رایزنی‌ احمدیان با مقامات کشورهای عضو سازمان شانگهای

کد خبر: 1283407

علی اکبر احمدیان در ادامه ملاقات‌های خود در نشست دبیران شوراهای امنیت ملی کشورهای عضو سازمان شانگهای در قزاقستان با دبیر شورای امنیت ملی روسیه و وزیر امنیت عمومی چین دیدار کرد.

 رایزنی‌ احمدیان با مقامات کشورهای عضو سازمان شانگهای

علی اکبر احمدیان در ادامه ملاقات‌های خود در نشست دبیران شوراهای امنیت ملی کشورهای عضو سازمان شانگهای در قزاقستان با دبیر شورای امنیت ملی روسیه و وزیر امنیت عمومی چین دیدار کرد.

 «علی‌اکبر احمدیان»، دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در روز دوم حضور در قزاقستان امروز پنجشنبه با همتایان خود از کشورهای مختلف دیدار و درباره مسائل مختلف گفت‌وگو کرد.

بعد از عضویت دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان شانگهای این نخستین حضور دبیر شورای‌عالی امنیت ملی در چنین اجلاسی است.

 احمدیان امروز پنجشنبه با «نیکولای پاتروشف» دبیر شورای امنیت ملی روسیه دیدار کرد. آقای پاتروشف در این دیدار با ابراز همدردی نسبت به شهادت‌ تعدادی از مستشاران جمهوری اسلامی ایران در سوریه، حمله‌ به‌ بخش کنسولی سفارت ایران در دمشق را به شدت‌ محکوم‌ کرد. دکتر احمدیان نیز از اقدام روسیه برای درخواست جلسه‌ی شورای امنیت سازمان ملل در این باره قدردانی نمود.

در ادامه دبیران شورای امنیت جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه به‌ بحث در خصوص موضوعاتی مانند مبارزه‌ی مشترک‌ با تروریسم، کمک شوراهای امنیت ملی دو کشور به‌ تسریع در پروژه‌های مختلف در دست اقدام دو طرف، از جمله‌ کریدور شمال جنوب، کمک به دولت سوریه برای تحکیم بیش از پیش حاکمیت خود بر سراسر قلمرو این کشور و سایر مسائل‌ مورد علاقه‌ی دو جانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی پرداختند.

نماینده‌ی مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی همچنین با وزیر امنیت عمومی چین دیدار و در خصوص راه‌های اجرای بهتر سند راهبردی 25 ساله بین دو کشور گفت‌وگو کرد. در این ملاقات طرف چینی با محکومیت مجدد حمله‌ی تروریستی به سفارت جمهوری اسلامی ایران در سوریه این اقدام را نقض حاکمیت سوریه نیز برشمرد.

وی با راهبردی دانستن روابط دو کشور و داشتن اهداف، آرمان‌ها و تهدیدات مشترک بر تقویت هماهنگی و همکاری دو کشور در عرصه‌های دو جانبه‌ منطقه‌ای و بین‌المللی، به‌ویژه استفاده‌ی کاراتر از ظرفیت شانگهای تأکید کرد.

مشاور امنیت ملی جمهوری هند هم در نشست دبیران شوراهای امنیت ملی کشورهای عضو سازمان شانگهای اعلام کرد از جمهوری اسلامی ایران در برابر حمله‌ی تروریستی به‌ سفارت ایران حمایت می‌کند.

نماینده‌ی پاکستان در اجلاس آستانه نیز ضمن ابراز حمایت کشورش از ایران در برابر حمله‌ی تروریستی به‌ سفارت جمهوری اسلامی ایران در سوریه، این حادثه را تسلیت گفت. علاوه بر این، دبیرکل سازمان شانگهای حمله‌ی تروریستی به‌ سفارت ایران در سوریه را به‌ جمهوری اسلامی ایران تسلیت گفت و اعلام کرد در این باره بیانیه‌ای صادر خواهد شد.

دبیر شورای امنیت ملی تاجیکستان از حمله‌ی تروریستی به سفارت جمهوری اسلامی ایران در سوریه ابراز نگرانی کرد و گفت حملات‌ تروریستی جدید نشان می‌دهد که کشورهای عضو سازمان شانگهای باید همکاری بیش‌تری داشته‌ باشند./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها