ظریف: دستکاری و تقطیع شده است

کد خبر: 1280866

وزیر سابق امور خارجه به درز فایل صوتی او علیه اصلاح‌طلبان واکنش نشان داد

ظریف: دستکاری و تقطیع شده است

انتشار فایل‌های صوتی محمدجواد ظریف، حالا فراتر از اتفاق و حادثه، به یک رویه تبدیل شده است. اردیبهشت‌ماه سال 1400 و در روزهای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری بود که شبکه تروریستی اینترنشنال اقدام به انتشار فایل 3 ساعته از گفت‌و‌گوی ظریف با سعید لیلاز کرد.

انتقاد از محور مقاومت، هجمه علیه سیاست‌های راهبردی جمهوری اسلامی در منطقه و حسادت به محبوبیت سپهبد شهید سلیمانی در جامعه ایرانی، محتوای فایل صحبت‌های وزیر امور خارجه حسن روحانی بود که اینترنشنال منتشر کرد. طبق تحلیل اغلب کارشناسان و تحلیلگران، انتشار فایل صوتی مذکور در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 اتفاقی نبود.

حالا کمتر از 3 سال بعد، فایل جدیدی از صحبت‌های ظریف درز پیدا کرده است. این‌بار نیز شبکه‌های فارسی‌زبان خارج‌نشین اقدام به انتشار فایل صحبت‌های وزیر امورخارجه روحانی کرده‌اند.

24 اسفندماه امسال، رسانه فارسی‌زبان «ایران وایر» یک فایل صوتی از اظهارات ظریف منتشر کرد که بنابر گفته‌های او، در جمع تعدادی از دانشجویان بیان شده است.

واکنش رسمی جواد ظریف

محمدجواد ظریف روز گذشته با انتشار متنی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس، فایل صوتی منتشرشده توسط ایران‌وایر را تقطیع شده و غرض‌آلود خواند. او همچنین نوشت: «ظاهراً یک میهمان در سمینار کارشناسی ارشد به حرمت کلاس و فضای امن بین استاد و دانشجو خیانت کرده و گفت‌وگوهای کلاسی را در‌اختیار دیگران قرار داده است. دیگران نیز آن‌را در اختیار وب‌سایتی در خارج از کشور گذاشته‌اند که مدعی آزادی بیان است؛ اما برخلاف همه اصول حرفه‌ای با دستکاری، تقطیع، جابه‌جایی و تیترسازی‌های فرامتنی آن‌را منتشر کرده است. سرانجام این صوت دزدانه و دستکاری شده، مورد دستکاری دوباره و بهره‌برداری کسانی قرار گرفته که در پی‌ اهدافی خاص، همواره از آب گل‌آلود ماهی‌ می‌گیرند.»

ظریف چه گفت؟

تلاش اصلاح‌طلبان برای تغییر قانون اساسی و پروژه آنها برای حذف مقام رهبری از ساختار جمهوری اسلامی، انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی و موضوع مشارکت در انتخابات، از جمله موارد مطرح شده توسط ظریف است. انتقادات صریح ظریف از اصلاح‌طلبان و تندرو خواندن آنها باعث شده تا این جریان سیاسی، چند روز اخیر را صرف تکذیب ادعاهای او کنند. محمدعلی ابطحی معاون رئیس دولت اصلاحات و محسن آرمین از دیگر چهره‌های شاخص اصلاح‌طلبان بودند که نسبت به فایل صوتی ظریف واکنش نشان دادند.

اصلاحات علیه قانون اساسی

ظریف در ابتدای صحبت‌‎های خود می‌گوید: جریان اصلاحات در سال ۷۸ رفت به سراغ حذف. گفت که می‌خواهم «قانون اساسی» را عوض کنم. بعد از انتخابات مجلس ششم بود. جریان اصلاحات، البته حالا من می‌گم «مبارزه»، رفت سراغ حذف رهبری. [در اتفاقات تیر 78]پشت بی‌سیم گفتند، پیش به سوی آذربایجان(خیابان منتهی به بیت رهبری). جواد ظریف در ادامه با انتقاد از تندروی‌های اصلاح‌طلبان می‌گوید: به نظر من جناح چپ(اصلاح‌طلبان) در انحصارطلبی، دست جناح راست(اصولگرایان) را از پشت می‌بندد. یک بار به آقای خاتمی گفتم این رفیق‌های شما وقتی که تند بودند، با ما مخالف بودند و می‌گفتند این «ظریف» لیبرال است. الان هم که از ما لیبرال‌تر شدند، هنوز هم با ما مخالفند.

انتقاد اصلاح‌طلبان از ظریف

محسن آرمین یکی از افرادی است که نامش در فایل صوتی منتشر شده از سوی ایران‌وایر با حروف اختصاری «م.آ» ذکر شده است. همین موضوع باعث شد تا آرمین در یکی از شبکه‌های اجتماعی، ادعاهای ظریف در ارتباط با اصلاح‌طلبان را تکذیب کند.

آرمین ضمن انتقاد از ظریف، اظهارات او درباره اتفاقات 78 و هدف اصلاح‌طلبان برای حذف رهبری را غیرواقعی و غیرمستند خواند. آرمین همچنین با اشاره به ادعای ظریف مبنی بر برخورداری از میزان محبوبیت بالا، وی را خودشیفته و فاقد تخصص در سیاست داخلی کشور خواند. محمدعلی ابطحی رئیس‌دفتر خاتمی نیز در واکنش به محتوای سخنان ظریف، در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «آقای خاتمی که تا آخر معتقد به تغییر قانون اساسی نبود. می‌گفت، الان اگر از تغییر قانون اساسی حرف بزنیم، اصول مترقی و بخش حقوق مردمش را تغییر می‌دهند.»

فشار اصلاح‌طلبان، عقب‌نشینی ظریف

حجم گسترده انتقادات و هجمه‌ها از سوی اصلاح‌طلبان باعث شد تا جواد ظریف در بخشی از یادداشتی که روز گذشته منتشر کرد، از اظهارات اولیه خود عقب‌نشینی کرده و بنویسد: همواره مخالف تندروی از سوی هر گروه و جناحی بوده و اشاره‌ام به اندک تندروانی از اصلاح‌طلبان بوده است که در همان زمان هم رفتارشان مورد تأیید اکثریت اصلاح‌طلبان و رهبران‌شان نبوده است. ولی متأسفانه رفتار آنها به پای کلیت اصلاح‌طلبان نوشته شده و می‌شود. گفت‌وگوی بی‌سیمی، اشاره به یک روایت برساخته‌ و یا بزرگنمایی شده‌ای است که در همان زمان مجله گل‌آقا نیز در کاریکاتور روی جلد خود با ظرافت به آن طراحی اشاره کرده بود. باتوجه به اینکه فایل صوتی منتشرشده از ظریف، انتقادات و مشکلات بسیاری را متوجه اصلاح‌طلبان کرده، به نظر می‌رسد که او و اصلاح‌طلبان به پایان مسیر مشترک رسیده‌اند و وزیر امورخارجه روحانی جایگاه خود در میان اصلاح‌طلبان را از دست داده است. گرچه برخی از کارشناسان سیاسی معتقدند درز فایل صوتی اخیر، در راستای طرح دوباره نام «محمدجواد ظریف» در سپهر سیاسی کشور و سرآغازی بر بازگشت او به خط خبری رسانه‌ها بوده است. با این حال باید اصلاح‌طلبان را بازنده اصلی درز فایل صوتی ظریف از شبکه‌های فارسی‌زبان خارج‌نشین دانست.

روزنامه ایران

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها