آیتی: جبهه اصلاحات آقا بالاسر اصلاح‌طلبان نیست

کد خبر: 1277744

یک فعال اصلاح‌طلب گفت: وقتی آن 110نفر از اصلاح‌طلبان بحث روزنه‌گشایی را مطرح کردند مشخص شد که احتمالا در جبهه اصلاحات شاهد انشعابی خواهیم بود.

آیتی: جبهه اصلاحات آقا بالاسر اصلاح‌طلبان نیست

یک فعال اصلاح‌طلب گفت: وقتی آن 110نفر از اصلاح‌طلبان بحث روزنه‌گشایی را مطرح کردند مشخص شد که احتمالا در جبهه اصلاحات شاهد انشعابی خواهیم بود.

مهدی آیتی، عضو فراکسیون مشارکت در مجلس ششم، درباره احتمال انشعاب در جبهه اصلاحات به «نامه‌نیوز» گفت: «به نظر می‌رسد بیانیه 110نفر از اصلاح‌طلبان باعث انشعاب برخی از احزاب اصلاح‌طلبان از جبهه اصلاحات ایران شد و کار را به این‌جا کشاند. به نظر می‌رسید که جبهه اصلاحات می‌خواست لیستی ندهد و بگوید که رأی می‌دهیم اما به دلیل نداشتن نامزد لیست نمی‌دهیم و اصلاح‌طلبان میانه‌رو مانند کارگزاران، ندای ایرانیان و اعتماد ملی هم لیست‌های خود را بدهند یا با هم به یک لیست برسند و لیست‌های دیگری هم وجود داشته باشد مانند همین لیست صدای ملت علی مطهری اما با بیانیه 110نفر از اصلاح‌طلبان وضعیت تغییر کرد.

او ادامه داد: آقای جواد امام هم که مدام بیانیه می‌دهد و به نوعی خود را نماینده جبهه اصلاحات می‌داند. من در تلگرام به او پیام دادم و گفتم آقای امام! جبهه اصلاحات که یک حزب پروانه‌دار نیست که مدام می‌گویی جبهه اصلاحات فلان تصمیم را گرفته است و هر حزبی اگر کاری کند منتسب به جبهه اصلاحات نیست. گفتم جبهه اصلاحات یک جریان مردمی است که لیدرش آقای خاتمی است و از سال76 تاکنون هم ادامه دارد. او در جواب گفت جبهه اصلاحات سازمانی متشکل از 31حزب و گفتم اگر پروانه قانونی دارد آن پروانه را نشان بده. واقعیت این است که جبهه اصلاحات متشکل از همه مردمی است که طرفدار این جبهه هستند و نباید محدود به یک تشکیلات انتخاباتی کرد.

آیتی افزود: وقتی آن 110نفر از اصلاح‌طلبان بحث روزنه‌گشایی را مطرح کردند مشخص شد که احتمالا در جبهه اصلاحات شاهد انشعابی خواهیم بود.  البته خود من از مدت‌ها پیش می‌گفتم که گسست‌هایی میان دو طیف میانه‌رو و رادیکال اصلاحات وجود دارد که بعد از آن بیانیه ‌این گسست‌ها بیشتر آشکار و در نهایت منجر به انشعاب چند حزب از تشکیلات جبهه اصلاحات ایران شد.

این فعال سیاسی همچنین بیان کرد: به نظر من باید بزرگان دو جریان میانه‌روی اصلاح‌طلب و اصولگرا دور هم می‌نشستند و ائتلافی با یکدیگر می‌کردند و مثلا نامش را هم عنوانی می‌گذاشتند که بیانگر وجه میانه‌رو بودنشان باشد. اگر چنین ائتلافی شکل می‌گرفت به نفع مملکت بود. اما به هر حال اکنون در میان اصلاح‌طلبان انشعابی رخ داده است اما این وضعیت را باید در زمره التهابات دوره انتخابات دانست.

آیتی گفت: وقتی تحلیل می‌کنیم باید اصولگرایان و اصلاح‌طلبان را با هم مقایسه کنیم تا تصور نشود که انشعاب فقط در میان اصلاح‌طلبان است. در میان اصولگرایان هم میانه‌رو و هم رادیکال وجود دارد. الان اصولگرایان هم نتوانستند با یکدیگر به وحدت برسند اما همه اینها چه در بین اصلاح‌طلبان و چه در بین اصولگرایان بعد از انتخابات باز هم طیف‌های مختلفشان یکدیگر را پیدا می‌کنند زیرا به هم نیاز دارند./کیهان

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها