تحقق ارکان چهارگانه انتخابات؟

کد خبر: 1279586

انتخابات این دوره مجلس آن‌قدر مهم بود که رهبر انقلاب زودتر از سال‌هایی که در آن انتخابات برگزار شده بود، توصیه‌های خود را پیشاپیش مطرح کردند. چهار راهبرد امنیت، سلامت، مشارکت و رقابت از طرف ایشان برای انتخابات مطرح شد و اینک زمان بررسی میزان تحقق این راهبردهاست.

تحقق ارکان چهارگانه انتخابات؟

انتخابات این دوره مجلس آن‌قدر مهم بود که رهبر انقلاب زودتر از سال‌هایی که در آن انتخابات برگزار شده بود، توصیه‌های خود را پیشاپیش مطرح کردند. چهار راهبرد امنیت، سلامت، مشارکت و رقابت از طرف ایشان برای انتخابات مطرح شد و اینک زمان بررسی میزان تحقق این راهبردهاست.

 1-امنیت انتخابات: دستگیری ده‌ها تروریست و کشف مقادیر کم سابقه اسلحه قاچاق و مواد منفجره در طول ماه‌های پس از شکست جریان «زن زندگی آزادی» دو علامت مهمی است که می‌گوید، اصرار به ناامنی در محیط داخلی ایران، دستور ویژه سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای متخاصم بوده است. مهم‌ترین هدف‌گذاری های راهبرد «ایجاد ناامنی در ایران به هرقیمت و طریقی»در شش ماه دوم سال ویژه برای انتخابات و با هدف ایجاد حس ناامنی در رای دهندگان برای کاهش مشارکت و خلق حادثه ضد امنیتی بزرگ در روز انتخابات بود. انتخابات 11 اسفند در چنین شرایطی برگزار شد و بدیهی است که برقراری امنیت کامل انتخابات در تمام نقاط ایران، حاصل تدابیر و تلاش‌های کم نظیر امنیتی بوده است.

2- سلامت انتخابات: این دوره قوانین جدید تصویب شده همانند اعلام حساب بانکی برای فعالیت اقتصادی انتخابات از سوی داوطلبان، سلامت انتخابات در ایران را بیش از گذشته تضمین کرد. بر این اساس هزینه محل ستاد انتخابات، حمل ونقل ، برپایی تجمع عمومی ، تبلیغات مجاز و حق الزحمه عوامل اجرایی و کارشناسی ستادها که پرداخت شده و دارای سند شد و کلیه فرایندهای تبلیغاتی یک نامزد در یک جا تجمیع شد و تا ۲۰ روز پس از پایان انتخابات و ثبت تایید آن از سوی نامزد مربوطه قابل رصد است. ضمن این‌که با اعلام نتایج انتخابات در برخی نقاط و رای نیاوردن یا کاهش آرای چهره‌های نام آشنا، با نفوذ سیاسی و صاحب مقام در کشور، از شهرهای مختلف تا تهران و برعکس آن رای آوردن چهره‌های گمنام یا کمتر شناخته شده سیاسی، نشان داد که سلامت کلی انتخابات در ایران تا چه میزان غیر قابل خدشه است. با وجود این، قوانین جدید برای سلامت انتخابات آغاز یک راه است و می تواند روز به روز به سلامت بیشتر و مطلوب انتخابات و به خصوص در ایام تبلیغات انتخاباتی کمک کند و باید روز به روز فرایند نظارت را بیشتر تقویت کرد.

3- مشارکت: حضور 25 میلیونی در انتخابات اخیر در شرایطی که بزرگ‌ترین کمپین تحریم انتخابات با صد‌ها پروژه ضدامنیتی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی پشتیبانی می شد، در نوع خود بی نظیر بوده است. در حالی‌که پیش از این اتاق فکرهای غربی، انتخاباتی کم رمق در ایران را پیش بینی می‌کردند، حضور 25 میلیونی سبب شد که بسیاری به شکست بزرگ تحریم انتخابات در ایران اعتراف کنند.

4- رقابت: اصل رقابت انتخاباتی در برخی موارد می‌توانست بهتر باشد ولی در بسیاری از نقاط ایران در عمل اتفاق افتاد، توزیع آمار آرای کاندیداها در بسیاری از شهرها نزدیک به هم و تجمعات پرشور انتخاباتی در شهرها قابل توجه بود و در بسیاری از نقاط رقابت های سنگینی صورت گرفت که نشان داد سلیقه های مختلفی در انتخابات حضور دارند. حتی در تهران رقابت بین لیست ها خیلی فشرده بود و تقریبا همه 70 نفر اول رای در پایتخت، نامشان در لیست های معروف انتخابات دیده می‌شود.

خراسان

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها