شورای نگهبان صحت انتخابات مجلس در کل کشور را تایید کرد

کد خبر: 1281194

سخنگوی شورای نگهبان از تایید صحت انتخابات مجلس شورای اسلامی در تمامی حوزه‌های انتخابیه توسط این شورا خبر داد.

 شورای نگهبان صحت انتخابات مجلس در کل کشور را تایید کرد

سخنگوی شورای نگهبان از تایید صحت انتخابات مجلس شورای اسلامی در تمامی حوزه‌های انتخابیه توسط این شورا خبر داد.

هادی طحان‌نظیف عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان در گفتگو با شبکه خبر سیما  گفت: تا ظهر امروز صحت انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در 189 حوزه انتخابیه به تایید شورای نگهبان رسید. ضمن اینکه صحت انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری در تمامی حوزه‌های انتخابیه (31 استان) نیز تایید شد.

وی خاطرنشان کرد: درخصوص 19 حوزه انتخابیه باقی‌مانده انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز جلساتی داشتیم، جمع‌بندی‌های نهایی صورت گرفت و در نهایت صحت انتخابات در تمامی حوزه‌های انتخابیه به ترتیب زیر به تایید شورای نگهبان رسید.

19 حوزه انتخابیه که صحت انتخابات در آن‌ها به تایید رسید، عبارتند از:

استان تهران

1. پاکدشت

2. دماوند و فیروزکوه

3. رباط کریم و بهارستان

4. شهریار، ملارد و قدس

5. ورامین، پیشوا و قرچک (به استناد ماده 65 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و بررسی گزارشات و اسناد واصله صلاحیت نفر اول رد شد و نفر دوم و سوم حوزه انتخابیه به مرحله دوم راه یافتند.)

استان خوزستان

6. اهواز، باوی، حمیدیه و کارون

7. آبادان

8. اندیمشک

9. ایذه، باغملک، دزپارت و صیدون

10. بندر ماهشهر، امیدیه، هندیجان و بخش جولکی

11. بهبهان و آغاجاری

12. خرمشهر

13. دزفول

14. دشت آزادگان و هویزه

15. رامهرمز و رامشیر

16. شادگان

17. شوش و کرخه

18. شوشتر و گتوند

19. مسجد سلیمان، لالی، اندیکا و هفتگل (باتوجه به اختلاف نزدیک آراء نفر اول و دوم حوزه انتخابیه، پس از بازشماری کامل تمامی صندوق‌های اخذ رأی، با جابجایی نفر اول و دوم، آقای رضا جباری به عنوان منتخب در این حوزه مشخص شد)

سخنگوی شورای نگهبان سپس از حضور مردم پای صندوق‌های رای قدردانی و از تمامی دست‌اندرکاران برگزاری انتخابات اعم از عوامل اجرایی، نظارتی، امنیتی و انتظامی قدردانی کرد و خطاب به منتخبان و همچنین کسانی که رای کافی به دست نیاوردند، بیان داشت: آنچه برای ما در نظارت بر انتخابات مهم بود، رای و اراده مردم بود تا نتایج اعلامی براساس تک تک آرایی باشد که مردم به صندوق ریختند.

وی تاکید کرد: همه باید پای‌بند به قانون باشیم و در آستانه عید نوروز مصالح مردم و نظام جمهوری اسلامی ایران را مورد توجه قرار دهیم.

 طحان‌نظیف همچنین در پاسخ به سوالی درباره برگزاری مرحله دوم انتخابات اظهار داشت: طبق قانون وزارت کشور باید زمان برگزاری مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی را پیشنهاد دهد که این وزارتخانه روز 21 اردیبهشت 1403 را پیشنهاد داد.

وی افزود: ما در شورای نگهبان بررسی‌های لازم را انجام دادیم و با برگزاری مرحله دوم انتخابات مجلس در روز 21 اردیبهشت 1403 موافقت شد. ضمن اینکه با موافقت شورای نگهبان، انتخابات در 8 حوزه انتخابیه که یکی از آن‌ها تهران است، به صورت تمام الکترونیک برگزار خواهد شد./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها