اظهارات مداخله‌جویانه آمریکا درباره انتخابات ایران

کد خبر: 1277926

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا:من انتظار ندارم و گمان می‌کنم که تعداد زیادی از مردم ایران انتظار ندارند که این انتخابات، آزاد و منصفانه باشد.

اظهارات مداخله‌جویانه آمریکا درباره انتخابات ایران

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در اظهاراتی مداخله‌جویانه مدعی شد انتخابات مجلس شورای اسلامی در ایران «آزاد و منصفانه» نیست.

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با فرافکنی ادعاهای خود به مردم ایران مدعی شد «هیچ انتظاری» وجود ندارد که انتخابات پارلمانی روز جمعه در ایران «آزاد و منصفانه» باشد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این اظهارات فرافکنانه، بدون ارائه هیچ مستنداتی گفت: «گمان می‌کنم که تعداد زیادی از ایرانی‌ها انتظار ندارند که آن انتخابات آزاد و منصفانه باشد.»میلر در ادامه در اظهاراتی مداخله‌جویانه که به نظر می‌رسد با هدف منصرف کردن مردم از شرکت در انتخابات مطرح شد گفت: «همان‌طور که احتمالاً می‌دانید هزاران نفر از نامزدها طی فرایندی مبهم رد صلاحیت شده‌اند. دنیا از مدت‌ها پیش در جریان است که نظام سیاسی ایران دارای سیستم‌های مجریه، قضائیه و انتخاباتی غیردموکراتیک و غیرشفافی است.»ساعاتی قبل از اظهارات این مقام آمریکایی نتایج تازه‌ترین نظرسنجی صداوسیما از مشارکت قطعی بیش از ۴۳ درصد از مردم در انتخابات خبر داد.در این نظرسنجی که دهم اسفندماه در سراسر کشور انجام شده ۴۳.۱ درصد از مردم گفته‌اند که قطعاً در انتخابات شرکت می‌کنند، ۲۸.۲ درصد همچنان مردد هستند و ۲۸.۷ درصد هم گفته‌اند که قطعاً رای نمی‌دهند.از میان مرددین ۱۶.۸ اعلام کرده‌اند که احتمالاً رای خواهند داد ۶.۱ درصد هنوز تصمیم نگرفته‌اند و ۵.۳ درصد نیز گفته‌اند که احتمالا رای نمی دهند.

بدین ترتیب آمار بالقوه مشارکت از مجموع شرکت‌کنندگان قطعی و مرددین خواهد بود که نهایتاً تا فردا در مورد شرکت یا عدم شرکت تصمیم خواهند گرفت.همچنین مقایسه ۸ نظرسنجی اخیر صداوسیما از ۱۲ دی تا ۱۰ اسفند نشان می‌دهد، نرخ رشد مشارکت همچنان صعودی است و از تعداد مرددین و کسانی که اعلام کرده‌اند رای نمی‌دهند به مرور کاسته شده است./ فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها