رئیس سازمان انرژی اتمی: فناوری هسته‌ای به ۱۵۰ مجتمع بزرگ صنعتی وارد شد

کد خبر: 1276637

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت:‌ با توجه به طرح‌های توسعه‌ای صنعت هسته‌ای، گسترش همکاری‌ها با شرکت پالایش نفت آبادان و دیگر صنایع پالایشی در دستور کار سازمان انرژی اتمی ایران قرار دارد.

رئیس سازمان انرژی اتمی: فناوری هسته‌ای به ۱۵۰ مجتمع بزرگ صنعتی وارد شد

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت:‌ با توجه به طرح‌های توسعه‌ای صنعت هسته‌ای، گسترش همکاری‌ها با شرکت پالایش نفت آبادان و دیگر صنایع پالایشی در دستور کار سازمان انرژی اتمی ایران قرار دارد.

محمد اسلامی‌ رییس سازمان انرژی اتمی ایران در جریان سفر به استان خوزستان از شرکت پالایش نفت آبادان بازدید کرد.

اسلامی در جریان بازدید از شرکت پالایش نفت آبادان گفت: سازمان انرژی اتمی ایران از فناوری‌هایی برخوردار است که غیر از استفاده در تولید محصولات در صنعت هسته‌ای در سایر صنایع نیز موثر است.

وی افزود: سازمان انرژی اتمی ایران از فناوری‌هایی نظیر تولید ابزار دقیق تولید شده در صنعت هسته‌ای برخوردار است و این فناوری‌ها نه تنها در این صنعت  بلکه در سایر صنایع حساس کشور نظیر نفت، گاز و پتروشیمی، برای اندازه‌گیری و کنترل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

وی افزود: اکنون از فناوری‌‌ هسته‌ای در 150 مجتمع بزرگ و عظیم صنعتی در حوزه‌های نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، سیمان، صنایع سلولزی و ... استفاده می‌شود.

اسلامی گفت: با توجه به طرح‌های توسعه‌ای صنعت هسته‌ای، گسترش همکاری‌ها با شرکت پالایش نفت آبادان و دیگر صنایع پالایشی در دستور کار سازمان انرژی اتمی ایران قرار دارد.

معاون رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: صنعت هسته‌ای، ‌یک نقطه مهم و گلوگاهی محسوب می‌شود که به‌ لطف الهی و با تلاش همکاران شاهد به ثمر رسیدن فناوری‌های مرتبط با آن هستیم و صاحبان صنایع گوناگون که به دنبال قطع وابستگی به خارج از کشور و واردات ابزارها و تجهیزات هستند، اکنون از محصولات فناورانه تولید شده در سازمان انرژی اتمی ایران استفاده می‌کنند.

وی ادامه داد: محصولات تولید شده در سازمان انرژی اتمی ایران در صنایع گوناگون وارد مدار شده و مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

استفاده از فناوری‌های هسته‌ای، بسترساز پیشرفت صنایع پالایشی

حکیم قیم، مدیرعامل شرکت پالایش نفت آبادان نیز در جریان دیدار با رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: با توجه به طرح‌های توسعه‌ای این پالایشگاه بدون شک استفاده از فناوری‌های نوین و تکنولوژی‌های جدید می‌تواند بستری مناسبی برای انجام امور فراهم کند.

وی افزود: صنایع نفت و هسته‌ای هر دو با تحریم‌های ظالمانه و گسترده مواجه هستند، اما با این وجود شاهد پیشرفت‌های چشمگیر این صنایع هستیم و تجربه نشان داده که با آگاهی یافتن دوجانبه از امکانات یکدیگر می‌توانیم به پیشرفت‌های خوبی دست یابیم.

قیم خاطرنشان کرد: خوشبختانه انرژی هسته‌ای در سال‌های گذشته بسیار خوش درخشیده و شاهد تاثیرات فراوان این صنعت در حوزه‌های پزشکی، صنعتی و... بوده‌ایم.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت آبادان عنوان کرد: حضور رییس سازمان انرژی اتمی ایران در شرکت پالایش نفت آبادان می‌تواند سبب گشایش روزنه‌هایی شود تا بتوانیم از دستاوردهای مفید صنعت هسته‌ای در امور مختلف زیست محیطی و انجام فرایند‌ها در این پالایشگاه استفاده کنیم.

وی تاکید کرد: امید است بازدید امروز نقطه آغازی برای همکاری‌های دوجانبه باشد و شاهد گسترش صنعت هسته‌ای در صنعت پالایشی باشیم./تسنیم

 پایان ‌خاکبرداری جزیره هسته‌ای نیروگاه اتمی ۳۰۰ مگاواتی کارون/ آغاز بتن‌ریزی نیروگاه در پاییز ۱۴۰۳

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: مرحله نخست خاکبرداری جزیره هسته‌ای نیروگاه اتمی ۳۰۰ مگاواتی کارون (دارخوین) به پایان رسیده و پاییز ۱۴۰۳ فاز دو ساخت این نیروگاه با انجام بتن‌ریزی آغاز خواهد شد.

محمد اسلامی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ‌در جریان سفر به استان خوزستان و شهر اهواز، از مراحل اجرای پروژه ساخت نیروگاه اتمی 300 مگاواتی کارون بازدید کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران درباره آخرین وضعیت احداث این نیروگاه اتمی اظهار کرد: سال گذشته و بعد از حدود 50 سال در زمینی که برای ساخت نیروگاه کارون تعریف شده بود، عملیات تجهیز کارگاه و آماده‌سازی سایت، کلنگ زنی و پروژه آغاز شد و طی یک سال گذشته همکاران ما مطابق برنامه، عملیات احداث را پیش بردند و امروز شاهد پایان مرحله اول خاکبرداری جزیره هسته‌ای نیروگاه اتمی 300 مگاواتی کارون بودیم.

اسلامی افزود: اقدامات برای ساخت یک نیروگاه شامل پنج مرحله است که نخستین کار، انتخاب زمین و انجام مطالعات تفصیلی با گمانه زنی‌ها بر روی مکانیک خاک است تا پس از آن تجهیز کارگاه و سایت وارد عملیات اجرایی شود.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: رویداد بعدی عملیاتی کردن کار برای بتن‌ریزی و پی‌ریزی ساخت نیروگاه است که هم اکنون در آستانه رویداد دوم قرار داریم. بعد از انجام عملیات تثبیت، زهکشی و آماده‌سازی سایت، نخستین بتن‌ریزی ساختمان راکتور، اجرا و  احتمالا در پاییز سال آینده انجام خواهد گرفت.

وی ادامه داد: در همین مسیر و به موازات اقداماتی که در سایت انجام می‌گیرد، کارهای فنی و مهندسی دنبال می‌شود تا با آماده‌سازی نقشه‌های اجرایی، شاهد انجام نخستین مراحل انتخاب پیمانکار باشیم.

اسلامی با بیان اینکه در همین زمینه و از سال گذشته اقدامات لجستیک و تدارکاتی برای ساخت نیروگاه در داخل کشور تعریف و آغاز شده و در کارخانجات صنعتی در حال پیگیری است، افزود: این پروژه جزو پروژه‌های با سطح فناوری بالا در دنیا بوده و در بالاترین سطح از نظر الزامات استاندارد و ایمنی قرار دارد. زمان‌بندی ساخت این پروژه هفت ساله است که امیدواریم به شکل منسجم و منضبط، امور اجرایی دنبال شود و ادامه یابد.

معاون رییس جمهور در مورد ویژگی این نیروگاه در منطقه دارخوین گفت: نیروگاه اتمی، انرژی پاک و پایدار را عرضه می‌کند و این مساله مهم‌ترین ویژگی رویکرد و نگاه به تولید برق از این طریق است. با توجه به این مساله و شرایط اقلیمی که اتفاق افتاده و ناترازی انرژی موجود، یکی از بهترین روش‌ها برای تولید برق، از طریق نیروگاه‌های اتمی است.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه استان خوزستان یک قطب صنعتی بوده و در حوزه‌ فناوری‌های پیشرفته از پیشگامان کشور محسوب می‌شود، تولید و عرضه انرژی پاک بسیار در آن مهم است و نیروگاه‌ اتمی کارون می‌تواند بخشی از نیاز برق این استان را تامین کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به اینکه دیگر ویژگی انرژی هسته‌ای، اقتدارآفرین بودن این فناوری است، عنوان کرد: این حوزه در انحصار برخی کشورها بوده و به سهولت اجازه دسترسی به آن داده نشده است، اما به لطف الهی، همکاران غیرتمند ما به این چرخه دست پیدا کرده و توانسته‌اند تراز کشور را تغییر دهند.

وی با بیان اینکه این اتفاق یک کار لجستیکی و تدارکاتی نبوده بلکه یک کار فناورانه و مهندسی پیشرفته است، گفت: تربیت نیروی انسانی متخصص در این حوزه بسیار مهم بوده و گذراندن فرایند 5 ساله نیاز است تا نیروهای آموزش دیده، گواهینامه مدنظر را برای انجام یک دوره کارآموزی دو ساله در نیروگاه‌های موجود به دست آورند و به محض کسب آمادگی کار خود را شروع کنند.

اسلامی تصریح کرد: ساخت و توسعه نیروگاه‌های اتمی موجب امیدآفرینی و اشتغال در مشاغل پیشرفته خواهد شد.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره برگزاری نخستین کنفرانس بین‌المللی هسته‌ای به مناسبت پنجاهمین سال تاسیس سازمان انرژی اتمی ایران در اردیبهشت 1403، گفت: امیدوار هستیم که با برگزاری این کنفرانس حق ملت عزیز و شریف ایران که سال‌ها برای این عرصه زحمت کشیدند تا فناوری هسته‌ای به وجود آید،‌ ادا شود و همچنین بتوانیم صدای مردم را به گوش دنیا برسانیم.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها