سازمان ملل: نگران تشدید بیشتر تنش‌ها در منطقه هستیم

کد خبر: 1284298

« استفان دوجاریک »سخنگوی سازمان ملل درباره احتمال افزایش تنش ها در منطقه غرب آسیا (خاورمیانه) در پی حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق سوریه و پاسخ تهران به تل آویو گفت: نگران تشدید تنش ها در منطقه هستیم.

سازمان ملل: نگران تشدید بیشتر تنش‌ها در منطقه هستیم

خبرنگاری از استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل روز دوشنبه به وقت محلی پرسید: بیم آن می رود که ایران سفارتخانه های اسرائیل را در سراسر جهان هدف قرار دهد. آیا آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل با ایرانی ها گفتگو کرده است؟ آیا گوترش نگران است که درگیری در سراسر خاورمیانه رخ دهد؟

سخنگوی سازمان ملل در پاسخ گفت: همانطور که چندین بار گفته ام، دبیرکل هفته گذشته با وزیر امور خارجه ایران گفتگو کرد. ما بطور علنی در مورد خطر تشدید بیشتر تنش ها در این منطقه نگران هستیم.

دوجاریک در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه گفتگو میان سازمان ملل و مقامات ایران در چه حد است و سطح ارتباط سازمان ملل با نمایندگی ایران در نیویورک چگونه است؟

دوجاریک پاسخ داد: بستگی به موضوع دارد. مانند هر گونه عضو دیگر سازمان ملل، سطح ارتباط به مسایل مرتبط است.ما با اعضای مختلف بر اساس موضوعی که می خواهند در مورد آن صحبت کنند،ارتباط می گیریم.

سخنگوی سازمان ملل اضافه کرد: دبیرکل سازمان ملل با وزیرخارجه ایران به صورت مکرر در ارتباط بوده است. هرزمانی که وزیر خارجه ایران به نیویورک سفر کرده، او خواستار دیدار با دبیرکل شده است. بنابراین ارتباطات در سطوح مختلف در جریان است و ادامه دارد.

به گزارش ایرنا، روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز دوشنبه ۱۳ فروردین ماه ۱۴۰۳ برابر اول آوریل ۲۰۲۴ در اطلاعیه اعلام کرد: «در پی شکست‌های ترمیم ناپذیر رژیم گرگ صفت صهیونیستی برابر مقاومت فلسطین و ایستادگی مردم غزه و سرشکستگی مقابل اراده پولادین رزمندگان جبهه مقاومت اسلامی منطقه،ساعاتی قبل (عصر روز دوشنبه ۱۳ فروردین ماه ۱۴۰۳) هواپیماهای این رژیم جعلی در جنایتی جدید ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق را مورد هدف حمله موشکی قرار داد که بر اثر این جنایت سرداران رشید مدافع حرم «سرتیپ پاسدار محمدرضا زاهدی» و «سرتیپ پاسدار محمدهادی حاجی رحیمی» از فرماندهان، پیشکسوتان و جانبازان سرافراز دفاع مقدس و مستشاران نظامی ارشد ایران در سوریه و ۵ تن از افسران همراه آنان به فیض شهادت نائل آمدند.»

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت شهادت سردار رشید اسلام، سرلشکر پاسدار محمدرضا زاهدی و جمعی از همرزمان وی بدست رژیم غاصب و منفور صهیونیست، تاکید کردند: آنها را از این جنایت و امثال آن پشیمان خواهیم کرد، به حول و قوه‌ی الهی.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران نیز در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس در پی این حمله رژیم اسرائیل نوشت: «‌در پی حمله تروریستی رژیم اسرائیل به ساختمان دیپلماتیک کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق و شهادت چند تن از مستشاران رسمی نظامی کشورمان، مقام سفارت سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران، ساعت ۰۰:۴۵ بامداد امروز (سه‌شنبه) توسط مدیرکل آمریکا به وزارت خارجه فراخوانده شد. در این احضار، ابعاد حمله تروریستی و جنایت رژیم اسرائیل تبیین و مسئولیت دولت آمریکا مورد تاکید قرار گرفت.پیام مهمی به دولت آمریکا به عنوان حامی رژیم صهیونیستی ارسال شد. آمریکا باید پاسخگو باشد.»

در پی این حمله، نمایندگی ایران در سازمان ملل برای محکوم کردن این اقدام به شورای امنیت سازمان ملل نامه ای ارسال کرد و به دنبال آن، روسیه درخواست جلسه علنی شورای امنیت سازمان ملل را از کشور مالت که ریاست دوره ای این شورا را در ماه جاری میلادی (آوریل) برعهده دارد، کرد که این جله روز ۱۴ فروردین ماه ۱۴۰۳ برابر با دوم آوریل ۲۰۲۴ برگزار شد و نمایندگان کشورهای عضو در شورای امینت سازمان ملل در نشست اضطراری این شورا درباره حمله رژیم اسرائیل به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق سوریه را محکوم کردند و درباره اقدامات این رژیم و آشوب های بیشتر در منطقه هشدار دادند.

 سه کشور آمریکا، انگلیس و فرانسه و نیز متحدان آنها یعنی کره جنوبی و ژاپن این حمله اسرائیل را نه تنها محکوم نکردند بلکه مانع صدور قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل برای محکومیت این حمله شدند.

نمایندگی ایران در سازمان در پی این اقدام اعلام کرد: جلسه شورای امنیت سازمان ملل حمله اسراییل علیه تاسیسات دیپلماتیک ایران را محکوم کرده و بر  مصونیت تاسیسات دیپلماتیک تاکید کرد. با وجود این اتحاد، آمریکا ، فرانسه و انگلیس با بیانیه روسیه مخالفت کردند. این استاندارد دوگانه اعتبار شورای امنیت را تضعیف کرده و یک روش خطرناک به جا می گذارد.

ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها