ادعای آمریکا در سازمان ملل: ایران در همکاری با آژانس ناکام بوده است

کد خبر: 1281237

سفیر و نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل در نشست شورای امنیت ادعا کرد که ایران بیش از پنج سال است که در همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی ناکام بوده است.

ادعای آمریکا در سازمان ملل: ایران در همکاری با آژانس ناکام بوده است

به گزارش سازمان ملل، لیندا توماس گرینفیلد سفیر و نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل روز دوشنبه به وقت محلی در نشست شورای امنیت سازمان ملل با موضوع عدم اشاعه هسته ای بدون اشاره به تسلیحات هسته ای واشنگتن گفت: چارچوب جهانی که سال‌ها تسلیحات هسته‌ای را مهار کرده است، تحت فشار فزاینده‌ای قرار دارد.

او سپس مدعی شد: «ایران بدون هیچ توجیه غیرنظامی معتبری به توسعه بخش‌های برنامه هسته‌ای خود ادامه داده است و بیش از پنج سال است که در همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ناکام بوده است.»

گرینفیلد ادامه داد: «از زمان آغاز تهاجم تمام عیار به اوکراین، روسیه به طور غیرمسئولانه به لفاظی های خطرناک هسته ای ادامه داده و از چندین مورد از تعهدات کنترل تسلیحات خود کناره گیری کرده است.»

او افزود: «در تمام این مدت، چین به سرعت و به طور مبهم انبارهای تسلیحات هسته ای خود را ایجاد کرده و به آنها تنوع بخشیده است. روسیه و چین تمایلی به شرکت در بحث های اساسی پیرامون کنترل تسلیحات یا کاهش خطر نداشته اند.»

سفیر آمریکا همچنین گفت: «کره شمالی به توسعه غیرقانونی سلاح‌های کشتار جمعی و موشک‌های بالستیک ادامه می‌دهد و قطعنامه‌های متعدد شورای امنیت را نقض می‌کند. ما از همه افراد در این شورا می‌خواهیم که با تمدید مأموریت کارشناسان کمیته ۱۷۱۸ از ادامه کار این کمیته حمایت کنند. »

گرینفیلد ادعا کرد: آمریکا مایل است بدون پیش شرط در بحث های کنترل تسلیحات دوجانبه با روسیه و چین شرکت کند. آنها باید تنها موافقت کنند و با حسن نیت پای میز مذاکره بیایند.

او گفت: هرگونه قرار دادن سلاح هسته ای در مدار زمین بی سابقه، خطرناک و غیرقابل قبول خواهد بود. کشورهای عضو باید متعهد شوند که به تعهدات خود بر اساس ماده ۴ پیمان فضایی پایبند باشند. ما باید از همه کشورهای عضوی که هنوز عضو این پیمان نیستند بخواهیم بدون تاخیر به آن ملحق شوند. کشورهای دارای سلاح هسته ای باید شفافیت در برنامه های خود را فراهم کنند و با یکدیگر تعامل کنند تا خطر درگیری هسته ای را کاهش دهند.

ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها