در نشست منتخبان مجلس دوازدهم و هیات دولت؛

رئیسی: تصمیمات تورم‌زا از دستورکار خارج شوند

کد خبر: 1283996

رئیس‌جمهور با بیان اینکه هر تصمیم تورم‌زایی باید از دستور کار خارج شود، گفت: مجموع اقدامات دولت و مجلس باید مهار تورم باشد.

رئیسی: تصمیمات تورم‌زا از دستورکار خارج شوند

رئیس‌جمهور با بیان اینکه هر تصمیم تورم‌زایی باید از دستور کار خارج شود، گفت: مجموع اقدامات دولت و مجلس باید مهار تورم باشد.

سید ابراهیم رئیسی عصر یکشنبه در نشست مشترک منتخبان مجلس دوازدهم و هیات دولت، گفت: در جهت افزایش درآمدها در کشور و در جهت کاهش و متعادل کردن هزینه‌ها در کشور تلاش کنیم. هر چه درآمد افزایش یافته و هزینه‌ها تعدیل شود، مورد اعتنای همه است.

رییس‌جمهور تاکید کرد: نگاه ملی به مسائل داشتن هم برای دولت و هم برای مجلس بسیار مهم است. نگاه ملی می‌تواند برای کشور گره گشا باشد.

رئیسی گفت: اعتماد به داشته‌های کشور و دستان توانای مردم شرط اصلی موفقیت است و یقین می‌دانیم که می‌تواند مشکلات را حل کند.

رییس جمهور افزود: دشمن تلاش می‌کند تولید رشد نداشته باشد و در علم به فناوری نوین دست نیابیم اما همه این توطئه‌ها نقش بر آب خواهد شد. به لطف خدا جهش تولید را با حساسیت دنبال می‌کنیم و ان شاء الله سازوکار لازم را برای مشارکت مردمی فراهم می‌کنیم تا مردم احساس نقش آفرینی در پیشرفت اقتصادی کشور داشته باشند این با بخشنامه و سخنرانی ایجاد نمی‌شود. احساس مشارکت در رشد اقتصاد و جهش تولید، امری القایی نیست بلکه باید اتفاق افتد.

رئیسی با اشاره به ماموریتی که به دستگاه‌های اجرایی برای تعریف نسبت و مسئولیت‌های آنها در تحقق مشارکت مردم در عرصه جهش تولید محول کرده اظهار داشت: ایجاد یک کارگروه مشترک میان مجلس و دولت برای همفکری و هم‌افزایی در راستای طراحی و اجرای ساز و کارهای لازم برای مشارکت حداکثری مردم در تحقق جهش تولید نیز از دیگر موضوعاتی است که باید مورد توجه باشد.

وی با اشاره به سخنان رئیس مجلس شورای اسلامی مبنی بر اینکه دولت در میدان عمل و مسئول اجراست، تصریح کرد: طبیعتا مجلس در این راستا و در زمینه تامین نیازمندی‌های دولت باید همراهی کند. به عنوان مثال ممکن است در تشخیص فوریت یک لایحه اختلاف نظری میان دولت و مجلس وجود داشته باشد؛ طبیعتا نمایندگان مجلس در اظهار نظر خود آزاد هستند و نظر آنها نیز محترم است، اما توجه به نظر کسی که در میدان عمل و اجراست بسیار مهم است و باید اختلاف‌نظر در این رابطه با گفتگو و تفاهم حل شود.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه در کشورداری اختلاف در شناخت موضوع موضوعیت ندارد و عرصه اجرا محل مباحث دانشگاهی نیست، خاطرنشان کرد: ضمن احترام به همه اساتید و صاحب‌نظران، اما باید بدانیم که در عرصه اجرا باید یک حرف و نظر پیش برده شود و نمی‌توان مجری را بین نظرهای مختلف متزلزل گذاشت؛ در میدان عمل باید با قاطعیت و بر اساس نظر قطعی عمل کرد. موفقیت یا عدم موفقیت در عرصه اجرا به پای همه ما نوشته می‌شود و مردم ما  را کنار هم و در یک کار مشترک قضاوت می‌کنند.

رئیسی با بیان اینکه برخورداری از شجاعت و ابتکار عمل از رموز موفقیت برای مدیران است، گفت: نظارت بر عملکرد مدیران یک امر ضروری و از اصول قطعی مدیریت است، اما این نباید منجر به گرفتن شجاعت و ابتکار عمل مدیر در میدان شود. مدیران باید بتوانند در ضمن نظارت بر عملکردشان با قدرت و با برخورداری از پشتیبانی‌های قانونی وظایف خود را انجام دهند.

تاکید بر ضرورت وحدت و انسجام میان همه ارکان کشور به ویژه قوای سه گانه محور دیگر سخنان رئیس جمهور در این نشست بود که در این رابطه اظهار داشت: وحدت و انسجام در میان دستگاه‌های مسئول و میدان‌دار ضروری‌تر است، باید از هر مسئله‌ای که نشانه اختلاف باشد پرهیز کرد. همه باید به وظایف قانونی خودشان عمل کنند، اما در عین حال باید توجه داشته باشیم که پیامی که از عمل به وظایف قانونی ما به بیرون مخابره می‌شود، پیام کارآمدی، اتحاد و انسجام باشد.

رئیسی با بیان اینکه هر کدام از شما نمایندگان صرف نظر از اینکه از کدام حوزه انتخابیه رای آورده‌اید، نماینده همه ملت هستید، تصریح کرد: شما باید به همه اقشار مردم نگاه یکسانی داشته باشید و به دنبال حل و رفع مشکلات باشید. رفع مشکلات و کاهش تورم در گرو آن است که هر تصمیم تورم‌یایی را کاملا از دستور کار خارج کنیم، مگر جایی که ضرورت جدی داشته باشد که لاجرم باید مجلس و دولت در این رابطه تصمیم‌گیری و مسئله را پیگیری کنند.

رئیس‌جمهور ماه مبارک رمضان را ماه خودسازی و دگرخواهی در پرتو خداخواهی دانست و تصریح کرد: توجه به دیگران در ماه مبارک رمضان مورد تاکید بیشتری قرار دارد و شان این نشست نیز به اعتبار حضور منتخبین ملت برای خدمت‌رسانی، تسهیل زندگی مردم و ارتقای کشور در حوزه‌های مختلف است.

رئیسی با بیان اینکه همه کسانی که در این نشست حضور دارند، منتخب مردم هستند، افزود: شان این جمع خدمت به مردم برای کسب رضایت پروردگار متعال است؛ لذا اینجا جمع شده‌ایم تا هم از کسانی که تا کنون در کسوت نمایندگی برای گره‌گشایی از زندگی مردم خدمت و تلاش کرده‌اند قدردانی و هم برای کسانی که در انتخابات اخیر اعتماد مردم را برای حضور در عرصه خدمت جلب کرده‌اند، آرزوی توفیق کنیم.

وی هفکری، همگرایی، هم‌اندیشی و همکاری را در میدان خدمت به مردم بسیار مهم و ضروری دانست و اظهار داشت: خروجی تلاش‌های نمایندگان مجلس و کارگزاران دولت باید کسب رضایت حضرت حق از مسیر کسب رضایت خلق‌الله باشد.

رئیس جمهور با اشاره به تفویض مسئولیت قانونگذاری در قانون اساسی به مجلس شورای اسلامی، وجود هماهنگی و تصویب قوانین اجرایی و عملیاتی از سوی قوه مقننه را منتج به خدمت بیشتر به مردم عنوان کرد و گفت: اصالت قانونگذاری و تفاهم و همگرایی باید دو محور اصلی همکاری مجلس و دولت برای خدمتگزاری باشد؛ باید قانونمداری و اجرای قانون و نظارت‌پذیری ارزش تلقی شده و قانون گریزی و نظارت گریزی مورد نکوهش واقع شود.

رئیسی با تاکید بر اینکه در قانونگذاری باید نیازهای مردم بر اساس اولویت و اهمیت مورد توجه باشد، خاطرنشان کرد: بر اساس فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز اولویت با موضوع اقتصاد است و اگر چه همه شئون باید مورد توجه باشد، اما اقتصاد باید در محور توجهات و تلاش‌های همه ما باشد و در تلاش برای حل مسائل اقتصادی نیز باید لایحه‌محوری اصل قرار گیرد./ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها