سنگدوینی: حقوق کارگران باید متناسب با تورم رسمی افزایش یابد

کد خبر: 1280912

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: کاهش میزان رشد دستمزد کارگران در سال۱۴۰۲ نسبت به ۱۴۰۱ از ۵۷ به ۲۷درصد و تداوم تورم بالای ۴۰درصد در این سالها، ازجمله شواهدی است که نشان می‌دهد افزایش حقوق، بیش از آنکه عامل تورم باشد، معلول و پیامد تورم است.

 سنگدوینی: حقوق کارگران باید متناسب با تورم رسمی افزایش یابد

رمضانعلی سنگدوینی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی  با اشاره به برگزاری جلسات شورای عالی کار برای تعیین دستمزد کارگران برای سال آینده گفت : تورم فعلی کشور حاصل عوامل متعددی از جمله سیستم بانکی و ارزی کشور است که هر ساله باعث کاهش قدرت خرید مردم و سطح رفاه خانوار می‌گردد.

وی افزود:به عنوان مثال، بیش از 170 هزار میلیارد تومان، استقراض از بانک مرکزی، تنها توسط بانک خصوصی آینده انجام شده است که تاثیر قابل توجهی در افزایش نقدینگی کشور داشته است.

نماینده گرگان در مجلس خاطرنشان کرد: طبق ماده 41 قانون کار، حفاظت از معیشت کارگر در برابر تورم، باید خط قرمز تصمیمات شورای عالی کار به عنوان شورایی که یک ضلع آن را دولت تشکیل می‌دهد،‌باشد و این شورا وظیفه تنظیم‌کنندگی رابطه کارگر و کارفرما را بر عهده دارد.

سنگدوینی گفت: براساس اصل43 قانون اساسی، قانون کار نیز ضمن تصریح بر تعیین حداقل مزد کارگران با توجه به نرخ تورم، تأکید می‌کند که حداقل مزد باید به قدری باشد که زندگی یک خانواده را به طور معمول تأمین نماید اما آنچه در عمل اتفاق افتاده وضعیت نامناسب معیشت کارگران و کاهش قدرت خرید آنها بوده است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد:  باتوجه به استمرار تورم بالای 40 درصد در سنوات اخیر و کاهش مستمر قدرت خرید مردم، حداقل حقوق فعلی، پاسخگوی نیازهای ضروری خانواده کارگران عزیز نیست و لذا باید مزد کارگران برای سال آینده متناسب با نرخ تورم از سوی مراجع رسمی تعیین شود. /تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها