مجلس با آرایش جدید

کد خبر: 1278250

نتایج انتخابات مجلس در تهران نشان از پیشتازی چهره‌های مشترک، ناکامی لیست شانا،پیروزی نسبی جریان پایداری و بی‌توجهی کامل به لیست صدای ملت دارد. نوبخت، باهنر، عنابستانی ، پورابراهیمی وآملی لاریجانی نیز از راهیابی به مجلس شورای اسلامی و خبرگان بازماندند

مجلس با آرایش جدید

انتخابات 11 اسفندماه با تمام فراز و نشیب هایش به پایان رسید. انتخاباتی که مشارکت مردم در آن و حضور و غیاب برخی چهره ها در بهارستان و همچنین خبرگان رهبری و میزان آرای کسب شده برخی

نامزد ها مورد توجه رسانه ها و تحلیلگران قرار گرفت. نخست برویم سراغ مشارکت مردم در این دوره از انتخابات. مشارکت در انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی نسبت به دوره گذشته که 42.75 درصد بود، رشد یا کاهش چشمگیری نداشت و بر اساس آخرین گزارش‌ها بیش از ۲۵ میلیون نفر از واجدان شرایط در انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری شرکت کردند.این عدد مشارکت ۴۱ درصدی را برای این دوره از انتخابات رقم زده که به معنای کاهش حدود یک درصدی نسبت به انتخابات مجلس یازدهم است. موضوعی که مورد توجه برخی کارشناسان نیز قرار گرفت. در همین باره پرویز امینی جامعه شناس و استاد دانشگاه تهران، به ارزیابی از میزان مشارکت در این انتخابات پرداخت و گفت: «در این انتخابات دوگانه مشارکت در برابر تحریم شکل گرفته بود اما آن نیروی تحریم انتخابات اساسا تبدیل به نیروی فعال موثر نشد.» او همچنین  با اشاره به مشارکت سیاسی شکل گرفته که نزدیک به مشارکت انتخابات ۹۸ است نیز می‌گوید: «رسیدن به این میزان مشارکت [و در حالی که ما در شرایط سیاسی بهتر از سال ۹۸ نیستیم بلکه موانع مشارکت تقویت شده است] با واقعیت سازگار و در سقف واقعیتی بود که می توانست شکل بگیرد.» به گفته این استاد دانشگاه انتظار مشارکت بالای ۵۰ درصد، به معنای درک پست مدرنی از شرایط است و یعنی تمام آن چیزی که در سال گذشته اتفاق افتاده واقعیتی برساختی است. از سوی دیگر احمد زیدآبادی از زاویه دیگر به کنشگری اصولگرایان در برابر نتیجه این انتخابات انتقاد کرد و نوشت: «عدد و رقم مهم نیست! رسانه‌های اصولگرا مشارکت حدود ۴۰ درصدی در ‎انتخابات مجلس را به عنوان پیروزی، جشن گرفته‌اند. اگر نرخ مشارکت ۲۰ درصد هم می‌شد، آن ها باز هم، اعلام جشن و پیروزی می‌کردند. کلاً در کشور ما قرار نیست کسی ذهنیتش را با واقعیت تطبیق دهد. این واقعیت است که باید خودش را با ذهنیت افراد سازگار کند!»  این که در مرکز سیاسی کشور۸۰ درصد و در کلان شهرها بالای ۷۰ درصد و در کل کشور ۶۰ درصد در انتخابات شرکت نکردند پیام روشنی دارد. پیام مسالمت آمیزترین پیام ملت را دریابید. این ملت خصم شما نیستند. انکار شیوه حکمرانی اند. راه را برای تغییر وضعیت حکمرانی بگشایید.» کاربری نیز اعداد و ارقام مشارکت مردم در ادوار انتخابات را کنار یکدیگر گذاشت و نوشت: «انتخابات مجلسِ سال ۱۳۷۸ حدود ۳۸ میلیون نفر واجد شرایط رای دادن بودند که ۲۶ میلیون نفر در انتخابات شرکت کردند. ۲۴ سال بعد و در سال ۱۴۰۲، از مجموع ۶۱ میلیون واجد شرایط رأی دادن، ۲۵ میلیون نفر در انتخابات شرکت کردند که روزنامه‌ همشهری، آن را «سیلی بر دشمنان» تلقی می‌کند.

 راه یافتگان و بازماندگان از بهارستان

فارغ از موضوع  میزان مشارکت مردم در انتخابات، اعلام نتایج انتخابات مجلس یازدهم به صورت غیر رسمی نشان از بازگشت برخی از نمایندگان ادوار به صحن بهارستان دارد. علاءالدین بروجردی، یکی از همان چهره‌های شاخص پارلمانی است که حرف و حدیث درباره او کم نبود و حالا توانسته است از رقیب خود برای حضور دوباره در بهارستان، پیشی بگیرد. همچنین در حوزه انتخابیه گچساران و باشت غلامرضا تاجگردون با اختلاف از رقیب خود ساسان دلاویز پیشی گرفت و در این حوزه اکثریت را به خود اختصاص داد. مهرداد لاهوتی، نماینده ادوار مجلس نیز از دیگر چهره‌هایی است که تاکنون توانسته است با پیشتازی بر رقبای خود، کرسی نمایندگی مجلس را از آن خود کند. در مقابل راه‌یافتگان اما برخی چهره ها نیز بودند که از راهیابی به خانه ملت بازماندند. در همین باره  محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت قبل و از یاران شناخته شده روحانی در رشت به‌رغم حمایت‌ علی لاریجانی نتوانست آرای مردمی را به خود اختصاص دهد. محمدرضا باهنر و محمدرضا پورابراهیمی نمایندگان شناخته شده مجلس در کرمان هم این بار نتوانستند نظر مردم این استان را به خود جلب کنند و مغلوب شدند. حسن نوروزی نیز ناکام بود و به جای او حسن قشقاوی در حوزه رباط‎‌کریم و بهارستان راهی بهارستان شد. علی اصغر عنابستانی  که نامش با سیلی زدن به یک سرباز راهنمایی و رانندگی و نحوه رفتارش با این مامور، بر سر زبان‌ها افتاده بود،  از راهیابی مجدد به مجلس بازماند. موضوعی که مورد توجه کاربران فضای مجازی قرار گرفت.

اگرچه تا لحظه تنظیم این خبر نتایج نهایی حوزه انتخابیه تهران مشخص نشده است اما  نتایج 30 نامزد اول تهران از شمارش ۳۵۰۱ شعبه از ۵۰۰۰ شعبه تا ساعت22:30 به این شرح است:

 ۱. سیدمحمود نبویان ۳۴۲۵۲۶  رای

۲.حمید رسائی ۲۸۵۸۵۱ رای

۳.امیرحسین ثابتی منفرد ۲۷۷۸۸۵ رای

۴. محمدباقر قالیباف ۲۵۹۹۳۰ رای

۵. رضا تقی پورانوری ۲۳۷۴۰۲ رای

۶. روح اله ایزدخواه ۲۳۳۶۸۵ رای

۷. منوچهر متکی ۲۳۱۰۱۰ رای

۸. مرتضی آقاطهرانی ۲۳۰۸۲۷ رای

۹. اسمعیل کوثری ۲۱۴۵۶۷ رای

۱۰. مهدی کوچک زاده ۲۱۱۹۷۰  رای

۱۱. سیدعلی یزدی خواه ۱۹۰۷۷۲ رای

۱۲ . مالک شریعتی نیاسر ۱۸۴۵۱۰ رای

۱۳ . علی خضریان ۱۸۴۴۷۹ رای

۱۴ . کامران غضنفری ۱۸۲۵۰۳ رای

۱۵ . احمد نادری ۱۷۳۵۳۹ رای

۱۶. ابراهیم عزیزی ۱۶۶۶۶۶ رای

۱۷. پیمان فلسفی ۱۵۹۸۹۵ رای

۱۸. سمیه رفیعی ۱۵۸۳۷۶ رای

۱۹. محمد سراج ۱۵۴۱۴۲ رای

۲۰ . ابوالقاسم جراره ۱۵۳۵۷۷ رای

۲۱. ابوالفضل ظهره وند ۱۵۱۵۸۷ رای

۲۲. حسین نجابت ۱۴۷۴۹۷ رای

۲۳. زینب قیصری ۱۴۵۲۶۳ رای

۲۴. عبدالحسین روح الامینی نجف آبادی  ۱۴۴۷۴۶ رای

۲۵. ریحانه اخلاقی ۱۴۲۴۸۴ رای

۲۶. زهره سادات لاجوردی ۱۳۹۳۸۶ رای

۲۷. علیرضا سلیمی ۱۳۴۱۵۳ رای

۲۸ . صالح اسکندری ۱۳۲۷۸۷ رای

۲۹ . زهره طبیب زاده نوری ۱۳۱۶۴۷ رای

۳۰. سیدمرتضی محمودی ۱۲۹۴۴۷ رای

رئیس ستاد انتخابات استان تهران با بیان این‌که «در حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس همچنان باید منتظر باشیم؛ چراکه هنوز شمارش آرا ادامه دارد و ممکن است تا فردا (امروز)نیز به طول بی‌ا‌نجامد» از احتمال کشیده شدن انتخابات مجلس در این حوزه انتخابیه به دور دوم خبر داد.

 به نظر نتایج اولیه انتخابات در تهران نشان می‌دهد که اقبال به ترکیبی از چهره‌های مشهور و افرادی که در فهرست‌های مختلف نام شان بیشتر تکرار شده و همچنین ترکیبی از لیست های مشهور و البته با اقبال کمی بیشتر به لیست‌های با گفتمان سیاسی که صراحت بیشتری در بیان موضوعات مختلف اجتماعی، سیاسی و فرهنگی داشته و همچنین تمرکز بیشتری بر نفی لیست‌های داخل گفتمانی داشتند، مجموع 30 نفر اول پایتخت را شکل می‌دهند. به عنوان نمونه منوچهر متکی که سرلیست ترکیبی بوده که هیچ کدام تاکنون رای قابل توجهی نداشته‌اند ولی خودش در بین افرادی است که رای بالای در تهران کسب کرده یعنی علاوه بر این که از مزایای قرار گرفتن در یک فهرست مورد اقبال، بهره برده ولی به این معنا هم است که گرایش بخشی از مردم شرکت کننده در این انتخابات به چهره‌های مشهور قابل توجه بوده و به هر دلیلی در نزد رای دهندگان مورد اعتماد بیشتر و به نوعی به علت داشتن سابقه و تجربه، کارآمدتر متصور شدند. در اقبال به چهره‌ها، نباید از این نکته غفلت کرد که مردم به افراد انقلابی‌تر رای دادند و فردی مثل علی مطهری که چهره معروفی محسوب می‌شود در 60 نفر اول تهران هم نیست. ضمن این که ترکیب آرا نشان می‌دهد که اکثریت مردم شرکت کننده در این انتخابات  ترجیح دادند که به ترکیبی از لیست‌ها رای بدهند و معنی مثبت این اقدام این است که مردم دغدغه انتخاب اصلح را داشتند. البته در ترکیبی رای دادن، برخی لیست‌ها بیشتر مورد توجه قرار گرفته که نشان می‌دهد بخش قابل توجهی از مردم نیز به صورت جریانی و گفتمانی رای دادند و در این رای دادن، نه گفتن به کلیت برخی لیست‌های سنتی درون گفتمانی و همچنین اقبال به برخی گفتمان های سیاسی که صراحت بیشتری در موضوعات چالشی سیاسی و اجتماعی داشتند، بیشتر بوده است. با همه این‌ها هیچ لیستی هم نتوانسته اکثریت مطلق رای دهندگان را به دست بیاورد. بنابراین می‌توان گفت ترکیبی از چهره‌های مشهور با گلچینی از کاندیداهای تکرار شده در لیست‌ها و افراد و لیستی که در نظر مردم، اصلح‌ (صراحت بیشتر در موضوعات چالشی و داغ سیاسی همانند فساد، قبیله‌گرایی، تحول خواهی و...) متصور شدند، برای رای دادن ترجیح داده شده است. طبق مولفه‌های گفته شده به نوعی چارچوب مکانیسم رای اکثریت این بار در تهران بوده است. افزون بر این، از لیست نزدیک به  اعتدال و اصولگراهای میانه رو که چند روز مانده به انتخابات منتشر شد  45 نفر به مجلس راه یافته یا به مرحله دوم رقابت ها رفته اند.

تهران به دور دوم می رود؟

 در این میان اما میزان مشارکت مردم تهران در کنار آرای اعلامی نامزدهای انتخابایت نشان می دهد که انتخابات به دور دوم کشیده خواهد. موضوعی که یاسر جبرائیلی فعال سیاسی در توئیتی به آن اشاره کرد و نوشت: «در تهران ۱۸۱۳۰۷۳ نفر رای داده‌اند. طبق قانون هر داوطلب باید حداقل ۲۰ درصد آرای ماخوذه صحیح را برای ورود به مجلس کسب کند. با توجه به آماری که تاکنون از تعداد آرا منتشر شده، به احتمال بسیار بالا، قریب به اتفاق نمایندگان تهران در دور دوم تعیین تکلیف خواهند شد.» اگر این پیش بینی درست باشد نشان می دهد که آرای بسیاری از مردم سفید یا باطله به صندوق رای ریخته شده است. در همین راستا باید گفت که در انتخابات مجلس شورای اسلامی فرد منتخب در مرحله اول انتخابات باید حداقل ۲۰ درصد از کل آرا را کسب کند و انتخاب در مرحله دوم و همچنین انتخابات میان‌دوره‌ای با کسب اکثریت نسبی به هر میزان است.همچنین بر اساس ماده ۹ این قانون،‌ چنان‌چه در مرحله اول برای یک یا چندنفر از داوطلبان حداقل یک‌پنجم آرا حاصل نشود، انتخابات دو مرحله‌ای خواهد شد. بدین معنی که از بین نامزدهایی که حداقل یک پنجم آرا را در مرحله اول به دست نیاورده‌اند، فقط به تعداد دو برابر نمایندگان مورد نیاز از بین کسانی که بیشترین آرا را در مرحله اول داشته‌اند، در انتخابات مرحله دوم شرکت می‌کنند و در صورتی‌که تعداد نامزدهای باقی‌مانده، کمتر از دو برابر باشد، تمام آنان در مرحله دوم انتخابات شرکت خواهند کرد.

نتایج انتخابات خبرگان در تهران

همه لیست جامعه مدرسین نیز در انتخابات خبرگان تهران رأی آورد که عبارتند از:

محسن قمی     ۸۳۶۷۰۶

علیرضا اعرافی ۸۳۲۱۴۴

حسینعلی سعدی  ۷۴۵۰۵۴

محمدعلی موحدی    ۷۳۷۱۸۹

 محمود رجبی  ۷۰۵۰۷۴

علی مؤمن پور ۷۰۳۶۴۹

 غلامعلی صفائی  ۷۰۰۱۱۰

سیدمحمدعلی موسوی    ۶۷۳۶۰۶

قربانعلی دری نجف آبادی     ۶۶۱۴۴۹

غلامعلی نعیم آبادی    ۶۶۱۳۴۷

محمود محمدی عراقی    ۶۶۰۸۶۱

غلامرضا مصباحی مقدم     ۶۵۳۱۷۸

عبدالجواد ابراهیمی فر     ۶۴۱۹۶۲

احمد دانش زاده مؤمن   ۶۲۲۸۶۵

سعید صلح میرزائی     ۵۸۸۹۰۶

محمدرضا ناصری کوچه بیوک     ۵۷۶۴۰۹

محسن اسماعیلی و مصطفی پورمحمدی از چهره های شاخصی هستند که از راهیابی به مجلس خبرگان در تهران بازماندند.

آملی لاریجانی هم رأی نیاورد!

 نتایج خبرگان رهبری در برخی حوزه های انتخابیه دیگر نیز  قابل توجه بود. بی تردید رای نیاوردن آیت ا...آملی لاریجانی رئیس کنونی تشخیص مصلحت نظام پرسروصداترین خبری بود که در جریان انتخابات خبرگان رهبری در رسانه ها منتشر شد. در انتخابات مجلس خبرگان رهبری، مازندرانی ها از بین پنج نامزد به ترتیب آیت‌ا.. محمدباقر محمدی لایینی، آیت‌ا... علی معلمی، آیت‌ا... سید رحیم توکل و آیت‌ا... سید صادق پیشنمازی را به عنوان نمایندگان خود در ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری انتخاب کردند و آیت‌ا...صادق لاریجانی آملی از حضور مجدد در مجلس خبرگان باز ماند.

 رکورد رئیسی با رأی ۸۲.۵۷ درصدی 

در همین راستا و درمیان نتایج منتشر شده در روز گذشته، رأی ۸۲.۵۷ درصدی مردم خراسان جنوبی به رئیسی رکورد جدیدی را ثبت کرد. رئیسی با ثبت نصابی جدید از نظر درصد آرای شرکت‌کنندگان در انتخابات، برای سومین بار به عنوان نماینده مردم استان خراسان جنوبی به مجلس خبرگان راه یافت. بر اساس اعلام وزارت کشور از میان آرای ماخوذه در حوزه انتخابیه خراسان جنوبی، آیت‌ا... رئیسی با کسب ۸2.5۷ درصد آرای صحیح ماخوذه، نماینده مردم این استان در مجلس خبرگان رهبری شد. با وجود گمانه‌زنی‌های قبلی درباره رأی بالای رئیسی، کسب این میزان از آرا که نشان‌دهنده رشد ۸ درصدی آرای وی در مقایسه با انتخابات دور قبلی مجلس خبرگان رهبری است، از موارد قابل توجه در این انتخابات است. آل هاشم، امام جمعه تبریز نیز رکورد آرای تمام دوره های پیشین آذربایجان شرقی را شکست. او با ۸۳۴ هزار و ۱۰۸ رای، بیشترین رای ادوار خبرگان در آذربایجان‌شرقی را از آن خود کرد.

خراسان

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها