«فردا نیوز» گزارش می‌دهد

پیام پنهان سه شنبه بزرگ برای جمهوریخواهان

کد خبر: 1279618

ترامپ توانست در رقابت درون حزبی تعیین کننده موسوم به "سه شنبه بزرگ"بر رقیب خود نیکی هیلی غلبه پیدا کند و عملا به عنوان نامزد نهایی جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری سال 2024 معرفی شود.

پیام پنهان سه شنبه بزرگ برای جمهوریخواهان

گروه بین‌الملل سایت فردا - حنیف غفاری: سرانجام همان گونه که پیش بینی می شد، ترامپ توانست در رقابت درون حزبی تعیین کننده موسوم به "سه شنبه بزرگ"بر رقیب خود نیکی هیلی غلبه پیدا کند و عملا  به عنوان نامزد نهایی جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری سال 2024 معرفی شود. این واقعه در حالی رخ داده که از ابتدا نیز نظرسنجی ها، شانسی برای هیلی برای رقابت با ترامپ قائل نبودند. ترامپ در هر 15 ایالتی که روز سه شنبه بزرگ در آنها رقابت انتخاباتی برگزار شد، توانست با اختلافی قاطع بر هیلی غلبه پیدا کند. البته در این میان رئیس جمهور سابق آمریکا دو نگرانی عمده دارد که نمی توان به سادگی ازکنار آن گذشت! 

نخستین نگرانی ترامپ، مربوط به نتایج انتخابات روز سه شنبه بزرگ در ایالت آریزوناست. جایی که 76 درصد از جمهوریخواهان آرای خود را به سود وی به گردش در آوردند و تقریبا یک چهارم آنها از انتخاب رئیس جمهور سابق و جنجالی آمریکا سر باز زدند. در جریان رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری سال 2020، جمهوریخواهان ناراضی از ترامپ نقش عمده ای در رقم خوردن شکست وی از بایدن ایفا کردند. همین برتری سبب شد تا رئیس جمهور کنونی آمریکا ( جوبایدن) به یک پیروزی بادآورده در آریزونا دست پیدا کنند. آریزونا به صورت سنتی ایالتی قرمز ( جمهوریخواه) است اما در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 این روند تغییرکرد.حتی در انتخابات میاندوره ای کنگره در سال 2022 میلادی نیز جمهوریخواهان آریزونا همان مدل رای دهی سال 2020 را تکرار کرده و به سناتوری دموکرات رای دادند.تنها دلیل این رویکرد، حمایت ترامپ از نامزد انتخابات سنا در آریزونا بود. اکنون بار دیگر مشخص شده که برتری ترامپ در آریزونا در رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری آتی نیز شکننده است و تحت تاثیر گردش آرای جمهوریخواهان سنتی می تواند از بین برود. این بدترین خبر ممکن برای جمهوریخواهان است زیرا از دست رفتن پیروزی در آریزونا برای ترامپ یک کابوس محسوب می شود .

دیگر ایالتی که ترامپ در جریان انتخابات سه شنبه بزرگ تا حدودی نسبت به نتایج آن نگران شده، تگزاس است. تگزاس با 38 رای و امتیاز الکترال دومین ایالت مهم انتخاباتی در آمریکا محسوب می شود. سابقه نداشته که در تگزاس یک دموکرات به پیروزی برسد اما در جریان رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری سال 2020، موقعیت رای جمهوریخواهان در این ایالت تا حدودی متزلزل شد. اختلاف میان ترامپ و بایدن در تگزاس به حدود 6 درصد رسید .موضوعی که نشان داد ترامپ از حاشیه امنیت مطلقی در این ایالت حساس برخوردار نیست. در رقابت موسوم به سه شنبه بزرگ نیز حدود یک چهارم از رای دهندگان در تگزاس از ترامپ حمایت نکردند. البته بعید است این حجم از آرا در رقابت نهایی نوامبر 2024 به سبد بایدن واریز شود اما امکان انتقال برخی از این آرا به سود دموکراتها وجود دارد. از این رو ترامپ طی ماههای باقیمانده تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر، تمرکز ویژه تری بر تگزاس خواهد داشت تا این ایالت، تبدیل به پاشنه آشیل وی در رقابت با جوبایدن و دموکراتها نشود. 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها