اولین پرسش رهبر انقلاب در جلسه آسیب‌های اجتماعی چه بود؟

کد خبر: 1279229

وزیر کشور احمد وحیدی در رویداد «نهضت تعالی خانواده» گفت خانواده و حل مشکلات موجود بر سر راه خانواده‌ها و مقابله با طلاق از دغدغه‌های مهم مقام معظم رهبری است.#زندگی #نهضت_تعالی_خانواده #وزیر_کشور #طلاق #ازدواج #رهبر_انقلاب #حضرت_آیت_الله_خامنه‌ای

اولین پرسش رهبر انقلاب در جلسه آسیب‌های اجتماعی چه بود؟

نخستین هم‌اندیشی نوآورانه تخصصی مردمی، با هدف تقویت جریان تحول و تعالی خانواده «نهضت تعالی خانواده» با حضور وزیر کشور احمد وحیدی، معاون وزیر و رئیس سازمان امور اجتماعی کشور محمد عباسی و رئیس کارگروه کنترل و کاهش طلاق سازمان امور اجتماعی وزارت کشور میثم نعمتی در سالن پیامبر اعظم (ص) وزارت کشور برگزار شد.طلاق دغدغه مهمی برای مقام معظم رهبری استوزیر کشور احمد وحیدی ضمن ابراز علاقه برای شنیدن تجربیات حاضران در جلسه گفت: موضوع خانواده و البته معضلی به نام طلاق بسیار جدی است. مسأله طلاق فقط خودش نیست که مشکلات بسیاری برای جامعه ایجاد می‌کند، بلکه پیامدهای متعدد آن و پایشیدگی‌های بسیاری در پی دارد. راه حل اصلی در ترویج و توسعه ازدواج و مقابله با طلاق است.وی ادامه داد: مهم‌ترین بحث ما باید پیدا کردن الگوهای خوب و موفق در ازدواج باشد. در مواجهه با طلاق هم باید ریشه‌ها را پیدا کرد. همچنین می‌توانیم مدیریت دانش داشته باشیم و نتیجه را به برنامه‌ای مدون، منطبق با مناطق و مدیریت‌ها تبدیل کنیم. وزیر کشور اظهار داشت: باید به نکاتی مانندن تفاوت بین اقوام و مناطق، روستا و شهر، طبقات مختلف اجتماعی؛ فقیر و متوسط و غنی توجه کرد. این‌ها به مخاطب‌شناسی ما کمک می‌کند. ما باید بدانیم که قبل از طلاق، در حین طلاق و پس از آن چه باید بکنیم. البته تقسیم‌بندی کار در زمان‌های مختلف را داشته باشیم تا قدم به قدم پیش برویم. پرسش‌های بسیاری برای مقابله با هر مورد طلاق وجود دارد که با یافتن پاسخ این پرسش‌ها، کار به درستی پیش می‌رود.

وی گفت: برگزاری این برنامه فرصت بسیار مغتنمی است، 60 نفر از افراد مجرب که در میدان با مسائل و مشکلات خانواده مواجه بوده‌اید در اینجا هستند. در یکی از جلساتی که با موضوع آسیب‌های اجتماعی در خدمت مقام معظم رهبری بودیم، اولین پرسشِ ایشان درباره مسئله طلاق بود. ایشان فرمایش کرده‌اند که: «آسیب‌های اجتماعی مهم‌ترین خطر نظام است».ضرورت اقدام حکمرانی کشور برای مسأله طلاق رئیس سازمان امور اجتماعی کشور محمد عباسی در این نشست به حضور گروه‌های مردمی در این هم‌اندیشی اشاره کرد و گفت: علت این خیزش، خطری است که در مسأله خانواده وجود دارد. تصور نمی‌رفت در جامعهی خانواده‌محور و دین‌دار ایران شاهد حجم بالایی از مسائل و معضلات خانواده باشیم؛ همین مسأله موجب تذکر رهبر انقلاب شده است.وی با تأکید بر اینکه برخی از ابتلائات اجتماعی بیش از حدِ عادی زیاد شده که خطرناک است، افزود: رهبر انقلاب برخی این آسیب‌ها که طلاق و اعتیاد و مفاسد اخلاقی در رأس آن هست را بسیار آسیب‌زا دانستند، چرا که زمینه دیگر مشکلات را درپیش دارند.عباسی مشکلات خانواده را در بهره‌برداری‌های اجتماعی و اقتصادی تأثیرگذار دانست و بیان داشت: در تاریخ بشریت و در اسلام توصیه به زندگی خانوادگی شده است، اما با تمام این توصیه‌ها برخی اوقات زندگی پایدار نمی‌ماند. اما اگر این موضوع از یک حد بگذرد و زندگی غیرخانودگی به‌ابتلای اجتماعی رایج تبدیل و نظام‌مسأله رایج شکل بگیرد، باید برای آن فکری کرد.

وی جریان جدایی و نقصان از خانواده را یکی از نظام‌مسائل‌های ایران اسلامی با تمام ارزش‌ها و آرمان‌های موجود معرفی کرد و ادامه داد: یکی از دلایلی که در این هم‌اندیشی و جریان تحول و تعالی خانواده «نهضت تعالی خانواده» حضور به‌ هم رسانده‌ایم، ضرورت اقدام حکمرانی کشور برای مسئله طلاق و خانواده است.رئیس سازمان امور اجتماعی کشور ابراز داشت: اگر در این مسیر به این نتیجه برسیم که معیشت و فقر دلیل افزایش طلاق است باید اقدام موثر کرد، هر چند مسأله‌ مهم این موضوع سبک زندگی و نظام فکری است که معیشت و مسکن و خیلی از موضوعات دیگر می‌توانند از علل شدت بخش کار باشند. دستگاه‌ها به علل مختلف توان جلوگیری و مقابله با این مسأله نظام اجتماعی را ندارند که به مدل مردمی توسل شده و نسخه ما در این مسأله مردمی است.عباسی اهتمام صاحب‌نظران مردمی در موضوع خانواده را حیاتی دانست و گفت: نظام مشاوره در فرایند ازدواج و طلاق نقش مهمی دارد؛ در این مسأله نیازمند تجویز نسخه اسلامی هستیم، در حالی که نظام مشاوره گاهی در این مسیر مشکل‌زا بوده که باید به تعبیر رهبر انقلاب با نگاهی جهادی اقدام کرد و به آن پرداخت.وی افزود: مسأله طلاق فراگیری دارد و ما قصد داریم این مشکل را در سطح ایران دنبال کنیم. البته این مشکل در یک سال حل نمی‌شود، اما باید بفهمیم این روند درحال کم شدن است. باید نسخه هم‌افرا و تعاونی در مسیر صیانت از خانواده داشت و در این کارگروه باید این هم‌افرایی ایجاد شود. در این‌باره از گسیخته‌کاری باید پرهیز کرد و باید با نسخه دفاع مقدس را تکرار کرد لذا برای این کار باید دیگران را برای ورود به کار تشویق کنیم.

آمار طلاق در ادارات دولتی فاجعه بار است در ادامه این نشست، رئیس کارگروه کنترل و کاهش طلاق سازمان امور اجتماعی وزارت کشور میثم نعمتی اظهار داشت: خوشبختانه در دولت مردمی اراده‌ای وجود دارد تا مسأله کاهش طلاق و صیانت از خانواده در کشور به کنشگران مردمی سپرده شود. قبل از این دوره ما کمتر به این ظرفیت‌ها دسترسی داشتیم، اما امروز این فرصت را داریم که با دستگاه‌های ملی بنشینیم و درخصوص کارها صحبت کنیم.وی گفت: از یک سال و نیم پیش یک دسته‌بندی انجام دادیم و چهار موضوع اصلی را در حوزه طلاق و کاهش جمعیت احصا شد؛ متأسفانه تاکنون کسی دلایلی طلاق را منطقه‌ای احصا نکرده که مثلاً در سطح کشور اگر پنج اقلیم فرهنگی وجود دارد، وضعیت در هر کدام این مناطق و دلائل طلاق چیست و چگونه می‌توان با این عارضه جنگید. نعمتی به امار طلاق در ادارات دولتی پرداخت و با بیان اینکه این آمار فاجعه‌بار است، افزود: طبق آمار در ادارات مسأله طلاق جدی وجود دارد و از طرفی مجموعه دولت اهتمام به ورود مجموعه‌های مردمی برای رفع این مشکل دارند. وی ادامه داد: در کمیته‌های که در این کارگروه وجود دارد و با همکاری گروه‌های مردمی سند مقدماتی مرتبط با صیانت پیش از ازدواج؛ پس از ازدواج که مربوط به تحکیم خانواده است و کمیته در مسیر طلاق را ایجاد خواهیم کرد.

رئیس کارگروه کنترل و کاهش طلاق سازمان امور اجتماعی وزارت کشور از برگزاری دوره‌های توانمندسازی برای کنشگران خانواده خبرداد و گفت: کنشگران خانواده در سطح محلات تقویت و توانمند می‌شوند تا در هر محله سفیری که پیگیر مسایل خانواده‌ها در سطح اقوام و محله باشد، داشته باشیم.نعمتی با بیان موارد زیادی از زوجینی با سابقه زندگی مشترک ۲۰ اکنون در مسیر طلاق قرار دارند، گفت: باید صیانت از خانواده برای افراد مختلف وجود داشته باشد، چرا که شاهد خانواده‌هایی هستیم که بعد از دو دهه زندگی مشترک امروز به دنبال طلاق هستتند، لذا باید طلاق‌های ۱۰، ۱۵ و ۲۰ سال آینده را مدیریت کنیم. وی افزود: طرح هدا یکی از اقداماتی است که برای تشکیل و تحکیم خانواده در استان تهران برای دانش‌آموزان دختر آغاز شده است و برای هر دختر سال دومی چهار رویداد نظر گرفته شده تا گام به گام این افراد عضو باشگاه هدا شوند.رئیس کارگروه کنترل و کاهش طلاق سازمان امور اجتماعی وزارت کشور انسان‌رسانه‌ها را از چالش‌های پیش‌و روی خانواده‌ها دانست و گفت: از چالش‌های جدی که ما با آن مواجه هستیم انسان رسانه‌هایی هستند که نسبت به موضوع خانواده واکنش منفی دارند که سبک زندگی غربی را تبلیغ می‌کنند و ما در این مسیر نیازمند تولید محتوای فرهنگی و هنری هستیم و به خاطرهمین در مسیر تولید کلیپ‌های مختلفی هستیم./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها