نماینده ولی فقیه در سپاه: سپاه در همه عرصه‌ها حافظ انقلاب است

کد خبر: 1277399

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: امروز قدرت‌های استکباری سرمایه‌گذاری‌های سنگینی می‌کنند تا هنر را به خدمت خود درآورند. بمباران‌های آن‌ها به وسیله هنر است. صحنه هنر، صحنه جنگ است. برد و باخت دارد. شما اگر در هنر پیروز شدید، در این جبهه پیروزید.

نماینده ولی فقیه در سپاه: سپاه در همه عرصه‌ها حافظ انقلاب است

آیین اختتامیه یازدهمین جشنواره فرهنگی ـ هنری سپاه امروز با حضور حجت‌الاسلام عبدالله حاجی‌صادقی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، برگزار شد. حاجی‌صادقی درباره کارآمدی و کارکرد هنر گفت: هم عقل ما، هم تجربه و از همه مهم‌تر خدای ما می‌گوید رفتار انسان‌ها و سبک زندگی آن‌ها را شخصیت و شاکله‌شان می‌سازد. ۲ چیز، سازنده شاکله انسان است. یکی آگاهی‌ها و معرفت‌ها یعنی مغز و دوم گرایش‌ها یعنی قلب. رفتار انسان تحت تأثیر این ۲ مرکز است.  نماینده ولی فقیه ادامه داد: برای اینکه سبک زندگی اسلامی و انسانی داشته باشیم، باید سراغ آگاهی‌ها و گرایش‌ها برویم. از کارآمدترین و تأثیرگذارترین روش‌های مدیریت و هدایت مغز و قلب، هنر است. هنر ابزاری بزرگ برای ساخت مبنا است؛ زیرا هنر با فطرت انسان سازگار بوده و شیرین، جذاب و تأثیرگذار است. وی هنر را زبانی غیرمستقیم دانست که جهت می‌دهد و مدیریت می‌کند؛ بدون اینکه مطلبی را مستقیم بیان کند. سپس توضیح داد: زبان هنر زبان بیان حقایق و واقعیت‌ها است و آن‌ها را نشان داده و به تصویر می‌کشد. مردم بیشتر دوست دارند ببینند تا بشنوند.حاجی‌صادقی با ذکر اینکه تأثیر هنر فراگیر است، گقت: هنر هم خواص هم عوام جامعه را در بر می‌گیرد. طبق فرمایش مقام معظم رهبری که فرمودند هر فرهنگی که از هنر بهره‌مند بود، ماندگار است، موفق‌ترین فرهنگ و ماندگارترین فرهنگ آن است که به زبان هنر مجهز باشد.

نماینده ولی فقیه ادامه داد: هنر الگو می‌سازد. ما خیلی از اندیشه‌ها و گرایش‌هایمان را الگو می‌گیریم و اندیشه‌ها از الگو‌ها جهت می‌گیرند. هنر الگوساز و بیدارکننده فطرت یا سرکوب‌کننده فطرت است. هنر چاقویی دو لبه است که بستگی دارد در جهت کدام هدف استفاده شود. ماندگاری‌اش نیز بسیار بالاست. مانند هنری که در عاشورا دیدیم. وی شرح داد: اگر بخواهیم سبک زندگی الهی بسازیم، نمی‌توانیم وارد بحث هنر نشویم. سپاه پاسدار دو مأموریت برایش تعریف شده. یکی صیانت و حفاظت، دیگری تعمیق و گسترش که هر دو نیازمند هنر هستند. به خاطر این تأثیرگذاری و کارکرد است که همیشه دشمنان و استعمارگران تلاش کردند هنر را به خدمت خود در آورند. قرآن می‌گوید شیطان به عنوان سرکرده استکبار، از هنر، هنرنمایی، وسوسه‌ها و نمایش دادن‌ها برای فریب دادن استفاده می‌کند. برای انحراف علمی و عملی بزرگ‌ترین ابزار ابلیس، هنر است.حاجی‌صادقی اظهار داشت: امروز قدرت‌های استکباری سرمایه‌گذاری‌های سنگینی می‌کنند تا هنر را به خدمت خود در آورند و از آن برای تغییر ذائقه فرهنگی و تغییر افکار استفاده کنند. بمباران‌های آن‌ها به وسیله هنر است. صحنه هنر صحنه جنگ است. برد و باخت دارد. شما اگر در هنر پیروز شدید، در این جبهه پیروزید.

نماینده ولی فقیه با بیان اینکه هم انبیا از هنر استفاده کردند هم دشمنان، تأکید کرد: ما اگر خودمان را وارث ائمه و دیگر بزرگان دین می‌دانیم، باید از این زبان استفاده کنیم. فکر نمی‌کنم سرمایه‌ای که دنیای استکبار بر دنیای هنر گذاشته، از سرمایه نظامی‌شان کم‌تر باشد؛ که چرا که بازدهی آن نیز بیشتر است. مخصوصاً وقتی به جایی برسند که از خود بپرسند: «چرا ما خودمان برویم با انقلاب اسلامی بجنگیم؟ کاری می‌کنیم انقلاب اسلامی با خود مردم ایران از بین برود.»وی گفت: ما حرف حق خیلی داریم؛ اما زبان گویا کم داریم. اگر زیبا بیان کنیم، خیلی کارها می‌شود کرد. مشکل این است که دشمنی که باطل است، توانسته چنان از هنر استفاده کند که باطل را رنگ حق بزند و به تن کند؛ اما ما حتی حقمان را هم نمی‌توانیم با هنر معرفی کنیم. حاجی صادقی اعلام کرد: سپاه پاسداران فقط نظامی نیست؛ بلکه در همه عرصه‌ها حافظ انقلاب است. همه پاسدارها باید هنرمند بشوند؛ چرا که جنگ ما در عرصه هنر است. هسته مرکزی هنرمندان باید همه را هنرمند کند. نماینده ولی فقیه تأکید کرد: اگر می‌خواهید از انقلاب پاسداری کنید، به برکت وجود شخصیت‌های هنرمندی مثل طهرانی مقدم، از نظر نظامی به قدرتی رسیدید که دشمن جرئت تعرض ندارد. شما باید فرماندهان میدان هنر باشید.وی با ذکر اینکه هنر نباید مبتنی بر خیال باشد؛ بلکه باید مبتنی بر حقایق باشد، تأکید کرد: کار هنری حاشیه پاسداری نیست، بلکه متن آن است. انتظار داریم هنر را امری سرگرم کننده نبینید و هدفمند باشید. باید آن را امری سازنده و جهت‌دهنده برای تعالی انسان بدانیم. باید از آن به عنوان قدرتی در خدمت حق استفاده کنیم.

حاجی‌صادقی ادامه داد: هنرمندان برای اینکه بتوانند نقش‌آفرین باشند باید هم خودشان به ارزش‌های انسانی پایبند باشند هم به دنبال این باشند که ارزش‌ها را در جامعه نهادینه کنند. یعنی آن را تبدیل به فرهنگ عمومی، رفتار و عادت کنند. هدف باید هدایت انسان باشد. نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اظهار داشت: امروز یکی از مأموریت‌های هنرمندان این است که گفتمان مقاومت را تقویت کنند. بخشی از پیروان انبیاء طرفدار گفتمان سازش و نرمش مقابل دشمنان بودند که قرآن آن را نکوهش می‌کند. وی گفت: شکست اسرائیل از حماس در طوفان الاقصی خیلی بزرگ بود؛ اما چیزی بزرگ‌تر از آن وجود دارد و آن شکست کل جبهه استکبار شامل آمریکا، اسرائیل، فرانسه، انگلستان، اروپا، ترکیه و عربستان از زن‌ها و بچه‌هاست./فارس

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها