ماجرای دروغ آرای باطله ۵۰ درصدی تهران چه بود؟

کد خبر: 1278904

در روز‌های شمارش آرا برخی روزنامه‌نگاران مدعی شده بودند آرای باطله تهران از ۴۰‌درصد گذشته و نفر دوم مجلس در حوزه انتخابیه تهران شده است، اما حالا اخبار رسمی نشان می‌دهد آرای باطله تهران زیر ۱۵‌درصد است.

ماجرای دروغ آرای باطله ۵۰ درصدی تهران چه بود؟

به گزارش مشرق، پس از برگزاری انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره خبرگان رهبری، شمارش آرای مأخوذه از صندوق‌های رأی آغاز شد. در حالی که جبهه دشمن تلاش می‌کرد تا روز انتخابات پروژه تحریم را تقویت کند، به یک‌باره، اظهارنظر برخی روزنامه‌نگاران و فعالان مجازی، عملیات‌روانی تازه‌ای را در شبکه‌های اجتماعی علیه انتخابات ایجاد کرد. با شروع شمارش آرای صندوق‌های رأی، برخی روزنامه‌نگاران آمار‌هایی تحت عنوان «غیررسمی» در شبکه‌های اجتماعی خود منتشر کردند که مهم‌ترین موضوع آن، آمار آرای باطله، به خصوص در حوزه انتخابیه تهران بود. در این راستا آمار عجیبی مبنی بر اینکه ۵۰‌درصد آرای به صندوق انداخته‌شده در تهران، باطله بودند، مطرح شد. این آمار در واقع پس از شمارش صندوق‌های حاشیه تهران به دست آمده بود و هنوز صندوق‌های اصلی و پرتعداد تخلیه نشده بود. روزنامه‌نگاران این آمار را عجولانه در فضای رسانه‌ای کشور منتشر کردند که موجب راه‌اندازی حجم وسیعی از هجمه‌ها، کنایه‌ها و تحلیل‌های نگران‌کننده علیه انتخابات شد. بسیاری از فعالان مجازی اصلاح‌طلب با انتشار این آمار نادرست، مدعی شده بودند آرای باطله «۴۰‌درصدی تهران» نشانه رأی اعتراضی مردم به ردصلاحیت حسن روحانی در انتخابات است. حسن روحانی یک روز قبل از انتخابات، مردم را به شرکت در انتخابات، اما انداختن رأی اعتراضی در صندوق‌ها سفارش کرده بود. رسانه‌های ضدانقلاب بیش از جریانات سیاسی دیگر، از این ادعا‌ها استفاده و علیه انتخابات و مشروعیت نظام جمهوری اسلامی گزارش منتشر کردند. معاندان که پروژه تحریم انتخابات را شکست‌خورده می‌دیدند، عملیات روانی بعدی خود را بر آرای باطله ۴۰‌درصدی در تهران و دیگر حوزه‌های انتخابیه متمرکز کردند.

شبکه تروریستی اینترنشنال با استناد به ادعا‌های عجولانه برخی خبرنگاران درباره آرای باطله تهران، از این آمار ذوق‌زده شده و با حساب‌وکتاب این آمار ناقص و غیردقیق، به مشروعیت نظام و انتخابات حمله کرده است. اما یک روز بعد، با شمارش آرای اغلب صندوق‌های حوزه انتخابیه تهران مشخص شد که این آمار نادرست بوده و آرای باطله استان تهران زیر ۱۵‌درصد را ثبت کرده است. وزیر کشور هم به طور رسمی روز دوشنبه ۱۴ اسفند اعلام کرد میزان مشارکت در انتخابات مجلس، ۴۱‌درصد و آرای سفید در کل کشور ۵‌درصد بوده است، این در حالی است که جمع زیادی از فعالان رسانه‌ای اصلاح‌طلب و معاند اصرار دارند مشارکت در انتخابات دوره دوازدهم مجلس از دوره قبلی کمتر و آرای باطله نیز از آرای صحیح مأخوذه بیشتر بوده است، البته برخی خبرنگاران پس از اینکه متوجه اشتباه خود شدند در شبکه‌های اجتماعی خود، آمار اصلی و دقیق را منتشر کردند.

روزنامه جوان

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها