شریعتی: ۸۰ درصد وعده‌های‌مان در حوزه انرژی به نتیجه رسید

کد خبر: 1277606

عضو لیست شورای ائتلاف تاکید کرد: قبل از مجلس یازدهم ۲۱ موضوع را در حوزه انرژی بررسی کردیم و حدود ۸۰ درصد وعده‌های‌مان در حوزه انرژی با همکاری نمایندگان به نتیجه رسید.

شریعتی: ۸۰ درصد وعده‌های‌مان در حوزه انرژی به نتیجه رسید

مالک شریعتی نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو لیست شورای ائتلاف در نشست تعدادی از اعضای لیست شورای ائتلاف در خبرگزاری فارس، گفت: در آستانه انتخابات بر مشارکت حداکثری تاکید می کنم،  یکی از ملاک های مشارکت ارائه گزارش عملکرد و برنامه های آینده است که در ادامه به آن ها اشاره می کنم.وی افزود: مجلس یازدهم دارای نقشه‌راه، ایده و برنامه بود و امروز مشخص است چه کارهایی در این مجلس انجام شده است.شریعتی تاکید کرد: در ادامه در حوزه تخصصی خود که حوزه انرژی است نکاتی را عرض می کنم. قبل از مجلس یازدهم  ۲۱ موضوع را در حوزه انرژی بررسی کردیم و نهایتا به ۶ موضوع نهایی اولویت دار رسیدیم. و امروز میتوان گفت که حدود ۸۰ درصد آنچه وعده داده شده بود در حوزه انرژی با همکاری نمایندگان انجام شد و به نتیجه رسید.

وی افزود: یکی از موضوعاتی که برای مردم مهم بود بی عدالتی در حوزه یارانه انرژی بود. در حوزه خانگی بحث برق و گاز، نظام افزایشی - پلکانی(IBT) مصوب شد و اینگونه شد که سطح الگوی مصرفی برای اکثریت مردم تعریف شد. عضو لیست شورای ائتلاف تاکید کرد: مصارف بیشتر از الگو بویژه برای افراد پرمصرف حاشیه‌ساز باید غیر یارانه ای هزینه آن پرداخت شود. این الگو در حوزه برق و گاز قابل انجام بود ولی در بعضی حامل های دیگر باقی مانده است. شریعتی عنوان کرد: در این حوزه بحث تنوع سبد سوختی حمل و نقلی کشور در قانون برنامه هفتم توسعه انجام شد و اکنون استفاده ترکیبی از بنزین، گازمایع، برق، گاز فشرده و گازوئیل تصویب شده است. تولید پراکنده برق و انرژی های تجدیدپذیر نیز از مواردی بود که مصوباتی در این زمینه داشتیم و توانستیم مطالبات بخش خصوصی را از حوزه نظارتی پیگیری کنیم تا پرداخت شود.

وی افزود: در حوزه زیر ساخت های کشور نیز  نیازمند اصلاح بودیم و مهم ترین کار در حوزه برق صنایع بود. بسیاری از صنایع کشور محصولاتشان را با قیمت دلاری صادر می کنند و یارانه زیادی دریافت می کنند که از جیب مردم دریافت می شد. قیمت برق صنایع واقعی شد و بسیاری از شرکت های داخلی به سمت تاسیس نیروگاه برق داخل صنعت خود رفتند و منابع خوبی هم برای وزارت نیرو تامین شد.شریعتی عنوان کرد: توجه ویژه ای به حوزه رفع ناترازی انرژی در حوزه برق نیز انجام شد که حذف خاموشی های خانگی نتیجه آن بود. متاسفانه دولت قبل توجه جدی به پالایشگاه سازی نداشت، در زمان جنگ اقتصادی که تحریم نفت بعنوان سلاح تهاجمی دشمن وجود دارد، باید هم با دیپلماسی انرژی جبران کنیم و هم با ساخت پالایشگاه های نفت و میعانات گازی بعنوان مهمترین سلاح دفاعی تحریم را خنثی کنیم.

عضو لیست شورای ائتلاف گفت: تعبیر خنثی سازی تحریم ها مربوط به بحث پالایشگاه سازی است. قانون پتروپالایشگاه ها اولین قانونی بود که در کمیسیون انرژی مجلس  پیگیری شد.شریعتی ادامه داد: نماینده مجلس نزدیک ترین فرد در حاکمیت به مردم است و دسترسی مردم به نمایندگان بیشتر است. مردم معضلاتی دارند و رجوع می کنند که حل شود. در خصوص تهران تقسیم کار نانوشته ای از ابتدای مجلس بود که بعضی نمایندگان قسمت های مختلف تهران را حوزه متمرکز مراجعه خودشان قرار دادند.وی افزود: بنده در حاشیه منطقه ۱۹ و منطقه مرتضی گرد متمرکز شدم‌ و امروز خوشبختانه بعد از ۳ سال و نیم خیلی از مشکلات آن منطقه حل شده است.رئیس جبهه تحولخواهان انقلابی افزود: نگاه بنده این است که در مجلس باید ضمن پرداختن به موضوعات ملی و کلان حتما نسبت به حل مسائل حوزه انتخابیه خود در تهران تلاش مضاعف داشته باشیم.

مالک شریعتی عنوان کرد:  نکته بعدی که در حوزه انرژی باقی مانده است موضوع رفع ناترازی در حوزه بنزین است، متاسفانه این مورد جز مواردی است که در مجلس یازدهم به نتیجه نهایی نرسید و در آینده باید پیگیری و انجام شود.وی ادامه داد: وقتی حدود نیمی از خانوارهای ایرانی خودرو ندارند و ما الان واردکننده بنزین از جیب همه مردم شدیم چرا بعضی از مردم باید هزینه مصرف اضافی قشر مرفه را پرداخت کنند؟ اگر این مساله به نتیجه نرسد مصداق بارز ناعدالتی است. اقدام درست حتما افزایش قیمت نیست ولی حتما نظام توزیع یارانه ها باید اصلاح شود، سهمیه یارانه انرژی بدون افزایش قیمت یارانه ای باید به آحاد مردم براساس بعد خانوار تقسیم شود.

شریعتی نیاسر عنوان کرد: ما در کشور بن بست نداریم و شاید راه حل این است که ما بخشی از حل مسئله را از خود مردم کمک بگیریم که دقیقا مصداق حکمرانی مشارکتی و اقتصاد مردمی است. معتقدم بعضی از ظرفیت های قانونی مثل اصل ۵۹ قانون اساسی معطل مانده است، چون تاکنون نگاه سیاسی و ابزاری به آنها شده است.وی افزود: تاکنون افرادی با نگاه ساختارشکنانه، مراجعه به آرای عمومی را مطرح کرده اند که شاید عامدانه به اصل موضوع لطمه زده اند. در حالی‌که میتوان در چارچوب های اساسی کشور و در موضوعات کاملا اجرایی و غیر ساختارشکن کار کرد و یکی از وعده هایی که در این حوزه می شود انجام داد مراجعه به نظرات‌ و ایده های مردمی در حوزه بازتوزیع یارانه های انرژی‌ مبتنی بر ظرفیت اصل ۵۹ قانون اساسی است.عضو لیست شورای ائتلاف در پایان  گفت: تاکید می کنم هیچ بحثی راجع به بحث افزایش قیمت حامل های انرژی وجود ندارد و مسئله اصلی باز توزیع نظام یارانه های انرژی است.

فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها