واکنش تهران به گزارش حقوق بشر علیه ایران

کد خبر: 1281143

رایزن حقوق بشر کشورمان در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت: ما متاسفیم؛ مسئول گزارش ایران یک تبعه انگلیس است که موظف شده برای توجیه ماموریت تحمیل شده به شورا از سوی دولت انگلیس و دیگر ذی‎نفعان عمل کند.

واکنش تهران به گزارش حقوق بشر علیه ایران

رایزن حقوق بشر کشورمان در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت: ما متاسفیم؛ مسئول گزارش ایران یک تبعه انگلیس است که موظف شده برای توجیه ماموریت تحمیل شده به شورا از سوی دولت انگلیس و دیگر ذی‎نفعان عمل کند.

 «سمیه کریم دوست» طی سخنرانی خود در جلسه نوبت صبح بخش ایران شورای حقوق بشر سازمان ملل در پاسخ به گزارش «جاوید رحمان» گفت: اجازه دهید یک بار دیگر تکرار کنم که جمهوری اسلامی ایران سازوکاری را که محصول قابل پیش بینی این گزارش ساختگی و تحریف شده است، به رسمیت نمی‌شناسد؛ سازوکاری که اساسا ناقص و فاقد عنصر رضایت دولت مربوطه است و به عنوان بخشی از یک کارزار سازماندهی شده علیه کشور من بر شورای حقوق بشر تحمیل شده است، به دشواری می‌تواند نتیجه‌ای معتبر داشته باشد.

وی افزود: این فقط برنامه سیاسی بازیگران اصلی حامی مالی هیات است که ماموریت آن را تمدید و دور باطل را بارها و بارها حفظ می‌کنند؛ کسانی که در کنار قدرت اشغالگر فلسطین در نسل کشی غزه شریک هستند، این به خودی خود بسیار گویا است! این نشان می‌دهد که ادعاهای آن‌ها در مورد توجهشان به حقوق بشر چقدر معتبر است.

کریم دوست ادامه داد: آیا این گزارش اگر اصلا بتوان به آن گزارش گفت، به ارتقا و حمایت از حقوق بشر کمک خواهد کرد؟ این چیزی نیست که کشورهای حامی اصلی به آن اهمیت می‌دهند و این نگران کننده است. آن‌ها به خوبی می‌دانند سازوکاری که ایجاد کرده‌اند اساسا دستورالعملی برای رویارویی است، شورا را از هرگونه بحث معنادار باز می‌دارد و دولت هدف را از هرگونه تعامل ثمربخش منصرف می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه این گزارش نه واقعی است و نه حرفه ای، چه رسد به اینکه به طور منطقی منصفانه و متعادل و منعکس کننده پیشرفت مداوم ایران در ترویج و حمایت از حقوق بشر و همچنین چالش‌هایی باشد که بر آن غلبه کرده است، گفت: این گزارش کاملا یک طرفه و گمراه کننده است و از بسیاری جهات، بسیار فراتر از محدودیت‌های آیین نامه رفتاری است که قرار است از نظر قانونی و اخلاقی هر سازوکاری، از جمله مواردی که از طریق قطعنامه‌های غیرتوافقی به شورا تحمیل می‌شوند، رعایت شود؛ این نقض قطعنامه شورای حقوق بشر در مورد منشور رفتار برای دارندگان صلاحیت رویه‌های ویژه شورای حقوق بشر است.

رایزن حقوق بشر کشورمان افزود: ما به عنوان یک کشور مسئول که به حقیقت اهمیت می‌دهد، هر سال بلافاصله پس از دریافت پیش نویس، گزارش را مطالعه می‌کنیم و نظرات مفصل خود را در مورد تک تک ادعاها ارسال می‌کنیم؛ شگفت آور است! تقریبا همه نظرات ما نادیده گرفته می‌شوند؛ بنابراین «تقریبا هیچ» سهمی از دولت مربوطه در گزارش‌ها وجود ندارد. بر این اساس، نظر ما نسبت به این گزارش در میان کلیه نمایندگی‌های دائمی در ژنو و دفتر کمیساریای عالی منتشر شده است که انتظار می‌رود در سایت دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل منتشر شود.

وی تاکید کرد: همان طور که سال‌ها در این اتاق توسط بسیاری بیان شده است، قطعنامه خاص علیه یک کشور و سازوکاری که ایجاد می‌کند، با اصول جهانی بودن، عینی بودن و عدم انتخاب در رسیدگی به مسائل حقوق بشر در تضاد است؛ سازوکار نظارتی بر حقوق بشر ایران غیرقابل توجیه و فاقد هرگونه زمینه مشروع، عادلانه و موجه است؛ این امر ذاتا سیاسی و مغرضانه و براساس دشمنی با ایران است و با انتشار کلیشه‌های منفی در مورد کشور من، نتیجه معکوس نیز در پی دارد. ما متاسفیم که دارنده ماموریت، یک تبعه انگلیس، موظف شده است به عنوان صاحب قلم برای توجیه ماموریت تحمیل شده به شورا از سوی دولت انگلیس و دیگر ذی‎نفعان عمل کند.

کریم دوست در پایان اظهار داشت: ما از همه کسانی که مخالف سیاسی شدن شورا هستند، تشکر می‌کنیم. حامیان اصلی باید به ابزاری سازی شورا برای دستاوردهای سیاسی پایان دهند؛ با وجود این، ما همچنان در حمایت از آرمان حقوق بشر مصمم هستیم؛ هیچ چیز ما را از تحکیم نهادهایمان و ارتقای زیرساخت‌های قانونی، قضایی و اداری برای ارتقا و حمایت از حقوق بشر منحرف نمی‌کند. ایران به تعامل ارزشمند خود با سازوکارهای مربوط به حقوق بشر، از جمله یو پی آر، رویه‌های ویژه، نهادهای معاهده و دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل ادامه خواهد داد؛ به عنوان جدیدترین نمونه از آن، ایران گزارش خود را به کمیته حقوق بشر ذیل میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و در نوامبر گذشته با حضور هیاتی بلندپایه از جمهوری اسلامی ایران که در گفت‌وگوی تعاملی دوروزه با اعضای کمیته مربوطه شرکت کردند، ارائه کرد. ما مصمم به گوش دادن و مشارکت هستیم./ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها