا در اراضی اشغالی فلسطین هم در این زمینه گفت که نیم میلیون نفر در غزه در آستانه قحطی قرار دارند و ما نیاز فوری به آتش‌بس داریم. من طی 25 سال گذشته در مناطق مختلفی از جهان فعالیت داشته‌ام و شاهد انواع قحطی و بدبختی و رنج و ناامنی غذایی در مکان‌های مختلف بوده‌ام؛ اما میزان رنج و ناامیدی و بدبختی که در غزه مشاهده می‌کنم را هرگز هیچ کجا ندیده بودم.

وی افزود: علاوه بر شمال، سایر مناطق غزه هم شاهد همین رنج و وضعیت اسف‌بار و ناامنی در سطوح مختلف است. در نوار غزه کودکان نمی‌توانند با خیال راحت بخوابند و دائم در ترس و وحشت هستند. این وضعیت بسیار اسفناک است و من نمی‌دانم کسانی که به آتش‌بس در غزه اهمیت نمی‌دهد اسم این کارشان را چه می‌گذارند؟ مردم غزه نیاز به توقف تجاوزات دارند تا از کودکانشان مراقبت کنند و ما بتوانیم کمک‌ها را به میزان کافی به همه برسانیم.

وضعیت فاجعه‌بار کودکان و زنان باردار

همچنین برنامه جهانی عذا نسبت به خطرات افزایش شدید میزان سوء تغذیه در میان کودکان و زنان باردار و شیرده در نوار غزه هشدار داد و اعلام کرد که غذا و آب آشامیدنی به شدت کمیاب شده است.

از سوی دیگر «سلیم عویس» سخنگوی منطقه‌ای یونیسف هم به نوبه خود گفت که کودکان در نوار غزه با چالش‌های بهداشتی بسیار جدی مواجه هستند و همچنین شاهد میزان بالای سوءتغذیه میان آنها با توجه به کمبود شدید مواد غذایی در نوار غزه هستیم.

«آدریانا زیگا» مسئول رسانه‌ و ارتباطات سازمان آکسفام (یکی از بزرگ‌ترین سازمان‌های بین‌المللی امدادرسانی برای ریشه‌کن کردن فقر، گرسنگی و بی‌عدالتی، متشکل از 15سازمان در 98کشور) هم در این زمینه اعلام کرد که وضعیت غذایی در شمال نوار غزه به ویژه برای زنان و کودکان فاجعه بار شده است. با توجه به ادامه جنگ و ممانعت از ورود کمک‌های بشردوستانه، دستیابی فلسطینیان به حقوق ابتدایی خود ممکن نیست.

وی محدودیت‌های اعمال شده توسط رژیم صهیونیستی علیه آکسفام و سایر نهادهای بشردوستانه در نوار غزه را محکوم و تاکید کرد: صدها هزار نفر در شمال غزه گرسنه هستند و کمک رسانی به آنها قطع شده است.

درحالی که قحطی و گرسنگی سراسر غزه را فراگرفته و این وضعیت در شمال نوار غزه به دلیل عدم اجازه اشغالگران جهت ورود کمک‌های انسانی، به مراتب بدتر از سایر مناطق می‌باشد و طی هفته گذشته تعداد زیادی از کودکان در شمال از گرسنگی جان خود را از دست داده‌اند، برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل سه شنبه اعلام کرد که کمک‌های غذایی خود به شمال نوار غزه را به شکل موقت تعلیق می‌کند.

دفتر رسانه‌ای دولتی در نوار غزه، این اقدام برنامه جهانی غذا را مطلقا رد و تاکید کرد که این تصمیم منجر به وقوع یک فاجعه جهانی عمیق خواهد شد که قربانی آنها صدها هزار فلسطینی از جمله زنان و کودکان خواهند بود. این اقدام برنامه جهانی غذا به معنای اعدام و مرگ سه چهارم میلیون انسان است و وضعیت انسانی غزه را به شکل فجیعی بدتر می کند.

با گذشت نزدیک به 5 ماه از جنگ نسل‌کشی رژیم صهیونیستی علیه غزه، آژانس‌های سازمان ملل اعلام کردند که آب و غذای تمیز در نوار غزهِ محاصره شده به شدت کمیاب است و تقریبا همه کودکان خردسال از بیماری‌های عفونی رنج می‌برند.

طبق گزارش سازمان ملل، برخی از مردم غزه به خوردن علوفه روی آورده‌اند و گرسنگی سراسر این منطقه را در بر گرفته است. همچنین آب تمیز و آشامیدنی اصلا یافت نمی‌شود و مردم در روز تنها یک و نیم یا دولیتر آب غیرآشامیدنی پیدا می‌کنند تا نیازهای روزانه خود را رفع کنند.

چند روز قبل دکتر «حسام ابوصفیه» مدیر بیمارستان «کمال عدوان» در شمال نوار غزه گزارش داد که طی روزهای گذشته تعداد زیادی از کودکان در شمال نوار غزه به دلیل سوء تغذیه، کمبود مواد غذایی و ابتلا به بیماری‌ها و اپیدمی‌ها ناشی از تجاوزات و محاصره مداوم دشمن علیه این منطقه جان خود را از دست دادند.

تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها