در دیدار با وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان؛

امیرعبداللهیان: صفحه جدیدی در روابط ایران و جمهوری‌آذربایجان گشوده شده است

کد خبر: 1278838

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دیدار با وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان گفت: صفحه جدیدی در روابط ایران و جمهوری آذربایجان گشوده شده که برای دو ملت امید بخش است و فرصت‌های زیادی پیش روی دو کشور برای همکاری‌های مفید متقابل وجود دارد.

امیرعبداللهیان: صفحه جدیدی در روابط ایران و جمهوری‌آذربایجان گشوده شده است

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دیدار با وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان گفت: صفحه جدیدی در روابط ایران و جمهوری آذربایجان گشوده شده که برای دو ملت امید بخش است و فرصت‌های زیادی پیش روی دو کشور برای همکاری‌های مفید متقابل وجود دارد.

 دیدار حسین امیرعبداللهیان و جیحون بایرامف عصر سه شنبه در حاشیه نشست فوق العاده سازمان همکاری اسلامی در جده با موضوع غزه انجام شد.

امیرعبداللهیان در این دیدار با ابراز خرسندی از دیدار با همتای آذربایجانی گفت: جمهوری آذربایجان در سیاست همسایگی ایران از جایگاه مهمی برخوردار است و دو ملت فراتر از پیوندهای همسایگی و تاریخی، دارای پیوندهای خویشاوندی هستند.

وزیر امور خارجه با تبریک مجدد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سراسر سرزمین های جمهوری آذربایجان، از روند توسعه روابط دوجانبه ابراز رضایت کرد.

وی گفت: خوشبختانه صفحه جدیدی در روابط دو کشور باز شده که برای دو ملت امید بخش است و فرصت‌های زیادی پیش روی دو کشور برای همکاری‌های مفید متقابل وجود دارد.

امیرعبداللهیان با تاکید بر سیاست کشورمان برای توسعه روابط با جمهوری آذربایجان در تمام زمینه‌ها، آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای میزبانی اجلاس آتی کمیسیون مشترک دو کشور در تهران را در تاریخ مورد توافق اعلام داشت.

وی ابراز خرسندی کرد که در چارچوب توافق دو رئیس جمهور، همکاری ها در زمینه های مورد توافق بخوبی پیش می رود.

وزیر امور خارجه همچنین بر اهمیت تلاش و اقدام‌ مشترک برای فعالتر کردن ساختارهای چندجانبه منطقه ای در مسیر منافع مشترک کشورهای منطقه تاکید نمود.

جیحون بایرامف وزیر خارجه آذربایجان نیز ضمن ابراز خرسندی از این دیدار، مشورتهای مستمر دوجانبه با همتای ایرانی را مفید و سازنده توصیف کرد.

وی ضمن تقدیر و تشکر از تبریک رئیس جمهور و وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص انتخابات‌ ریاست جمهوری کشورش گفت: سیاست کشورش داشتن روابط ممتاز با همسایگان است و در این‌ میان ایران از جایگاه ویژه ای برخوردار است و آذربایجان مصمم به توسعه روابط با ایران است.

جیحون بایرامف با اشاره به پیشرفت اجرای برخی پروژه های مشترک، اظهار امیدواری کرد این پروژه ها در چارچوب زمانبندی انجام شده در سریعترین زمان ممکن اجرا و افتتاح شوند.

وی همچنین با اشاره به اهمیت همکاری های حمل و نقلی و ترانزیتی دو کشور، بر آمادگی آذربایجان برای تقویت همکاری ها در کریدور ترانزیتی شمال جنوب تاکید کرد.

وزیر خارجه جمهوری آذربایجان با اظهار خرسندی از روند کار کمیسیون‌ مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور و تاکید بر نقش آن در توسعه روابط دوجانبه، اظهار امیدواری کرد که اجلاس آتی با موفقیت در تهران برگزار شود.

طرفین در خصوص موضوعات مختلف دوجانبه، منطقه ای و مسئله فلسطین گفت وگو و تبادل نظر کردند.

وزیر امورخارجه کشورمان روز سه شنبه ۱۵ اسفند ماه برای حضور در نشست وزرای خارجه سازمان همکاری کشورهای اسلامی درباره غزه با بدرقه عبدالله بن سعود العنزی سفیر عربستان در ایران عازم جده شد.

سازمان همکاری اسلامی نشست اضطراری وزرای خارجه کشورهای اسلامی را در روز سه‌شنبه ۱۵ اسفند در شهر جده برای بررسی اوضاع غزه برگزار کرده است.

سازمان همکاری اسلامی ۵۷ عضو دارد و دبیرخانه آن در جده مستقر است.

دبیر کل سازمان همکاری اسلامی و یک تیم حقوقی در تاریخ ۲۶ فوریه (۷ اسفند) در دادگاه بین‌المللی لاهه به نام این سازمان اظهارنامه‌ای شفاهی که در آن به جنایات رژیم اسرائیل علیه مردم فلسطین به ویژه در نوار غزه پرداخته شد، ارائه کردند.

سازمان همکاری‌های اسلامی در بیانیه‌ای اعلام کرد: دبیرخانه این سازمان در کنار رصدخانه رسانه‌ای که راه اندازی شده و کار خود را برای رصد جنایات رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان و انتشار آن در رسانه‌های مختلف آغاز کرده است، در حال ایجاد یک دیده‌بان حقوقی برای مستندسازی جنایات رژیم اسرائیل است.

سازمان همکاری اسلامی پیشتر نیز به منظور بررسی تحولات وضعیت غزه در ۱۸ اکتبر ۲۰۲۳ ( ۲۶ مهر) نشست فوق‌العاده کمیته اجرایی خود را در سطح وزرای خارجه کشورهای عضو این سازمان در جده عربستان برگزار کرده بود.

رژیم اسرائیل از هفتم اکتبر (۱۵ مهر) جنگی ویرانگر علیه ساکنان نوار غزه به راه انداخته است که علاوه بر بروز یک فاجعه انسانی بی‌سابقه و تخریب گسترده زیرساخت‌ها، ده‌ها هزار فلسطینی که بیشتر آنها کودک و زن هستند شهید شدند. این جنایات موجب شد تا مقامات تل آویو به اتهام «نسل‌کشی» به دیوان بین‌المللی دادگستری معرفی شوند./ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها